Co warto zobaczyć w Cefalu

Co zobaczyć z Cefalu

Wakacje na Sycylii odbiegały od moich dotychczasowych urlopów. Dotychczas nawet krótki urlop spędzałam aktywnie uprawiając jakiś sport albo zwiedzając najciekawsze atrakcje w okolicy. Tym razem wybrałam się na rodzinne wakacje do mojej Cioci, która od lat mieszka na Sycylii. Cały tydzień spędziłam relaksując się i zwiedzając Cefalu.

Cefalu jest małą rybacką miejscowością położoną nad Morzem Śródziemnym. Tuż nad budynkami góruje skała-forteca – La Rocca. Samo Cefalu jest pełne wąskich uliczek i kamiennych, zabytkowych budynków. Co kilka kroków można tutaj napotkać klimatyczne restauracje lub ciekawe sklepy z pamiątkami.

Spis treści

Historia Cefalu

Początki powstania miasta Cefalu nie są jednoznaczne. Według lokalnych opowieści w czasach starożytnych mieszkali tutaj Giganci. Brzmi to absurdalnie, ale przecież wiele było doniesień w mediach o wykopaliskach starożytnych ruin przypominających groby bardzo wysokich ludzi na Sycylii i Sardynii.

By tego było mało według tych samych podań wokoło XIII wieku p.n.e. przybył do Cefalu sam Herkules by w szczycie La Rocca wybudować świątynię na cześć Jupitera.

Choć pierwsze miasto powstało w V wieku p.n.e., to w jaskiniach u podnóża skały archeolodzy znaleźli prehistoryczne ślady osadnictwa

Szczególne ukształtowanie terenu i położenie geograficzne Cefalu sprawiło, że przez wiele lat przechodziło z rąk do rąk – zaczynając do Greków, kończąc na Hiszpanach. Jednak tylko jedno z przejęć miasta zasługuje na wyróżnienie, ponieważ znacznie wpłynęło na aktualny kształt starego miasta Cefalu. Nie owijając w bawełnę chodzi o odbiciu miasta pod władzą Arabów przez Normanów. Normanowie przebudowali tak miasto, by stało się symbolem silnego chrześcijaństwa.

Co zobaczyć w Cefalu
Cefalu, Sycylia

Wakacje w Cefalu – jak zaplanować wyjazd

Jeśli planujecie wakacje we Włoszech, to możecie je zaplanować na 2 sposoby: wykupić wycieczkę w dobrym biurze podróży lub samemu zaplanować wszystkie atrakcje. Nie znam się na tym jak wybrać najlepsze wakacje all inclusive, ale mogę Wam pomóc organizować swoje własne włoskie wakacje. To zaczynamy!

Noclegi

Zagraniczny urlop nie obędzie się bez miejsca do spania. Możecie tak jak ja spać u rodziny lub jak większość wynająć przytulny apartament nad morzem. Szukając noclegów w Cefalu możecie trafić na 3 rodzaje lokalizacji pokoi do wynajęcia:

  • zabytkowa część Cefalu – tutaj miejsca noclegowe mieszczą się w starych i kamiennych budynkach, które pamiętają bardzo stare czasy;
  • nowoczesna część Cefalu – jest pełne klasycznych nowoczesnych bloków, willi czy hoteli;
  • od strony nowego portu – za Rocca di Cefalu (wielką skałą pełną zabytkowych murów) znajdziecie nowy port i dalszą część Cefalu. Pieszo jest ona bardzo oddalona od centrum miasteczka i bez własnego samochodu lepiej nie rezerwować tam noclegu.

Gdzie rezerwować noclegi na wakacje w Cefalu? Wiele ofert znajdziecie na najpopularniejszych serwisach tj. Booking, Trivago czy Airbnb.

Jak dojechać do Cefalu

By dotrzeć na Sycylię najlepiej wybrać podróż samolotem. Jeśli boicie się latać, to oczywiście można tutaj dojechać samochodem, ale byłoby to czasochłonne i wiązałoby się z przepłynięciem statkiem morza.

Na Sycylię dolecicie wieloma połączeniami lotniczymi: Ryanair, Wizzair czy Lufthansa. Przy wyborze lotu wybierajcie te trasy w których samolot ląduje na lotnisku w Palermo.

