Bella Vita – surferska podróż w poszukiwaniu korzeni

film o surfingu bella vita

Zawsze mnie zastanawiało jak na Morzu Śródziemnym mogą występować spoty surfingowe. Gdy byłam na Krecie na każdej plaży woda była dosłownie płaska. Podczas wizyty w Barcelonie w lutym 2017 widziałam szkółkę surfingową w wodzie na kompletnie płaskiej tafli. Stałam i czekałam aż będzie jakakolwiek fala. Żadnej nie było. To mnie utwierdziło w przekonaniu, że najlepsze spoty surfingowe występują tam gdzie ocean przylega równolegle do brzegu. Trochę jest to spłaszczenie, ale odkąd wybieram spoty według tej reguły zawsze trafiam w odpowiednie miejsca. Dzięki filmowi Bella Vita dowiedziałam się jak pływać na spotach na Morzu Śródziemnym.

O filmie „Bella Vita”

Chris del Moro, to główny bohater opowieści. Przyjeżdża on do Włoch w poszukiwaniu swoich włoskich korzeni. Dodatkowo wraz z reżyserem odkrywają w jaki sposób starożytna kultura przyjmuje nowoczesną kulturę surfingu.  W wieku 30 lat Del Moro osiągnął sławę pływając na najlepszych na świecie falach. Podczas podróży do Włoch jednak dostrzega potrzebę zmiany swojego życia, czuje pragnienie znalezienia głębszego sensu w podróżach i doświadczeniach życiowych. Film uchwycił Del Moro podczas tej podróży i odkrył znaczenie życia rodzinnego i kulturowego. Ukazuje też na światło dzienne, że wbrew powszechnym przekonaniom, dobre warunki surfingowe występują na Morzu Śródziemnym. Tylko, że zazwyczaj podczas deszczów i burz 😉 

Bella Vita - film o surfingu we Włoszech

Włoscy surferzy występujący w filmie

Oprócz Chrisa del Moro w filmie występuje kilku innych surferów.

1.  Dave Rastovich

Dave podróżuje po świecie jako profesjonalny free-surfer i jest uważany za jednego z najbardziej utalentowanych surferów na świecie. Kierując się osobistymi przekonaniami i przekonaniami “Rasta” jest czymś więcej niż tylko surferem. Poświęca znaczną część swojego czasu na walkę z rosnącym problemem zanieczyszczenia oceanu i jego wpływem na mieszkańców, w tym na Morzu Śródziemnym. Jego partnerką i towarzyszką podróży jest przepiękna, surfująca, modelka Lauren Hill. Razem szerzą radość, aloha i skupiają się na dbaniu o środowisko.

2. Conner & Parker Coffin

Bracia, Włosi drugiej generacji. Coffinowie, choć są dość młodzi, szybko rosną w kierunku profesjonalnych surfingowców. Drugi rok z rzędu Conner wygrał US Open of Surfing Pro Junior, Huntington Beach (2012, 2013). Bracia prowadzą też własny blog o nazwie youngwisetails.com. Wydali krótki film – Electric Wilderness. Możecie go obejrzeć tutaj >>

3. Leonardo Fioravanti

Urodził się i wychował w Rzymie. Leo zaczął surfować na wybrzeżu Lazio w wieku 6 lat i był pierwszym surferskim objawieniem Włoch. Zdominował wszystkie zawody juniorów na świecie, w tym wygrał Mistrzostwa Europy w 2012 roku i zajął drugie miejsce na Międzynarodowych zawodach Pro Junior 2013 (Leo był jedynym surferem reprezentującym Włochy). Leonardo jest w trakcie wprowadzania Włoch na mapę surfingu.

4. Alessandro Ponzanelli

Rozpoznawalny i najbardziej respektowany free-surfer we Włoszech. Allesandro idealnie wyraża włoski styl od wdzięku, niepohamowaną ambicję i inspiruje się “long board surfingiem”, czyli pływaniem na bardzo długich deskach popularnych w latach pięćdziesiątych. Spędza pół roku pracując ze swoim sponsorem Sundek i a drugie pół –  gonitwami za falami po całym Morzu Śródziemnym. 

Film o surfingu we Włoszech

 Dajcie znać czy przekonałam was do obejrzenia tego filmu i czy wam się podobał. Dokument jest dostępny na Netflix 🙂