Peniche, malownicze miasto położone na wybrzeżu Atlantyku w Portugalii. Słynie z bogatej historii, pięknych krajobrazów oraz doskonałych warunków do surfingu. W artykule znajdziecie szczegółowe informacje na temat dojazdu, jaka jest pogoda w Peniche i kiedy najlepiej odwiedzić to miasto. Nie zabraknie również informacji o noclegach. Poznacie historię miasta, odwiedzicie Fort São João Baptista oraz Muzeum Oporu i Wolności, a także latarnię morską Cabo Carvoeiro. Dla miłośników przyrody przygotowałam mini przewodnik po wycieczkach na Wyspę Berlenga, której piękno zachwyca każdego odwiedzającego.
Peniche to raj dla surferów, dzięki swoim wyjątkowym plażom i doskonałym warunkom do surfingu i kitesurfingu. Przedstawimy Wam najpopularniejsze spoty surfingowe oraz najważniejsze wydarzenia, za pomocą których poznacie kulturę tego miasta. Na końcu artykułu przygotowałam Wam moje rekomendacje lokalnych restauracji serwujących tradycyjne portugalskie dania po miejsca, gdzie można zjeść smacznie i niedrogo. Zebrane informacje pozwolą Wam w pełni cieszyć się urokami tego niezwykłego miasta.
Spis treści
Miasto Peniche w Portugalii – informacje podstawowe
Peniche, to jedno z większych miast w Portugalii. Słynie z długich plaż, stabilnej pogody i świetnych warunków surfingowych. Poznaj Peniche trochę bliżej, zanim wybierzesz się do tego miasta.
Co to za miasto i gdzie się znajduje?
Peniche to miejscowość położona w zachodniej części Portugalii, nad Oceanem Atlantyckim, około 100 km na północ od Lizbony w regionie Leira. Leży na skalistym półwyspie otoczonym stromymi, urwistymi klifami, który jeszcze w czasach średniowiecznym było wyspą. Jeszcze w XX wieku podczas mocnych przypływów lub sztormów drogi dojazdowe do Peniche były zalewane przez ocean.
Miejscowe plaże są rozrzucone po wszystkich stronach półwyspu, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, jakie preferuje warunki surfingowe.
Choć Peniche nie wydaje się na polskie standardy dużym miastem, to patrząc na mapę Portugalii jest całkiem dużą metropolią. Liczy sobie ok 15 000 mieszkańców, a na jej terenie znajduje się oddział Politechniki.
W Peniche znajdziecie wiele supermarketów, więc jeśli wynajmiecie apartament na wakacje, zakupy można robić w Lidlu, Aldi, Intermarche, Pingo Doce (portugalska Biedronka) i Continente (hipermarket). Jeśli zapomnicie zabrać ze sobą stroju kąpielowego, potrzebujecie parasola lub zabawek na plażę, to w Peniche znajdziecie wiele chińskich sklepów ze wszystkim. Znajdują się one obok Continente i Pingo Doce.
Jak dojechać do Peniche i poruszać się po mieście?
Peniche jest dobrze skomunikowane z resztą kraju. Choć nie znajduje się daleko od Lizbony, jednak aby tam dojechać macie tylko 2 możliwości – autobusem lub samochodem.
Podróż autobusem do Peniche
Lizbonę z Peniche łączy bezpośrednie połączenie autobusowe obsługiwane przez krajowe przedsiębiorstwo autokarowe Rede Express lub miejscową firmę autobusową Rodotejo. Najwięcej połączeń ma w swojej ofercie Rede Expressos. Autobusy odjeżdżają mniej więcej co 1,5 godziny. Dodatkowo w sezonie letnim są one jeszcze częściej a ostanie połączenia są dużo później. Bilety możecie kupić w kasie na przystanku lub online na oficjalnej stronie: Rede Expressos | Coach tickets from €3.95 (rede-expressos.pt)
Standardowy koszt biletu z Lizbony do Peniche to maksymalnie 9 euro. Ostatnio pojawia się wiele promocji na to połączenie i można go kupić nawet za 4 euro
Głównym miejscem skąd autobusy do Peniche odjeżdżają to przystanek Sete Rios w Lizbonie – możecie tam dojechać metrem z lotniska za niecałe 1,5 euro. By skorzystać z lizbońskiego metra trzeba mieć magnetyczną zieloną kartę i to na nią nabije się bilet. Jeśli jej nie macie, to przy zakupie pierwszego biletu od razu trzeba ją kupić. Ale jest ona ważna bardzo długo, dlatego ja zawsze ją zachowuję na kolejne wizyty w Lizbonie.