Czym dojechać do Cefalu?

To pociągiem najtaniej dotrzecie z lotniska w Palermo do Cefalu. Wielkim plusem tego rozwiązania jest nie tylko cena, ale także bliskość stacji kolejowej od lotniska – znajduje się tuż pod nim.

Jednak zanim zdecydujecie się na podróż pociągiem musicie sprawdzić godziny odjazdów. Niektóre połączenia lotnicze mają zaplanowane lądowanie już po odjeździe ostatniego pociągu. W takich przypadkach zostaje Wam taksówka lub wypożyczenie samochodu.

Jeśli nie chcecie przespać się 1 noc w okolicy lotniska, by następnego dnia wyruszyć pociągiem do Cefalu, możecie wybrać podróż samochodem:

  • taksówka będzie wygodnym rozwiązaniem, ale także tym najdroższym. Kurs do Cefalu kosztuje kilkadziesiąt euro. W przypadku jazdy w 3-4 osoby po podziale nie wychodzi wtedy dużo, ale w podziale na 2 osoby już całkiem sporo.
  • wynajem samochodu – jest to super rozwiązanie jeśli chcecie być niezależni i zwiedzać wiele miejsc nie oglądając się na połączenia kolejowe. Jednak jeśli macie zarezerwowany nocleg w zabytkowym centrum Cefalu, to możecie mieć poważny problem z parkingiem.

Czytaj więcej: Palermo – co zwiedzić w największym mieście Sycylii >>


Pogoda w Cefalu

Jeśli zastanawiacie się kiedy jechać do Cefalu, to nie ma na to jednej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego jak bardzo ciepłolubni jesteście.

Sycylia ma bardzo zróżnicowany klimat: są tutaj regiony tropikalne i takie gdzie zimą spotkacie śnieg. Wszystko dzięki różnej wysokości nad poziomem morza. Na wybrzeżu zimy są łagodne (na Sycylii temperatury w styczniu oscylują w okolicach 12 stopni) a lata podobno łagodne – ok 25 stopni. Podczas mojego urlopu na Sycylii termometry wskazywały ok 35 stopni, więc finalną pogodę lepiej sprawdzać tuż przed wylotem. Jako że Cefalu leży nad morzem, to temperatura jest taka sama jak na całym wybrzeżu.

Jeśli podczas wypoczynku w Cefalu planujecie wypady w głąb wyspy, to musicie być gotowi na drastyczną zmianę temperaturę. W zimie temperatury oscylują w okolicy 3 stopni Celsjusza. Na samej Etnie znajdziecie zimą śnieg.

Deszczu na Sycylii nie zaznacie dużo. Występuje jedynie w okresie od października do marca.

Co zobaczyć w Cefalu - całe miasto
Widok na miasto ze wzgórza

Co warto zobaczyć w Cefalu

Cefalu choć jest małą nadmorską miejscowością, wypełnione jest ciekawostkami do obejrzenia. Każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Osoby potrzebujące dużej dawki relaksu znają hotele i wille z basenem, a w samej miejscowości wiele klimatycznych plaż. Wielbiciele spędzania czasu aktywnie docenią trekking na górę w Cefalu. Można też każdą część miejscowości zwiedzać pieszo – w tej temperaturze nie są to łatwe wędrówki. Cefalu pełne jest też zabytków, klimatycznych restauracji i winiarni. Nawet rasowi uprawiacze shoppingu nie będą się tutaj nudzić.

Co zobaczyć w Cefalu - średniowieczna pralnia
Stara pralnia w Cefalu, Sycylia

1. Średniowieczna pralnia publiczna w Cefalu

Po raz pierwszy w życiu widziałam średniowieczną pralnię publiczną w Cefalu. Co prawda zwiedzałam pralnię w Porto, ale była ona nowsza i dalej się z niej korzysta. Pralnia  w Cefalu wyróżnia się ciekawym układem – na miejscu zastaniecie ryte w skale otwory i tarki do prania. W głębi nadal widać płynącą wodę, która kiedyś służyła do prania. Płynie ona prosto ze źródła w La Rocca i nadal zapełnia kamienne baseny do prania.

