Dlaczego rekiny atakują surferów?

dlaczego rekiny atakują ludzi

Każdy z nas (tych po 25 roku życia) na pewno zna takie hity kinowe jak Szczęki, Szczęki 2, Szczęki 3. W tych filmach dosłownie rekiny wyskakiwały z wody aby tylko zjeść człowieka. Myślę, że w Szczękach 20 pewnie wyszłyby nawet na deptak po którym spacerowali uczestnicy Jersey Shore 😉 Tym razem zabieram się za rozłożenie na czynniki pierwsze tych strasznych drapieżników – dlaczego rekiny atakują surferów?

Nie, nie wróciłam właśnie z połowu rekinów i nie będziemy robić sushi z rekina. Choć myślę, że mogłaby to być dobra przygoda. Trochę pogrzebałam i mam dla was kompendium wiedzy o rekinach. Oby wam się nie przydało 🙂

Wiedza o rekinach w pigułce

Okey zacznijmy od początku. Oczywiście rekiny to ryby, a do tego mięsożerne. Można by nawet powiedzieć, że znajdują się na prawie samym końcu piramidy pokarmowej. Głównym jedzeniem rekinów są:

  • lwy morskie
  • żółwie
  • ryby
  • walenie
  • i foki

Osiągają do 20 metrów długości i 12 ton wagi. Większość rekinów zamieszkuje ciepłe wody tropikalne i subtropikalne. Można by pomyśleć,  że jesteśmy tutaj w Europie bezpieczni. przecież u nas woda jest zimna. Nic bardziej mylnego. Jeden gatunek zamieszkuje zimne wody – jest to rekin polarny.

Rekiny – gatunki

Dotychczas naukowcy rozpoznali ok 360 gatunków rekinów, jednak tylko kilka z nich można uznać za groźne dla ludzi, ponieważ w przeszłości często ich  atakowały. Gatunki, których udział w takich atakach odnotowano co najmniej 10-krotnie w latach 1580–2008:

  • żarłacz biały
  • żarłacz tygrysi
  • żarłacz tępogłowy
  • tawrosz piaskowy
  • żarłacz czarnopłetwy
  • żarłacz miedziany
  • Carcharhinus brevipinna
  • żarłacz błękitny
  • żarłacz czarnopłetwy
  • rekin wąsaty

Jak atakują rekiny

Można wyróżnić 3 typy ataków rekinów na ludzi.

Jeden atak i ucieczka

Rekin podpływa do ofiary, gryzie raz i ucieka. Jako, że ludzie nie znajdują się w menu tych mięsożerców, to istnieje taka teoria, że podczas tego rodzaju ataku rekin czując smak ludzkiego mięsa ucieka. Wie, że to danie w ogóle mu nie smakuje.  

Uderzenie i ugryzienie

To ten rodzaj ataku najczyściej jest pokazywany w filmach. Rekin pływa wokoło ofiary, uderza pyskiem, by zaatakować i ugryźć. 

Znienacka

Atak w którym zanim zauważysz rekina, już nie żyjesz 😉 

atak rekina na surfera

Dlaczego rekiny atakują surferów

Zacznijmy od godzin ich aktywności. Rekiny najczęściej żerują o zmierzchu i o świcie. A to właśnie z samego rana warunki do surfingu są najlepsze.

Przez niską widoczność rekin może pomylić surfera z innym zwierzęciem lub nawet wrogiem. Taka pomyłka może się właśnie skończyć brakiem naszej nogi bądź ręki 🙂

Teraz zamieńmy się rolami i spójrzmy na surfera okiem rekina. Pływa on na tafli wody, ma duży owalny kształt, krótkie rączki i brak nóg. Kogo wam to przypomina? O tak to przecież na pewno apetyczna foczka. Istnieje teoria, że większość ataków na surferów jest efektem pomyłki człowieka z foką, która jest przysmakiem tych mięsożerców.


Czytaj więcej: Gdzie można wybrać się na surfing w Europie >>


Jak ustrzec się przed atakiem rekinów

Jeśli masz świeżą ranę lub okres – odpuść sobie surfing

Rekiny wyczuwają zapach krwi z bardzo dużych odległości. A ranny „pokarm” jest jeszcze bardziej atrakcyjnym i łatwym do zdobycia posiłkiem.

Pływaj w grupie

Zwierzęta te chętniej atakują samotne osobniki niż stada. Myśląc w taki sposób zatłoczone spoty stają się bardzo atrakcyjne do pływania 🙂

Nie pływaj w deszczu lub tuż po

Jeśli będziecie chcieli sobie zrobić artystyczne zdjęcia pływając w deszczu lub tuż po, to też nie jest to dobry pomysł.

Nie pływaj na terenach rybackich

Pływanie na terenach tych terenach i wodach skąpanych w rybich zanieczyszczeniach, to tak jakbyście na własne życzenie stawali się dodatkiem do zupy rybnej 😉

Wybieraj stonowane kolory desek i pianek

Najgorsze jest to, że kolorowe deski, pianki, stroje kąpielowe i biżuteria przyciągają tylko te zwierzaki. I trzeba stanąć przed wyborem: albo być fancy i instaready albo przeżyć 😛