Podróż samochodem do Peniche
Drugim rozwiązaniem dojazdu do Peniche jest podróż samochodem. Możecie wynająć samochód na lotnisku zamówić taksówkę lub obiór Was przez hostel lub hotel.
Choć sama rzadko wypożyczam samochód, to jego posiadanie może Wam ułatwić zwiedzanie okolic Peniche. W tym roku przetestowałam nową firmę, którą bardzo gorąco Wam polecam – Centauro. Wynajmując u nich samochód nie musicie mieć karty kredytowej, a przy pełnym ubezpieczeniu kontrola po oddaniu samochodu prawie nie istnieje.
Jeśli chodzi o taksówkę, to wiele razy korzystałam z usługi dostępnej na booking.com. Można tam zamówić taksówkę, która będzie na Was czekać po wylądowaniu samolotu.
Pogoda w Peniche
Peniche charakteryzuje się ciepłym i suchym klimatem śródziemnomorskim. Lata są gorące i słoneczne, a zimy łagodne. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień, kiedy temperatura przekracza 25°C. Zgodnie z oceną atrakcyjności turystycznej, aby skorzystać z ciepłej pogody, Peniche najlepiej odwiedzić w okresie od połowy czerwca do połowy września.
Kiedy najlepiej odwiedzić Peniche?
Najlepszym czasem na odwiedzenie Peniche jest okres od wiosny do jesieni, kiedy panuje ciepła i słoneczna pogoda. Średnio, najcieplejszymi miesiącami są Lipiec, Sierpień i Wrzesień. Peniche ma suche okresy w Lipiec i Sierpień. Najlepsze miesiące na pływanie to Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień, Październik i Listopad.
Gdzie nocować w Peniche?
Wybierając się na wakacje do Peniche, macie do wyboru wiele możliwości jeśli chodzi o noclegi. Standardowo możecie nocować w hotelach, b&B, hostelach lub wynajętych mieszkaniach. Miejsca te są typowo skupione na turystach, więc i ceny będą wyższe. Jeśli szukacie bardziej budżetowego noclegu, ponieważ planujecie spędzić w Peniche więcej niż kilka nocy, polecam Was zajrzenie do grup na facebooku lub olx.pt. Dużo osób, które mają do wynajęcia apartamenty nie chce płacić prowizji do Booking.com lub Airbnb, dlatego ogłaszają się w bezpośrednio na tych portalach.
Wyjeżdżając do Portugalii na 4 miesiące swoją kawalerkę wynajęłam właśnie przez olx.pt za 500 euro za miesiąc.
Czytaj więcej: Szkoły Surfingu w Peniche: Jak Wybrać Najlepszą dla Siebie >>>
Historia miasta Peniche
Historia i dziedzictwo Peniche sięgają czasów rzymskich, jednak na znaczeniu miasto zaczęło zyskiwać dopiero w średniowieczu, kiedy zaczęto tworzyć obwarowania militarne. W XVI wieku wybudowano fort, który zapewniał bezpieczeństwo miastu. Dzięki temu Peniche stało się znaczącym portem, który przyjmował wiele statków z różnych zakamarków świata. W tym okresie powstało także najwięcej budynków, dlatego walory historyczne miasta są bardzo duże, a turyści na pewno będą mogli je docenić.
