Zamek Moszna – pomysł na weekend

Zamek Moszna

Zamek Moszna to majestatyczna budowla położona na Opolszczyźnie. W niniejszym artykule przedstawię Ci istotne informacje potrzebne do zaplanowania podróży. Przybliżę Ci nie tylko drogi do jego dotarcia i możliwości zwiedzania, ale również opowiemy o historii, zabytkowych wnętrzach, oraz urokach parku otaczającego tę wyjątkową budowlę.

Spis treści

  1.  Zamek Moszna – informacje ogólne
  2. Historia Zamku Moszna
  3. Co zobaczyć w Zamku w Mosznej

Dzisiaj trochę zboczymy z tematu rajskich klimatów. Nie samym możesz człowiek żyje. Czasem siedząc w domu w Polsce też trzeba coś robić. Nie tylko odbębniać codziennie trasę dom-praca. W długi weekend 13-15 sierpnia wybrałam się do opolskiego. Cóż tam można robić pewnie pomyślicie. A jednak coś można. Choć większość długiego weekendu spędziła na grillowanie piersi z kurczaka i spaniu na trawie, w poniedziałek odwiedziłam piękny zamek. Jak z bajki. Zamek Moszna.

Wejście główne do Zamku Moszna
Wejście główne do Zamku Moszna, opolskie, Polska

Zamek Moszna – informacje ogólne

Zamek Moszna leży w województwie opolskim i jest bardzo popularnym miejscem turystycznym głównie podczas weekendów. Jest on podzielony na dwie części:

  • pierwsza część jest muzeum dostępnym do zwiedzania dla turystów,
  • druga połowa to hotel w którym możecie spędzić romantyczny weekend.

Zamek w Mosznej znajduje się 1,20 godziny drogi od Wrocławia, 38 min od Opola i 2 h od Częstochowy. Czyli nie tak daleko 😉

Na teren wokoło można wejść z psem.

Niedaleko zamku znajduje się darmowy parking. W dni wolne jest on cały zajęty. Można wtedy korzystać z prywatnych parkingów mieszkańców wsi. Można wjechać na ich posesję i zostawić samochód – ja zapłaciłam 5 zł.

Wejście na teren okalający zamek jest płatne. Umożliwione jest zwiedzanie wnętrz zamku – jest to jednak dodatkowo płatne.

Jak dojechać do zamku

Zamek w Mosznej znajduje się w województwie opolskim. Najprościej dojechać do niego samochodem korzystając z autostrady A4, pamiętając, że ta autostrada jest płatna od Wrocławia w kierunku Krakowa.

Jeśli nie macie samochodu, to trudniej będzie dojechać do tego zamku. Podróż pociągami będzie wymagała wielu przesiadek i zajmie wiele czasu. Nie musicie jednak rezygnować z zobaczenia Zamku Moszna – możecie skorzystać z wycieczek lokalnych biur podróży. Na przykład Piast Tourist z Legnicy ma w swojej ofercie wycieczkę do tego zamku.

Zamek w Mosznej
Zamek w Mosznej, opolskie, Polska

Zwiedzanie zamku w Mosznej

Zwiedzanie parku i samego zamku jest płatne. W zależności od pory roku i elementów które są dostępne do zwiedzania ceny różnią się. Daje Wam to pełną swobodę w dostosowaniu planu zwiedzania do Waszego budżetu.

W Zamku Moszna można zwiedzić:

  • park okalający zamek
  • wnętrze zamku
  • wnętrze zamku wraz z piwnicami, strychem i wcześnie niedostępne pomieszczenia w ramach trasy „Życie codzienne zamku”

Szczegółowy opis tras i aktualny cennik możecie znaleźć na oficjalnej stronie [tutaj >>]

Aleja dębowa w Parku w Mosznej
Aleja dębowa w Parku w Mosznej

Historia Zamku Moszna

Teraz zacznijmy od lekkiej dawki historii. Zamek we wsi Moszna został wybudowany w XVII wieku. Pałac spłonął 1896 roku, jednak jego właściciele odbudowali go. Najpierw powstała środkowa część w stylu barokowym. W XX wieku powstała neogotycka wschodnia część, a dopiero później neorenesansowe skrzydło zachodnie.

