Comillas – dlaczego warto tutaj przyjechać

co zobaczyć w comillas
Czasem nam takie wrażenie, że to właśnie przez przypadek odkrywam najpiękniejsze miejsca jakie miałam możliwość zobaczyć w swoim życiu. Najpierw przez przypadek trafiłam do Sintry (Portugalia). Teraz trafiłam do Comillas. Do miasta rodem z Krainy Czarów. Zobaczcie dlaczego warto wybrać się do Comillas.

Spis treści

Do Comillas wybrałam się ze względu na  Gaudiego, słynnego hiszpańskiego architekta. Podobno w okolicy był jeden budynek zaprojektowany przez niego. A że jak powinniście wiedzieć po podróży do Barcelony, jestem wielką fanką Gaudiego. Nie mogłam zatem przegapić okazji, aby zobaczyć kolejne jego działo. 

Comillas – wszystko co musisz wiedzieć

Comillas to małe miasteczko położone u brzegu oceanu w Kantabrii (Hiszpania). O dziwo choć miejscowość zamieszkuje jedynie lekko ponad 2 tys mieszkańców, kiedyś było przez jeden dzień stolicą Hiszpanii. Wszystko wydarzyło się 6 sierpnia 1881 roku podczas rządów Króla Alfonsa III.

Aktualnie w mieście ma swoje biuro Markiz Comillas, lord hiszpańskiej szlachty. Zamek, który zajmuje możecie zobaczyć powyżej.

Co warto zobaczyć 

Gdy tylko wjedziecie samochodem do Comillas ukaże się waszym oczom największa na metr kwadratowy ilość zabytków i pięknych miejsc. Sama nie mogłam przestać obracać głową w prawo i lewo. A przyjechałam tutaj tylko na godzinkę czy dwie. Aż nie wiedziałam, co chcę najpierw zobaczyć.
ciekawe miejsca w Kantabrii
Cmentarz w Comillas, Kantabria, Hiszpania

1. Zabytkowy cmentarz

Pamiętacie może filmy Blade, Underworld czy Buffy postrach wampirów? Ich akcja zawsze działa się na jakiś starych cmentarzach, ruinach, a na dachach znajdowały się rzeźby latających stworów. Gdy tylko wysiadłam z samochodu spojrzałam na wprost i zobaczyłam cmentarz rodem z filmów o wampirach. Jedyne co nie pasowało to fakt, że jeszcze było jasno. Ale czułam, że po zmroku na pewno przebywają tam jakieś istoty.
 
Nie zastanawiając się długo skierowałam się w jego kierunku. 
Zwiedzanie Kantabrii
Brama do cmentarza w Comillas, Kantabria, Hiszpania
Jak się okazało cmentarz został zbudowany w ruinach starożytnego kościoła wiejskiego. Przebudowy dokonał Lluís Domènech i Montaner, hiszpański polityk i architekt tworzący w czasach secesji. Tak na prawdę był kumplem po fachu Gaudiego.
 
Domènech zaprojektował formę wysokich otaczających kamiennych ścian oraz wejście z żelazną bramą. Otworzył również mury starożytnej świątyni, aby wstawić łuki. Poza tym dodał marmurową rzeźbę w kształcie anioła zaprojektowaną przez Llimona (kimkolwiek on był). 
W tamtych czasach krążyła miejska legenda, że anioł stróż był najstarszym dzieckiem Markiza. Ale Antonio Lopez y Lopez (Markiz) zaoferował go miastu. Podobno pozwolił aniołowi dźwigać dusze zmarłych z całego miasta Comillas.
Co zobaczyć w Kantabrii
Port w Comillas, Kantabria, Hiszpania

2. Port i plaża

Comillas, to miasto nadmorskie. Nic więc dziwnego, że ma w swoich granicach port i plażę. Dlatego jeśli macie dzień lub dwa i nie wiecie gdzie jeszcze jechać w Północnej Hiszpanii, to nie będziecie się nudzić. 
 
Przy brzegu znajdziecie też ścieżki spacerowe po klifach, ławki z widokiem na wodę. W porcie możecie zjeść pyszne owoce morza. Jednak niech was nie zwiedzie wrażenie popularnego miejsca turystycznego. Możecie się natknąć na wiele osób z obsługi, które nie mówią w języku angielskim.
co zobaczyć w północnej Hiszpanii
Villa Quijano w Comillas, Kantabria, Hiszpania

3. Capricho de Gaudi

El Capricho jest także zwany pod nazwą Villa Quijano. To mały kolorowy pałac zaprojektowany i zbudowany przez Antoniego Gaudi w latach 1852-1926. Jako jedna z pierwszych budowli młodego Gaudiego, można powiedzieć, że El Capricho zapoczątkowało ruch modernistyczny. Oprócz Palacio Episcopal i Casa Botines, jest to jeden z 3 budynków modernistycznych wybudowanych poza Katalonią. 
 
Podczas wizyty w Capricho de Gaudi macie do zwiedzenia:
  • ogród,
  • szklarnię,
  • główną i zwykłą sypialnię,
  • biuro,
  • główny hol i wiele innych pomieszczeń.

 Więcej informacji o willi możecie poczytać na oficjalnej stronie klik >>

Co zwiedzić w Hiszpanii
Wnętrze El Capricho w Comillas, Kantabria, Hiszpania
Pałace w Hiszpanii
Pałac Sobrellano w Comillas, Kantabria, Hiszpania

4. Pałac Sobrellano

Jeśli myślicie, że Comillas jest zbyt mały by pomieścić jeszcze kolejny pałac, to jesteście w błędzie. Tuż obok dzieła Gaudiego znajdziecie Pałac Sobrellano wraz z Kaplicą-Panteonem. Oba budynki zaprojektował Joan Martorell na zlecenie I Markiza Comillas, indyjskiego biznesmena Antonio Lópeza y Lópeza. Zarówno pałac, jak i kaplica-panteon są postrzegane jako autentyczny klejnot architektoniczny w stylu neogotyckim, który ma modernistyczny charakter.
 
Budowa rozpoczęła się w 1882 roku, a budynek został otwarty kilka lat po śmierci Markiza. Obecnie możliwe jest zwiedzanie pałacu z przewodnikiem. W tym celu udostępniono turystom główne pomieszczenia domu: salę bilardową, jadalnię, salę tronową, bibliotekę i muzeum Markiza II. Wszystkie znajdują się na pierwszym piętrze.
co zobaczyć w Hiszpanii
Główny rynek w Comillas, Kantabria, Hiszpania
Najgorsze/najlepsze w Comillas jest to, że w mieście na każdym kroku znajdziecie kolejne ciekawe zabytki. Na przykład zabytkowe  centrum (5) , kościół czy gigantyczny Uniwersytet Papieski (6). Koniecznie musicie wybrać się do Comillas na kilka dni (choć na 2 noce).
 
Dajcie znać czy po tym wpisie macie ochotę wybrać się do Comillas!