Co zwiedzić w Cefalu - zabytkowy port
Zabytkowy port, Cefalu, Sycylia

2. Zabytkowy Port w Cefalu

W samym centrum zabytkowego Cefalu znajdziecie tak samo stary port. Aktualnie nie jest od wykorzystywany przez łodzie. Na przylegającej do portu plaży opalają się lokalni mieszkańcy oraz turyści

Podczas uroczystości Świętego Zbawiciela w Cefalu ma miejsce tygodniowy festiwal pełen procesji, koncertów oraz zawodów w starym porcie. Zawody te polegają na wejściu po poziomym maszcie zawieszonym nad taflą wody. Śmiałek, który zdobędzie flagę zawieszoną na końcu kija wygrywa. Udaje się to nielicznym.

Co zobaczyć w Cefalu - katedra
Katedra w Cefalu, Sycylia

3. Katedra w Cefalu

Katedra Santissimo Salvatore została wybudowana w XIII wieku. Powstała jako pierwszy budynek w Cefalu. Do dnia dzisiejszego doprawiane są w niej msze i można ją obejrzeć także od środka.

Oczywiście o Katedra ma swoją legendę. Podobno w tym miejscu wylądował Roger II po strasznym sztormie. Jako że podczas walki z falami modlił się o wybawienie Świętego Zbawiciela, kościół został właśnie jemu poświęcony.

Pod kątem architektonicznym Katedra jest wyjątkową budowlą. Jest pięknie wkomponowana w krajobraz. Za nią góruje La Rocca. Katedra nie jest dużo wyższa od budynków w okolicy. Jest od nich wyższa, ale nie przytłacza swoim rozmiarem. Budując Katedrę architekci wykorzystali wiele stylów: bizantyjskiego, arabskiego i normańskiego. Do tego wieże zostały zbudowane w taki sposób, że patrząc na nie widzimy jakby zbiegały się do siebie – to sprytna iluzja. 

Oprócz ciekawego połączenia różnych stylów, Katedra w Cefalu przyciąga też interesującym obrazem. Mowa o mozaice Chrystusa Pantokratora. Wyróżnia się ona sposobem Przedstawienia Jezusa. Ma on jasne włosy jak Normanowie, ciemną brodę i brwi jak u Arabów, a nos i usta wąskie jak u Greka. Mozaika w swojej formie odzwierciedla różnorodność ludności mieszkającej na Sycylii.

Co zobaczyć z Cefalu - Bastion
Bastion di Capo Marchiafava, Cefalu, Sycylia

4. Bastion di Capo Marchiafava

Wygląda jak kościół, a jest pozostałościami po budowlach obronnych Cefalu – taki jest Bastion di Capo Marchiafava. Leży tuż przy samym morzu więc jest bardzo dobrym miejscem na oglądanie i słuchanie fal. Nie jest zadaszony i wykonany jest z kamienia więc upalne dni panuje tam klimat patelni. 

co zwiedzić w Cefalu - nowoczesny port
Nowy port w Cefalu, Sycylia

5. Nowy port

Z drugiej strony La Rocca znajduje się nowoczesny port pełen drogich łodzi. Możecie tam dotrzeć pieszo 2 trasami:

  1. na spokojny i krótki spacer spacer (1,3 km) – wystarczy obejść La Rocca z lewej strony
  2. na wymagający spacer pod górę (2,5 km)- trasa ta jest dłuższa i najpierw idzie ostro pod górę, by następnie toczyć się chodnikiem bez cienia.
Co zobaczyć w Cefalu - góra La Rocca
Góra La Rocca, Cefalu, Sycylia

6. Spacer po górze La Rocca

Charakterystyczny punkt w Cefalu – La Rocca. Ta skała jest tak wielka, że widać ją z każdej strony. Przy niej nawet główna katedra wygląda jak zabawka. O dziwo La Rocca jest jedną z głównych atrakcji Cefalu.