Znaczenie Peniche w kontekście turystyki jest duże, gdyż miasto oferuje wiele różnorodnych atrakcji oraz panuje tam duży luz i spokój. Jedną z najlepszych atrakcji tego regionu są Wyspy Berlenga, najstarszy rezerwat przyrody w Portugalii, w którym znajduje się także spektakularny fort São João Baptista.
Wyspy Berlenga to seria nagich, skalistych wysp, położonych 11 km od lądu, ukształtowanych przez wzburzone morza i nieustające wiatry, stanowiących prawdziwą oazę dla ptaków oraz morskich zwierząt. Największa z wysp, Berlenga Grande, posiada zapierające dech w piersiach wybrzeże pełne jaskiń, grot i niezwykle czystej wody, obfitej w morską faunę. Na osłoniętej stronie wyspy znajduje się mała społeczność rybacka, plaża Praia da Berlenga i XVII-wieczny fort São João Baptista.
Co zobaczyć w Peniche
Poza surfingiem i plażowaniem, Peniche oferuje wiele innych atrakcji turystycznych i aktywności. Główne zabytki znajdziecie poniżej.
Fort São João Baptista
Fort São João Baptista to znacząca konstrukcja militarna i najbardziej charakterystyczny element archipelagu Wysp Berlenga. Jego nieregularna, sześcioboczna struktura to kreatywne rozwiązanie architektury obronnej z XVII wieku, dostosowane do specyficznej morfologii terenu, na którym został wzniesiony.
Fort składa się z wielu pomieszczeń połączonych podziemnym korytarzem, z których 11 stanowisk artyleryjskich wystawało na ocean. Część kamienia użytego do budowy pochodziła z ruin pobliskiego klasztoru Miłosierdzia. Główna konfiguracja fortu pochodzi z 1651 roku, kiedy to Jan IV Portugalski nakazał jego budowę (lub odbudowę) w celu obrony przed piratami, korsarzami i ewentualnym atakiem Hiszpanii.
W 1667 roku fort został zaatakowany przez hiszpańską eskadrę i po zaciekłej walce poddał się wobec przeważających sił wroga. Później był używany jako więzienie, a w 1914 roku przestał pełnić funkcje militarne. W latach 50. XX wieku został gruntownie odremontowany i przekształcony w gospodę.
Muzeum Oporu i Wolności w Forcie Peniche
Obecnie w Forcie Peniche mieści się Muzeum Oporu i Wolności (port. Museu da Resistência e da Liberdade). Za czasów Estado Novo fort służył jako więzienie polityczne, w którym przetrzymywano przeciwników dyktatury Salazara. Za murami fortecy zginęło wiele osób, o czym przypominają tablice z setkami, a może nawet tysiącami nazwisk skazańców.
Latarnia morska Cabo Carvoeiro
Latarnia morska Cabo Carvoeiro (port. Farol do Cabo Carvoeiro) to kolejna ważna atrakcja w Peniche. Jest to najdalej na zachód wysunięta latarnia morska i budowla na stałym lądzie Europy. Inicjatywa jej budowy podjęta została w 1758 roku, a sama latarnia została oddana do użytku w 1772 roku. Przez lata przechodziła liczne przebudowy i modernizacje systemów świetlnych oraz sygnałów dźwiękowych. Obecnie jest w pełni zautomatyzowana, a jej światło ma zasięg około 26 mil morskich. Choć jest oddalona mocno od centrum miasta, to jest to jedno z ciekawszych miejsc, które warto zobaczyć w Peniche.
Wycieczki na Wyspę Berlenga
Wyspy Berlenga to archipelag, na który składa się główna wyspa Berlenga Grande i kilka skał sterczących w pobliskich wód Atlantyku. Znajdują się zaledwie 10 km od portugalskiego wybrzeża na wysokości portugalskiej mekki surferów rejonu Peniche.
Na wyspie jest wyznaczonych kilka szlaków prowadzących do punktów widokowych czy do fortu św. Jana Chrzciciela. Na terenie wyspy znajduję się rezerwat z wieloma gatunkami ptaków oraz bogatą roślinnością. Jest to miejsce idealne do nurkowania czy snoorkelingu, bowiem woda jest tutaj krystalicznie czysta. Groty, przepiękne formacje skalne; jednym słowem raj dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych nurków.
