5 spotów surfingowych pomiędzy Figueira da Foz a Aveiro

Spoty surfingowe koło Figueira da Foz

Kocham Portugalię za to, że nawet w styczniu świeci tutaj jasne słońce. Choć temperatura nie rozpieszcza i tak człowiek jest bardziej uśmiechnięty. Podczas mojej zimowej podróży do Porto i Nazare udało mi się zwiedzić kilka spotów surfingowych po drodze. Tym razem mam dla was 5 plaż pomiędzy Figueira da Foz a Aveiro.

Portugalia cała jest przepełniona autostradami. Oczywiście płatnymi. Jednak jeśli macie więcej czasu na szwendanie się po okolicach polecam wam przejechać się nadmorskimi wąskimi drogami i wioseczkami. Zimą czas się tutaj zatrzymał. Czasem zobaczycie kilka osób śpieszących się nie wiadomo dokąd. Podczas naszej przejażdżki mieliśmy też możliwość obejrzenia pozostałości lasów po zeszłorocznych pożarach.  Ale nie ma co gadać dalej o bzdetach. Poniżej znajdziecie 5 spotów surfingowych. Lista może wam pomóc w poszukiwaniach szkółek surfingowych lub po prostu szerokich plaż do opalania się 🙂

gdzie na plażę w Portugalii
Praia da Claridade, Portugalia

Plaża Mohle Norte i Buarcos

Kocham podróżować. Każdy wyjazd dostarcza mi nowych wrażeń i widoków, których nie doświadczyłam bym we Wrocławiu. Gdy dojechaliśmy naszym mikro autkiem do Figueira da Foz, łatwo było znaleźć nam miejsce parkingowe. Plaża na którą mieliśmy się wybrać, była tak długa, że znaleźliśmy wiele pustych miejsc wolnych dla nas. Zaparkowaliśmy, wysiadłam z samochodu i moim oczom ukazała się gigantycznej wielkości plaża. Stojąc na jej początku nie można było dostrzec tafli wody w oddali. Wszędzie kupa piachu. W Figueira da Foz plaża jest tak gigantyczna, że nawet jest podzielona nazwami na kilka części. Od zachodu, przy samym betonowym cypelku i Forcie Świętej Katarzyny znajduje się plaża Mohle Norte. Następnie w środkowej części są położone Praia da Claridade i do Alto Do Visto. Na samym wschodzie znajduje się plaża Plaia do Buarcos.

Mohle Norte, to spot surfingowy przeznaczony dla doświadczonych surferów. Fale załamują się regularnie. Brzeg jest piaszczysty. Fale łamią się w lewą stronę. Jej wysokość zaczyna się od 1-1,5 metra i sięga do 3 metrów. 

Buarcos znajdziecie na drugim krańcu pustynnej plaży. Jest to spot także przeznaczony dla doświadczonych surferów. Dno jest wymieszaniem piasku i płaskich kamieni. Na spocie spotkacie jedynie kilku surferów. Fale zaczynają się od 2 metrów i sięgają do ponad 4 metrów. Według wannaSurf najlepsze warunki są przy:

  • zachodnim, północno-zachodnim i zachodnim swellu
  • zachodnim, północno-zachodnim, zachodnim,wschodnim i północno-wschodnim wietrze.

Na całej powierzchni plaży znajdziecie boiska do gry, toalety, prysznice i wiele płatnych miejsc parkingowych. 


Czytaj więcej: Odkrywanie Nazare i okolic >>


Spot surfingowy w Portugalii - Cabo Mondego
Plaża Cabo Mondego, Portugalia

Plaża Cabo Mondego

Jadąc drogą przy brzegu wody, parę minut samochodem od Plaży Buarcos, traficie na malutką plażę Cabo Mondego. Leży tuż przy samej drodze wśród kamieni, więc początkowo ją przegapiłam i pojechaliśmy dalej.  Spot jest przeznaczony dla każdego surfera. Fale łamią się  w prawą stronę. Dno morskie jest złożone z piasku i kamieni. Warunki są dobre do pływania, gdy:

  • kierunek swellu i wiatru jest północny, północnozachodni, wschodni,
  • przypływ jest średni i wysoki.

Wysokość fali zaczyna się od 1,5-2 m i osiąga powyżej 4 metrów.

Spoty surfingowe w Portugalii - Plaża Murtinheira
Plaża Murtinheira, Portugalia

Plaża Murtinheira

Niedaleko od Figueira da Foz, tuż za wzgórzem i Parkiem Naturalnym Cabo do Mondego znajduje się Murtinheira. Mała wioska nastawiona głównie pod turystów. W styczniu trochę było w niej pusto. W okolicy znajdziecie hotele, kamping i centrum rozrywki.  Sama plaża w połowie jest zarośniętą wydmą. Aby do niej dotrzeć trzeba przejść się drewnianą kładką. Spot jest przeznaczony dla doświadczonych surferów. Fale łamią się tuż przy plaży. Dno morskie jest w 100% pokryte piaskiem. Nie znajdziecie tutaj kamieni. 

Spot surfignowy w Portugalii - Praia da Tocha
Praia da Tocha, Portugalia

Plaża Tocha

Kolejnym spotem jest plaża w Palheiros da Tocha. To mała, ale klimatyczna miejscowość zbudowana z drewnianych, typowo plażowych domków. Niedaleko znajduje się też nowoczesny kamping. W styczniu miejscowość była wyludniona. W okolicy widziałam jedynie 2 kobiety siedzące w samochodzie i Panów remontujących jeden z hoteli. Na plażę Tocha można się dostać pieszo prosto z miasteczka. Przy deptaku znajdziecie wiele miejsc parkingowych. Sama plaża jest płaska i biała. Spot jest przeznaczony dla każdego surfera. Fale łamią się niedaleko plaży. Samo dno jest równie piaszczyste co plaża. Dobre warunki do pływania są gdy:

  • występuje północno-zachodni, zachodni i południowo-zachodni kierunek swellu,
  • wiatr wieje z południowego-wschodu, wschodu i północnego-wschodu.

Wysokość fali zaczyna się od 1 metra i osiąga powyżej 2 metrów. 

Spoty surfingowe w Portugalii - Praia de Mira
Praia de Mira, Portugalia

Plaża Mira

Ostatnim spotem, którym odwiedziłam tego dnia była plaża w miejscowości Videira. Miasto to jest dużo większe od pozostałych. Jednak nie można o nim powiedzieć, że jest nawet średniej wielkości. Spot surfingowy na Praia de Mira jest przeznaczony dla wszystkich surferów. Fale łamią się „czasem”. A do tego raz w prawo, a raz w lewo. Dno morskie jest złożone z samego piasku. Warunki do pływania są dobre przy północnym i północnozachodnim swellu i wietrze. Wysokość fali zaczyna się od 1 metra i osiąga do 2 metrów plus. Najlepsze fale złapiecie do tego przy średnim przypływie. 

To już wszystkie spoty, które przygotowałam dla was na dzisiaj. Dajcie znać, czy odwiedziliście któryś z nich i jak było!