Filmy o surfingu dostępne na Netflix w 2022 roku

filmy o surfingu

Surfing może być pomysłem na podróż wakacyjną. Może być także hobby, które realizujemy w każdej wolnej chwili surfując na falach, dopasowując swój codzienny trening, a także oglądając tematyczne filmy. Dla niektórych ten sport jest sposobem na życie. Jest najdłuższą podróżą życia, bo by zwiedzić każdy spot surfingowy trzeba przejechać cały świat. Choć niektórzy surfują nawet w nieoczywistych miejscach, jak Włochy, to jeśli sami ograniczamy się tylko do swoich ulubionych miejsc do surfingu, możemy je zobaczyć na filmach. Poznajcie filmy o surfingu dostępne na Netflix w 2022 roku.

W ofercie Netflixa znajdziemy bardzo dużą ilość filmów i seriali. Choć skupia się głównie na najpopularniejszych gatunkach, to czasem urozmaica swoją bibliotekę o niszowe tematy. Jednym z nich jest surfing. Choć na początku tego roku większość ciekawych pozycji znikło, to właśnie w nowościach pojawiły się kolejne filmy o surfingu.

Filmy z surfingiem w tle

Zacznę od filmów fabularnych w których surfing pojawia się jako dodatek. Będą one idealne dla każdego, nawet jeśli nie jesteście fanami tego sportu. Wśród nich jest kilka perełek które może przekonają was do wypróbowania tego sportu i przestanie się wam kojarzyć z hipisami lub lekkomyślnymi osobami.

Niestety nie są już dostępne najpopularniejsze pozycje takie jak: 

 • Chasing Maverics z Geraldem Butlerem, 
 • Na fali z Keanu Reeves i Patrickiem Swayze
 • Blue crash 
 • czy Soul surfer opowiadający o Bethany Hamilton, sławnej surferce, która przeżyła atak rekina i wróciła do surfingu pomimo amputowanej ręki. 

Rip Tide (Łap marzenia)

Film familijny wyprodukowany w Australii. Opowiada on o dziewczynie, która uprawia modeling w Nowym Jorku. Niestety podczas jednej z sesji zdjęciowych staje się bohaterką zabawnego viralu, który przelewa czarę goryczy w jej życiu i decyduje się ona na na wyjazd do Australii. Cora przeprowadza się do ciotki i próbuje sobie ułożyć życie na nowo. Oczywiście zaczyna uczyć się surfingu i nawiązuje romans z instruktorem. 

To typowy film młodzieżowy, jednak może być idealnym rozwiązaniem na relaks po ciężkim dniu lub jako lekarstwo na kaca.

SPF – 18

Typowa film romantyczny o nastolatkach borykających się ze swoimi własnymi problemami, utratą dziewictwa i zakończeniem szkoły średniej. Tak jak film powyżej, nie jest to kino dla wymagających, a raczej sposób na spędzenie kaca. 

Solo

Melodramat o surferze, który spada z klifu. Następnie musi walczyć o życie. Podczas tych ciężkich sytuacji, wspomina swoje życie i miłości. 

Próbowałam obejrzeć ten film, ale był dla mnie zbyt nudny. Jednak może dla Was będzie on bardziej angażujący. Myślę, że warto spróbować 😉

Filmy dokumentalne o surfingu

W przypadku filmów dokumentalnych Netflix ma dla nas więcej do zaoferowania. Dotychczas było ich tylko kilka, jednak 2022 rok obfituje w nowości. Zobaczcie jakie filmy o surfingu można obejrzeć.

Peninsula (2014)

Film pokazuje podróż po większości włoskiego wybrzeża, której celem było odkrycie i opisanie skąd wziął się tutaj surfing. W filmie zobaczycie ekskluzywne archiwalne materiały prosto od włoskich surferów. Podczas oglądania Peninsula sprawdzicie jak surfing ma się w tym kraju aktualnie. 

Surferzy, których możecie zobaczyć w filmie: Alessandro Ponzanelli, Roberto DAmico, Alessandro Piu, Angelo Bonomelli, Gianmarco pollacchi, David Pecchi, Edoardo Papa, Lorenzo Castagna, Thomas Cravarezza, Sebastiano Concas, Luca Corrado, Oliver Parker, Clovis donizzetti, Fracas brothers, Alessandro Dini, Giorgio Pietrangeli, Marco Rizzo, Andrea DAngelo, Michele Puliti, Helmut Berta, Roberto Romancino, Sasha Benedetti, Segastiano Venneri.

Nausicaa – we own the ocean

Film ten pokazuje odkrywanie pustych surfingowych fal, dzikich plaż i miejsc nietkniętych przez człowieka. Wszystko w obrębie Morza Śródziemnego. To film, który jest refleksją na temat prowadzenia prostego stylu życia w symbiozie z naturą. Można go nazwać współczesną Odyseją w poszukiwaniu wolności i fal. Jest to także dowód miłości do morza i dokumentacja ukrytych miejsc w basenie Morza Śródziemnego.

