Comillas – dlaczego warto tutaj przyjechać

co zobaczyć w comillas

Czasem nam takie wrażenie, że to właśnie przez przypadek odkrywam najpiękniejsze miejsca jakie miałam możliwość zobaczyć w swoim życiu. Najpierw przez przypadek trafiłam do Sintry (Portugalia). Teraz trafiłam do Comillas. Do miasta rodem z Krainy Czarów. Zobaczcie dlaczego warto wybrać się do Comillas.

Do Comillas wybrałam się ze względu na  Gaudiego, słynnego hiszpańskiego architekta. Podobno w okolicy był jeden budynek zaprojektowany przez niego. A że jak powinniście wiedzieć po podróży do Barcelony, jestem wielką fanką Gaudiego. Nie mogłam zatem przegapić okazji, aby zobaczyć kolejne jego działo. 

Comillas – wszystko co musisz wiedzieć

Comillas to małe miasteczko położone u brzegu oceanu w Kantabrii (Hiszpania). O dziwo choć miejscowość zamieszkuje jedynie lekko ponad 2 tys mieszkańców, kiedyś było przez jeden dzień stolicą Hiszpanii. Wszystko wydarzyło się 6 sierpnia 1881 roku podczas rządów Króla Alfonsa III.

Aktualnie w mieście ma swoje biuro Markiz Comillas, lord hiszpańskiej szlachty. Zamek, który zajmuje możecie zobaczyć powyżej.

Co warto zobaczyć w Comillas

Gdy tylko wjedziecie samochodem do Comillas ukaże się waszym oczom największa na metr kwadratowy ilość zabytków i pięknych miejsc. Sama nie mogłam przestać obracać głową w prawo i lewo. A przyjechałam tutaj tylko na godzinkę czy dwie. Aż nie wiedziałam, co chcę najpierw zobaczyć.

Co zwiedzić w Comillas
Cmentarz w Comillas, Kantabria, Hiszpania

Zabytkowy cmentarz

Pamiętacie może filmy Blade, Underworld czy Buffy postrach wampirów? Ich akcja zawsze działa się na jakiś starych cmentarzach, ruinach, a na dachach znajdowały się rzeźby latających stworów. Gdy tylko wysiadłam z samochodu spojrzałam na wprost i zobaczyłam cmentarz rodem z filmów o wampirach. Jedyne co nie pasowało to fakt, że jeszcze było jasno. Ale czułam, że po zmroku na pewno przebywają tam jakieś istoty.
 
Nie zastanawiając się długo skierowałam się w jego kierunku. 

Ciekawe miejsca w Hiszpanii - miasto Comillas w Kantabrii
Brama do cmentarza w Comillas, Kantabria, Hiszpania

Jak się okazało cmentarz został zbudowany w ruinach starożytnego kościoła wiejskiego. Przebudowy dokonał Lluís Domènech i Montaner, hiszpański polityk i architekt tworzący w czasach secesji. Tak na prawdę był kumplem po fachu Gaudiego. Domènech zaprojektował formę wysokich otaczających kamiennych ścian oraz wejście z żelazną bramą. Otworzył również mury starożytnej świątyni, aby wstawić łuki. Poza tym dodał marmurową rzeźbę w kształcie anioła zaprojektowaną przez Llimona (kimkolwiek on był). W tamtych czasach krążyła miejska legenda, że anioł stróż był najstarszym dzieckiem Markiza. Ale Antonio Lopez y Lopez (Markiz) zaoferował go miastu. Podobno pozwolił aniołowi dźwigać dusze zmarłych z całego miasta Comillas.

Co zobaczyć w Kantabrii - miasto Comillas
Port w Comillas, Kantabria, Hiszpania

Port i plaża

Comillas, to miasto nadmorskie. Nic więc dziwnego, że ma w swoich granicach port i plażę. Dlatego jeśli macie dzień lub dwa i nie wiecie gdzie jeszcze jechać w Północnej Hiszpanii, to nie będziecie się nudzić. 
 
Przy brzegu znajdziecie też ścieżki spacerowe po klifach, ławki z widokiem na wodę. W porcie możecie zjeść pyszne owoce morza. Jednak niech was nie zwiedzie wrażenie popularnego miejsca turystycznego. Możecie się natknąć na wiele osób z obsługi, które nie mówią w języku angielskim.

Co zobaczyć w Kantabrii - pałac Gaudiego w Comillas
Villa Quijano w Comillas, Kantabria, Hiszpania

Capricho de Gaudi

El Capricho jest także zwany pod nazwą Villa Quijano. To mały kolorowy pałac zaprojektowany i zbudowany przez Antoniego Gaudi w latach 1852-1926. Jako jedna z pierwszych budowli młodego Gaudiego, można powiedzieć, że El Capricho zapoczątkowało ruch modernistyczny. Oprócz Palacio Episcopal i Casa Botines, jest to jeden z 3 budynków modernistycznych wybudowanych poza Katalonią.  Podczas wizyty w Capricho de Gaudi macie do zwiedzenia:

  • ogród,
  • szklarnię,
  • główną i zwykłą sypialnię,
  • biuro,
  • główny hol i wiele innych pomieszczeń.

 Więcej informacji o willi możecie poczytać na oficjalnej stronie klik >>

Co zobaczyć w Comillas - Pałac Gaudiego
Wnętrze El Capricho w Comillas, Kantabria, Hiszpania

Czytaj więcej: Asturia – tutaj wszystko jest postawione na głowie >>


Co zobaczyć w Północnej Hiszpanii - pałac w Comillas
Pałac Sobrellano w Comillas, Kantabria, Hiszpania

Pałac Sobrellano

Jeśli myślicie, że Comillas jest zbyt mały by pomieścić jeszcze kolejny pałac, to jesteście w błędzie. Tuż obok dzieła Gaudiego znajdziecie Pałac Sobrellano wraz z Kaplicą-Panteonem. Oba budynki zaprojektował Joan Martorell na zlecenie I Markiza Comillas, indyjskiego biznesmena Antonio Lópeza y Lópeza. Zarówno pałac, jak i kaplica-panteon są postrzegane jako autentyczny klejnot architektoniczny w stylu neogotyckim, który ma modernistyczny charakter.
 
Budowa rozpoczęła się w 1882 roku, a budynek został otwarty kilka lat po śmierci Markiza. Obecnie możliwe jest zwiedzanie pałacu z przewodnikiem. W tym celu udostępniono turystom główne pomieszczenia domu: salę bilardową, jadalnię, salę tronową, bibliotekę i muzeum Markiza II. Wszystkie znajdują się na pierwszym piętrze.

co zobaczyć w Hiszpanii - Comillas
Główny rynek w Comillas, Kantabria, Hiszpania

Najgorsze/najlepsze w Comillas jest to, że w mieście na każdym kroku znajdziecie kolejne ciekawe zabytki. Na przykład zabytkowe  centrum , kościół czy gigantyczny Uniwersytet Papieski. Koniecznie musicie wybrać się do Comillas na kilka dni (choć na 2 noce). Dajcie znać czy po tym wpisie macie ochotę wybrać się do Comillas!