Czytaj więcej: Zwiedzanie Wysp Berlenga: poradnik co warto zobaczyć >>>
To, do czego powstania na wyspie przyczynił się człowiek jest również imponujące. Chodzi o zbudowaną na morskiej skalistej wysepce twierdzę – Forte de São João Baptista das Berlengas. Z główną wyspą łączy ją tylko kamienny most. To miejsce jest niczym przeniesione wprost z powieści fantasy.
Na wyspie najatrakcyjniejsze są spacery i wspinaczka stromymi, wyznaczonymi do tego szlakami pieszymi oraz zwiedzanie łodzią lub kajakiem wybrzeża pełnego jaskiń i stromych klifów. Także nurkowanie wśród sporych ławic ryb i wraków znajduje tutaj wielu sympatyków
Planowanie wycieczki na Berlenga
Na archipelag Berlengas można dostać się łodziami. W Internecie jak i na miejscu przy porcie w Peniche znaleźć można wiele firm oferującym rejsy na wyspę w okresie od maja do października. Należy zaznaczyć, że ceny mogą różnić się w zależności od miesiąca. Przykładowo w sierpniu zapłacimy za rejs w dwie strony ok. 25 euro za osobę.
Aby zapewnić sobie miejsce warto zarezerwować bilety dzień wcześniej, dlatego że jednocześnie na wyspie może przebywać tylko 350 odwiedzających.
Zwiedzanie wysp Berlenga
W czasie rejsu i nawet kilkugodzinnego pobytu na wyspie możemy:
- rozkoszować się przeprawą pomiędzy wyspą a kontynentem. W jej trakcie może przytrafić się nawet spotkanie z delfinami,
- wspinać się po wyznaczonych szlakach trekingowych (pamiętajcie, że to rezerwat),
plażować, - nurkować z rurką lub akwalungiem,
- pływać wpław przy plaży,
- skakać ze skalnego mostu prowadzącego do twierdzy,
- pływać kajakiem,
- eksplorować kajakiem lub łodzią skaliste wybrzeże pełne grot i klifów,
- kontemplować krajobraz, rozkoszując się kawą zakupioną w jedynej knajpce albo tą z termosu,
- fotografować ptaki (uważajcie na nie ponieważ potrafią być groźne, zwłaszcza broniąc gniazd),
- po prostu cieszyć się życiem i myśleć o mnie ciepło za to, że Was tam wysłałam.
Dla każdego żelaznym punktem programu jest kąpiel i relaks na wprost niebiańskiej, piaszczystej plaży, która jest największym przyrodniczym ewenementem wyspy. Otoczona jest z trzech stron stromymi skałami a z czwartej otwarta na morze, która wypłycając się przybiera przepiękny turkusowy kolor .
Każda wolna przestrzeń wśród skał jest tu zasiedlona przez ptaki, które nie reagują z turystów.
Wybierając się tam na jednodniową wycieczkę, zróbcie wszystko aby płynąć pierwszym statkiem albo odpływać ostatnim. Im mniej turystów na wyspie, tym jej magia większa. Pomyślcie też na poważnie o wynajęciu kajaka by w swoim tempie eksplorować dzikie wybrzeże.
Plaże w Peniche
Dzięki swojemu ukształtowaniu terenu, Peniche jest idealnym miejscem na plażowanie ze względu na bardzo dużą ilość i długość plaż. Dodatkowo temperatura powietrza jest przyjemnie ciepła, więc nie poczujecie tego typowego przypalania skóry przez słońce.