Wejście na La Rocca jest biletowane, a teren jest ogrodzony. Bez zakupu biletu nie wejdziecie na teren. Co ciekawe bilet należy zwrócić po zakończeniu wycieczki. Dlaczego? Głównie chodzi o bezpieczeństwo turystów i weryfikacji czy każda osoba wróciła ze spaceru po skale. Z opowieści Cioci wiem, że wcześniej nie było to sprawdzane. Po zmroku okazywało się, że ktoś zaginął a na La Rocca był wysyłany helikopter z pomocą medyczną. Po kilku takich wypadkach wprowadzono biletową kontrolę wejścia i wyjścia.

Koszt biletu: ok 4 euro

Spacer po  La Rocca to wymagający trekking w upale. Jednak panorama miasta jaką możecie zobaczyć ze szczytu rekompensuje trud. Oprócz widoków, podczas spaceru możecie zwiedzić pozostałości po bizantyjskim zamku, który kiedyś stał na La Rocca, oraz ruiny świątyni Diany ze starym zbiornikiem wodnym.

Jak przygotować się na spacer po La Rocca?

Wycieczka na La Rocca nie należy do łatwych. Ukształtowanie tereny, szlak i temperatura powietrza nie pomaga. Dlatego zanim wybierzecie się na trekking po La Rocca, musicie się porządnie przygotować.

1. Zabierz ze sobą obuwie trekkingowe

Tak, nie żartuję. Koniecznie musicie założyć obuwie trekkingowe. Szlak pieszy po La Rocca jest bardzo wymagający. Większość traktów jest mieszanką piasku i różnej wielkości kamieni, które po nadepnięciu przemieszczają się. Bardzo łatwo można skręcić sobie kostkę lub upaść i wbić sobie w kolano kamień. Niektóre schody lub przejścia są wykonane z litych skał, które przez setki lat były polerowane przez spacerowiczów. Są straszliwie śliskie i w innych płaskich podeszwach nie da się po nich zejść.

Sama popełniłam ten błąd i poszłam na spacer z mamą po La Rocca. Ja ubrałam sandały popularnej marki Birkenstock. Moja mama miała na stopach adidasy. Po wypolerowanych skałach nie byłam w stanie wejść, ponieważ nogi ześlizgiwały się po nich  i nawet balustrada nie pomagała. W końcu weszłam na kolanach. Oczywiście na ruchomym piasku z kamieniami osunęłam się i wywróciłam. Na szczęście skończyło się na kilku siniakach.

2. Weź ze sobą nakrycie głowy

La Rocca jest skałą pokrytą trawą. Tylko w kilku miejscach znajdują się  nieliczne drzewa. Brak cienia w połączeniu z sycylijskim słońcem może się skończyć udarem słonecznym. A przecież nie chcecie tego doświadczyć podczas Waszych wymarzonych włoskich wakacji.

3. Zadbaj o zapas wody do picia

Spacer po La Rocca zajmuje kilka godzin. Ostatnią osobę z obsługi zobaczysz przy kasie biletowej. Później możesz liczyć tylko na siebie. Dlatego zadbaj o zapas wody dla siebie. Brak cienia i wysoka temperatura powietrza latem może skutkować odwodnieniem a nawet omdleniem. Chyba chcecie zejść z tej skały o własnych siłach?

4. Nie zapomnij o filtrze SPF

Jak już wiecie na La Rocca nie spotkanie za wiele cienia. Przy wiecznie słonecznej pogodzie i temperaturze powyżej 30 stopni, nawet osoby z ciemną karnacją taką jak moja, zakończą trekking z poparzeniem słonecznym. Także filtry w dłoń i w drogę!

Plaża w Cefalu
Plaża w Cefalu, Sycylia

7. Plaże w Cefalu

W samym Cefalu znajdziecie 2 plaże: Cefalu Beach oraz Kalura Beach. 

Cefalu beach znajduje się w samym centrum miasta. Plaża jest dość wąska, choć składa się z piasku to pod wodą leżą same kamienie. Cefalu Beach zapełnia się bardzo szybko, już o 11.00 brakuje miejsca. A jeśli widać w oddali gdzieś wolne miejsce, to jest to przestrzeń przy otworze od kanalizacji. Położenie się w tej lokalizacji grozi siedzeniem w wiecznym smrodzie.

Kalura Beach znajduje się po drugiej stronie Cefalu i La Rocca. Jedna część plaży składa się z samych kamieni. Druga do wylany beton z ustawionymi leżakami i tarasami.