Zamek w Mosznej był siedzibą rodu Tiele-Wincklerów – potentatów przemysłowych. Urządzali oni w niedalekich lasach polowania. Na jednym z nich pojawił się nawet cesarz Wilhelm III. Po zakończeniu wojny rodzina opuściła zamek, a na jej miejsce wprowadziła się Armia Radziecka. Do roku 2003 w zamku mieścił się Centrum Terapii Nerwic.


Czytaj także: Kutna Hora – małe miasteczko z klimatem >>


Zamek, oprócz samych zabudowań, posiada polanę okalającą go z każdej strony. Jeśli macie całą niedzielę dla siebie – można usiąść na trawie i urządzić sobie piknik z najbliższymi. Oprócz samego trawnika na tyłach zamku znajduje się zabytkowy park udostępniony do zwiedzania. Można się zapuścić wgłąb drzew i odpocząć w ich cieniu na ławeczce.

Aleja lipowa jest parkiem zbudowanym jeszcze przed pożarem zamku. A swoim kształtem nawiązywała do barokowej budowli. Drzew, które zostały posadzone w latach 1771-1854 pozostało aż 29 sztuk. A pozostałe drzewa to pędy starych drzew.

Kanały wodne w Parku w Mosznej
Kanały wodne w Parku w Mosznej

Co zobaczyć w Zamku w Mosznej

W zależności od posiadanego budżetu i tego na co macie ochotę, Zamek Moszna jest świetnym pomysłem na weekendowy wypad. W słoneczny dzień możecie zorganizować tutaj piknik z widokiem na zabytek, lub pospacerować w ogromnym parku. Miłośnicy historii i wnętrz mogą dodać do swojej listy zwiedzanie wnętrza zamku, a nawet dowiedzieć się jak wyglądał typowy dzień mieszkańców budynku i poznać każdy zakamarek.

Park w Mosznej

Zamek Moszna otacza ponad stuhektarowy park. Jest on udostępniony do zwiedzania za opłatą. Jest on dodatkowo częścią parku krajobrazowego.

Park rozpoczyna się tuż za przepiękną fontanną. Spacer rozpoczyna się od zabytkowej alei dębowej zawierającej kilka 300 letnich okazów dębów. W dalszej części parku znajdziecie wiele XIX wiecznych kanałów wybudowanych w stylu holenderskim i francuskim. Krajobraz uzupełniają drobne stawy.

Park w Mosznej warto obejrzeć podczas każdej pory roku. Wiosną zobaczycie kwitnące azalie i rododendrony. Latem park przepełniony jest zielenią i jest chłodną oazą podczas upalnych dni. Jesienią drzewa i krzewy zmieniają kolor i okolica staje się bardziej barwna. Zimą możecie podziwiać zielone iglaki oraz ogrzać się w przyzamkowej oranżerii wypełnionej egzotycznymi roślinami.

Wnętrze Zamku Moszna

Część Zamku Moszna jest udostępniony do zwiedzania. Jest to idealny pomysł dla osób lubiących poznać historię miejsca. W ramach podstawowego zwiedzania zobaczycie:

  • poczekalnię dla gości,
  • dawną salę lustrzaną,
  • westybul,
  • bibliotekę,
  • galerię,
  • pokój hrabiego,
  • Złoty Apartament
  • kaplicę

W ramach wycieczki o nazwie „Życie codzienne zamku” możecie zobaczyć dodatkowo:

  • strych z oryginalną więźbą dachową
  • maszynownia windy,
  • szklane poddasze nad galerią,
  • magazyny hrabiego,
  • przejście na wieże przez wyremontowane III piętro.