Najdłużą plażę znajdziecie pomiędzy Peniche a Baleal oraz Peniche a Consolacao. Dzięki kilkukilometrowej linii brzegowej nie odczujecie tłoku na plaży. Szczerze mówiąc, mieszkając tam przez prawie 2 lata prawie nigdy ilość osób na plaży nie była przytłaczająca jak np na niektórych włoskich czy hiszpańskich miejscach,
Jeśli chcecie spędzić dzień na plaży nie wybieranej często przez turystów, wybierzcie się na Praia do Portinho da Areia do Norte lub Praia do Portinho da Areia Sul. Są mniejsze, ale rzadziej wybierane.
Najmniejszą plażą w Peniche jest Prainha de São Pedro, która mierzy kilka metrów kwadratowych. Jednak nie nadaje jako miejsce na spędzenie wolnego czasu.
Dlaczego Peniche jest tak popularne wśród surferów?
Peniche jest rajem dla surferów i nie ma surfera, który nie był tu więcej niż raz. Rzeczywistość jest taka, że Peniche ma najlepsze miejsca do surfowania w Portugalii.
Warunki do surfingu i kitesurfingu
Miasteczko Peniche znane jest ze swoich doskonałych warunków do uprawiania surfingu i innych sportów wodnych. Plaże te charakteryzują się różnorodnymi falami przez cały rok, a sama Praia de Supertubos uważana jest za jedną z najsłynniejszych plaż, które mogą się pochwalić występowaniem tzw. tub, czyli charakterystycznych fal o tym kształcie.
Najsłynniejsze plaże do surfingu w Peniche
- Supertubos: Położone na południu Peniche Supertubos to najsłynniejsza plaża w Portugalii i jedna z najlepszych fal w Europie. W tym miejscu rodzą się bardzo długie, szybkie fale, które tworzą efektowną tubę. Surfowanie tutaj to luksus, ale polecane tylko dla doświadczonych osób.
- Consolação: Plaża Consolação jest drugą najczęściej odwiedzaną przez surferów. Strefa północna składa się z kilku kilometrów złotego piasku, a panujące tam warunki są idealne do surfingu i windsurfingu.
- Lagide: jest alternatywym spotem dla Supertubos do organizacji mistrzostw WSL. Jest to plaża ze kamienistym dnem, ale nie niebezpieczna, więc świetna opcja dla mniej doświadczonych surferów.
- Almagreira: wyróżnia się spektakularnym pięknem, niesamowitymi klifami i piaszczystym dnem. Jest izolowana, fale łamią się w prawo i lewo. Idealna dla początkujących i doświadczonych.
- Molho Leste: położona między Peniche i Supertubos, ta plaża potrzebuje dużego przypływu, aby mieć dobre fale. Kiedy przychodzi przypływ, powstają bardzo długie fale z kilkoma odcinkami rur – raj dla surferów i bodyboardzistów.
Czytaj dalej: Spoty surfingowe w Peniche i Baleal >>
Ciekawe wydarzenia w Peniche
Oprócz plaż i warunków du surfingu, Peniche ma wiele innych ciekawych atrakcji. W mieście mają miejsce różne ciekawe wydarzenia, które wprowadzą Was w kulturę tego miasta.
W lutym w Peniche ma miejsce Karnawał, który trwa kilka dni. Ludzie chodzą poprzebierani po ulicach a punktem kulminacyjnym jest pochód. Każdy mieszkaniec Peniche może stworzyć swój pojazd i przejechać się nim w ramach pochodu. Co ciekawe w Peniche ludzie przebierają się w sposób śmieszny. Nie znajdziecie tutaj wystrojonych person. Używają starych ubrać, przykrótkich koszulek, a mężczyźni przebierają się za kobiety.
W czerwcu w Peniche odbywa się letnia wersja karnawału.
W sierpniu ma miejsce Feasts of Nossa Senhora da Boa Viagem, czyli festiwal Świętej Maryi opiekunki podróży morskich i rybaków z Peniche. W środku dnia ma miejsce pochód rybaków niosących różne święte figurki przez całe miasto. Każda łódź rybacka z Peniche bierze udział w pochodzie, mają ubrania w konkretnych barwach. Pod wieczór ma miejsce pochód wodny w którym łodzie rybackie, całe obwieszone ozdobami i światełkami.