Surferzy, których możecie zobaczyć w filmie: Andy Nieblas, Ale Ponzanelli, Mele Saili, Makala Harmony Smith, Matteo Fabbri, Margaux Arramon Tucco, Lex Weinstein, Natalia Resmini, Seba Concas

Nordfor sola – North of the sun

Inge Wegge i Jorn Ranum spędzili 9 miesięcy w mroźnej Norwegii, by doświadczyć najlepszych na świecie fal surfingowych. Nic nie byłoby w tym dziwnego, gdyby nie to że fale pojawiają się w odizolowanej i niezamieszkałej zatoce arktycznej wyspy. Wszystko u wybrzeży północnej Norwegii i podczas mroźnej zimy. 

Gdyby tego mało, bohaterowie sami zbudowali sobie chatę z materiałów wyrzuconych na brzeg przez ocean. Dietę też mieli wyjątkową – żywili się przeterminowanym jedzeniem. Przyznajcie, że po takim opisie aż chce się włączyć ten film niezwłocznie!

Beyond: An African Surf Documentary

Surfować można na każdym kontynencie. Jednak w Afryce najpopularniejszymi miejscami do surfowania jest Maroko i RPA. Dokument ten śledzi lokalnych, afrykańskich surferów u wybrzeży Maroka, Sahary Zachodniej, Mauretanii, Senegalu i Gambii. Dzięki tej produkcji możecie odkryć niepopularne miejsca, a może nawet tak bardzo się zaciekawicie, że nawet wybierzecie się np. do Senegalu.

Second souffle

Dokument przedstawia grupę surferów, którzy zbudowali swoje życie wokół tego sportu, łącząc się przez wspólną pasję w Maroku. 

Edouard Delpero i Vincent Duvignac są profesjonalnymi surferami i biorą udział w zawodach surfingowych zgodnie z kalendarzem (tzw. tour). Między mistrzostwami a celami postawionymi przez sponsorów starają się wrócić do korzeni i wyjaśniają, jak pomaga im to w nabraniu energii i motywacji do kontynuacji swoich karier. 

Youssef Drouich i Selim Barkat żyją swoją pasją i pomagają w demokratyzacji surfingu w swoim kraju – Maroko. Wyjaśniają, jak dzięki surfowaniu, czasami w trudnym środowisku, nadali nowy impuls swojemu życiu osobistemu.

Ritratti di surf

To film o surferach, shaperach, artystach i innych postaciach związanych z włoską kulturą surfingu. Film został nakręcony w latach 2011-2013 przez autorów Onde Nostre.

Ritratti di surf narodził się jako serial internetowy, a następnie stał się 68-minutowym filmem.

Film zawiera wszystkie odcinki, takie jak:

 • Alessandro Ponzanelli, 4-krotny mistrz Włoch w longboardingu;
 • David Pecchi, bohater toskańskiego surfowania;
 • Oliver Parker, wschodząca gwiazda longboardu i przyjaciel Onde Nostre, który mieszkał we Florencji i często odwiedza Włochy;
 • Ricky Brotini, surfer i artysta, urodzony w Toskanii z Kalifornią w duszy;
 • Amanda Chinchelli, Elisabetta Dal Bello i Natalia Resmini, trzy przyjaciółki rozdzielone życiem, ale połączone miłością do surfingu;
 • Opowieści o podróżach włoskich surferów w ciągłym poszukiwaniu fal od Sardynii po Afrykę, Kalifornię i Francję.

Surfing Życia

Krótki film dokumentalny o weteranie, który walczył w Iraku. Od tego czasu walczy on tymi traumatycznymi wydarzeniami, które męczą go w formie koszmarów. Gdyby tego było mało bohater cierpi na depresję, drgawki, które doprowadziły go nawet do myśli samobójczych. Gdy poznał byłego surfera, Van Curaza, odkrył że surfing może pomóc pomóc weteranom z traumą psychiczną i urazami ciała. Założył on organizację “Operation Surf”, by podobne do niego osoby otrzymały pomocną dłoń po powrocie do kraju.

Brilliant Corners

Jest to seria filmów o surfingu. Sam Bleakley podróżuje po nieoczywistych spotach surfingowych. Poznaje lokalną społeczność surferów. W ramach serii możecie obejrzeć następujące filmy:

 • Brilliant Corners – Barbados
 • Brilliant Corners – Hainan
 • Brilliant Corners – Jamajka
 • Brilliant Corners – Haiti
 • Brilliant Corners – Liberia
 • Brilliant Corners – Sierra Leone
 • Brilliant Corners – Oman

Wszystkie dostępne są na Netflix oczywiście.

Behind The Tide

Ostatni w filmów dostępnych na Netflixie. Pokazuje on kreatywne osoby, których pasją jest surfing. Pokazuje swoje spojrzenie na kulturę surfingu. Skupia się głównie na osobach poza głównym nurtem, które utrzymują się z shapingu desek, fotografii czy sztuki nawiązującej do surfingu.