4 potrawy, których musisz spróbować będąc na Bali

Egzotyczne owoce na Bali

Kuchnia Balijska jest pełna aromatycznych smaków. Pełna jest orzechów nerkowca i mleka kokosowego. A na śniadanie nie zjesz typowo polskiego dania. Chyba, że w restauracji nastawionej na turystów.

Poniżej znajdziecie kilka potraw, które musicie spróbować będąc na Bali.

Potrawy które trzeba spróbować na Bali - świeży kokos
Świeży balijski kokos

Świeży kokos

Na Bali możecie dostać świeże kokosy. Nie takie jak są u nas – suche i małe. Ale zielone, duże i pełne wody kokosowej, która nie smakuje jak ta dostępna w Polsce w puszcze. Kokosa możecie kupić na każdym rogu. W sklepie, na straganie i w restauracji. Jest idealny na kaca. Jeśli dodacie do niego kostki lodu i limonkę – wspaniale gasi pragnienie. Nic tylko pić hektolitrami. 

Cena kokosa waha się pomiędzy 10-45 tys IDR. Wszystko zależy czy jesteście na rogu w jakiejś wiosce czy w restauracji

Potrawy na Bali - Nasi Goreng
Potrawy na Bali – Nasi Goreng

Nasi Goreng

Nasi Goreng to nic innego jak smażony ryż na ostro. Z ryżu, marchewki, kapusty i dodatku formowana jest kupka jedzenia. Może być w kształcie miseczki, prostokątu lub stożka. Nasi goreng można zamówić w kilku wersjach: z kurczakiem, jajkiem lub owocami morza. Do każdej porcji dodawane jest kilka prażynek i trochę warzyw. Ale w daniach nie znajdziecie dużych ilości zieleniny.

Balijczycy jedzą to danie na śniadanie, obiad i kolację. Więc lepiej rezerwować hotel ze śniadaniem. Bo będziecie musieli się naszukać miejsc, gdzie można zjeść kontynentalne śniadanie

Balijska kuchnia - Mee goreng

Mee goreng

Inaczej smażony makaron. Podawany jest podobnie jak Nasi goreng z mięsem/jajkiem/owocami morza i ilością śladową warzyw. Podobnie jest ostry. A nawet bardzo ostry.

Jedzenie na Bali - świeże ryby i owoce morza

Ryby z grilla

Indonezja jest krajem wyspiarskim i większość mięsa jakie można dostać, to ryby. Codziennie rybacy sprzedają swoje połowy na targach, więc macie pewność, że kupicie świeżą rybę. Kraby, red snapery, rekiny, tuńczyk i wiele innych nieznanych odmian ryb, które wyglądają jakby wyskoczyły z domowego akwarium.

Egzotyczne potrawy z Bali - szpinak wodny

Szpinak wodny

Może nie wygląda apetycznie, ale wiecie gdy tylko usłyszałam, że coś z wody może smakować jak szpinak – od razu to zamówiłam. Danie podano z ryżem i faktycznie smakowało jak szpinak. Czosnek i kiełki poprawiały smak tego dania. Niebo w gębie!