Oprócz wydarzeń kulturalnych, w Peniche mają miejsce różne zawody sportowe, biegi, triatlony i maratony. Więcej informacji znajdziecie na stronie miasta Peniche: Todos os Eventos | CM Peniche (cm-peniche.pt)
Najlepsze miejsca na jedzenie w Peniche
Odwiedzając Peniche warto spróbować lokalnej kuchni, która słynie z owoców morza i ryb. Jeśli nie jesteście fanami takich potraw, to także coś znajdziecie. W Peniche i w całej Portugalii restauracje są otwarte w godzinach obiadu (zazwyczaj do 15.00) i kolacji, czyli od 19.00. Poniżej przedstawię Wam moje ulubione restauracje.
Restauracje z lokalną portugalską kuchnią Peniche
- Sardinha – restauracja do której mieszkańcy Peniche przychodzą świętować. Jest dość luksusowa, ale ceny potraw są na średnim poziomie. Zjecie tutaj mięso, owoce morza i ryby.
- S. Pedro Peniche – lokalna i mała restauracja. Gorąco polecam Wam zjeść tutaj rybę z ananasem. Jest po prostu pyszna.
- Restaurante O Sebastião – klasyczna portugalska restauracja z cenami na średnim poziomie. Zjecie tutaj mięso, ryby i owoce morza.
- Restaurante NAU – gorąco polecam Wam zamówić tutaj ośmiornicę. Jest najlepsza w całym Peniche
- Cantinho do Bolha – to kameralne miejsce, bardziej w stylu burgerowni, ale podają tam pyszne kalmary smażone.
Miejsca w Peniche gdzie możecie zjeść tani obiad
- Restauracje w Intermarche i Pingo Doce – w tych dwóch sklepach znajdziecie punkt restauracyjny gdzie możecie zjeść obiad za poniżej 10 euro. Jedzienie jest dobre.
- Churrasqueira Moreira – restauracja z bardzo dobrym pieczonym kurczakiem po portugalsku. Dla 2 osób wystarczy zamówić pół porcji 😉 W ofercie są też np żeberka lub inne mięsa.
- Lokalne bary i kawiarnie – w wielu lokalnych miejscach znajdziecie oferty obiadowe. Sama często jadałam w Cervejaria Tà-se bem. Codziennie w ofercie jest jedno danie obiadowe, które kosztuje poniżej 10 euro.
Restauracje otwarte cały dzień
Większość restauracji jest zamknięta od 15.00. Jednak jeśli chcecie zjeść obiad o innej porze, to gorąco wam polecam wybrać się do Gamboa Bar na wielkie tosty i do baru PKSC, w którym menu jest szerokie i zadowoli każdego.
Inne restauracje warte uwagi
- Restaurante Italiano O Outro – portugalska wersja włoskiej kuchni. Gorąco polecam Wam zamówić burgery i pizzę, która jest na ciekawym chlebowym cieście. Nie polecam makaronów, a sałatki przychodzą w ogromnej porcji nie do przejedzenia.
- Nagoya – azjatycka knajpa z sushi i owocami morza z głębokiego oleju. Co jest najlepsze, że płacicie 16-18 euro (w zależności czy to lunch czy kolacja) i możecie jeść do upadłego. Ale nie można płacić zagraniczną kartą.
Mam nadzieję, że przekonałam Was do odwiedzenia Peniche. Jako, że mieszkałam tam prawie 2 lata, w razie pytań piszcie w komentarzach 🙂
super post dla osób, które wybierają się do Peniche po raz pierwszy! Ciekawą rzeczą, jaką widziałam w Peniche 20 lipca, był pochód jak podczas karnawału – centrum miasta było zamknięte i paradowali pięknie przebrani ludzie, ale nie wiem jaka była okazja – ponoć po prostu święto wakacji/lata w Peniche 🙂 uwielbiam za to Portugalczyków <3
To tak zwany letni karnawał. Właśnie ostatnio o nim usłyszałam 😀