Sri Lanka, to zielona wyspa niedaleko Indii. Choć tak blisko położona, to nie ma nic wspólnego z Indiami. To zielona oaza spokoju, w której każdego dnia możecie zjeść inne curry. Sri Lanka w dawnych czasach, za kolonialnego panowania Anglików, była zwana także Cejlonem. Jeśli także Waszym marzeniem jest wybrać się w te strony, ogrzać się słońcem i zobaczyć słonie, to mam dla Was kilka użytecznych informacji, które powinnyście poznać przed wyjazdem.
Spis treści
Podstawowe informacje o Sri Lance
- Wiza – możliwość zakupu po przylocie do Kolombo (ok. 40 usd) lub internetowo www.eta.gov.lk (ok. 35 usd)
- Ustrój polityczny – demokratyczny
- Stolica – Sri Dźajawardanapura Kotte (miejscowość niedaleko Kolombo)
- Główne lotnisko – Kolombo (które mieści się w Negombo, czyli aż 32 km od centrum Kolombo)
- Wiara – buddyzm
- Główne atrakcje – Polonnaruwa, Anuradhapura, Sigiriya, plantacje herbaty
- Waluta – rupia lankijska (LPR)
- Noclegi – rozpiętość cenowa miejsc noclegowych jest szeroka. Generalnie jest dużo taniej niż noclegi w Polsce lub w zachodniej Europie. Na booking.com znajdziecie bardzo duży wybór hoteli, B&B, czy hosteli. Koniecznie wybierajcie miejsca ze śniadaniami. W przeciwnym wypadku będziecie skazani na placko-naleśniki z przydrożnych budek, gdzie nie podają kawy czy herbaty. Tylko w dużych miejscowościach od rana otwarte są kawiarnie.
- Temperatura – Sri Lanka jest górzystą wyspą. Nad morzem zazwyczaj temperatura sięga okolic 30 stopni. Występuje tutaj klimat monsumowy, co oznacza, że nie ma tutaj pór roku jak w Polsce tylko monsum letni i zimowy. Deszcze padają zazwyczaj wieczorem lub w nocy. Ja nie doświadczyłam żadnych ulew będąc na Sri Lance w marcu. W górach w ciągu dnia panuje ok 20 (najwyższe temperatury mają miejsce w marcu i kwietniu). Jednak wieczorami robi się zimno i temperatura może spaść do 0 stopni.
Historia Sri Lanki
Zanim wybierzecie się na Sri Lankę powinniście poznać jej historię. Wtedy bardziej zrozumiecie to co zobaczycie i doznacie na miejscu 🙂
Starożytna historia
Sri Lanka ma bardzo bogatą historię. Pierwsze osadnictwo powstało na Cejlonie w VI w. p.n.e. W tym właśnie czasie na wyspę przybyli pierwsi osadnicy z Azji, prosto z doliny Indusu. Założyli oni na Sri Lance swoje własne państwo ze stolicą w Anuradhapurze, które swoje lata świetności miało pomiędzy 200 r. p.n.e. a 1200 rokiem n.e. Kres państwa nastąpił w momencie gdy Sri Lankę najechały zewnętrze państwa, w tym Tamilowie. Lud zamieszkujący Anuradhapurę został zepchnięty na południe wyspy.
Nowożytność
Wraz z rozwojem wypraw morskich w XVI wieku, Sri Lankę zaczęli „odwiedzać” różni europejscy kolonizatorzy. Na Cejlonie pierwsi pojawili się Portugalczycy, którzy zajęli wybrzeża wyspy. Następnie w XVII wieku na Sri Lankę przybyli Holendrzy i wymienili się władzą nad wyspą z Portugalczykami. Trzecią wartę na wyspie objęli Brytyjczycy już w XVIII wieku. To oni najdłużej dzierżyli władzę na Sri Lance. Sri Lanka doczekała się niepodległości dopiero w XX wieku i był to kilkuetapowy proces:
- 1932 r – Wielka Brytania nadała Cejlonowi ograniczoną autonomię,
- 1946 r – autonomia została rozszerzona,
- 1948 r – Sri Lanka uzyskała pełną niepodległość.
Po uzyskaniu niepodległości na Sri Lance władzę naprzemiennie uzyskiwały partie prawicowe i lewicowe. W kraju miało miejsce wiele powstań i zamachów stanu. By 1983 roku wybuchła wojna domowa z Tamilami, który tworzą dużą mniejszość skupioną na północy kraju. Konflikt wewnętrzny został opanowany dopiero w 2009 roku, dzięki zdominowaniu militarnym zorganizowanej grupy aktywistów tamilskich – Tamilskich Tygrysów.
Aktualna sytuacja na Sri Lance
Nie wiem czy pamiętacie, w 2004 roku miało miejsce największe podziemne trzęsienie, które wywołało gigantyczną falę tsunami. Jej uderzenie zniszczyło wybrzeża Azji i Afryki oraz zabiło prawie 300 tys. osób ogółem. Tsunami uderzyło też w wybrzeże Sri Lanki, zmiotło wybrzeża i zniszczyło lwią część gospodarki turystycznej. W Wielkanoc w kwietniu 2019 mała grupa islamskich ekstremistów dokonała serii zamachów bombowych w miastach Negombo, Madakalapuwa i w dystrykcie Kolombo oraz kilku hotelach. Wśród poszkodowanych było wielu mieszkańców Sri Lanki oraz turystów. Wyobraźcie sobie, że to właśnie w marcu 209 roku odwiedzałam te rejony, a zamachy miały miejsce po moim powrocie do Polski.
Czym dojechać na Sri Lankę?
Sri lanka to wyspa, więc jeśli chcecie się na nią dostać to trzeba tam albo dolecieć albo dopłynąć (z Malediwów czy Indii). Jeśli swoją podróż rozpoczynacie w Europie to najtańszym środkiem transportu jest samolot.
Gdy w 2019 roku planowałam naszą podróż, na rynku była dostępna świeże połączenie Warszawa – Moskwa – Kolombo. Był to najtańszy i najkrótszy lot w tamtym momencie. Mogliśmy oszczędzić siły na podróż samochodem do centralnej części wyspy. Lot na tej trasie jest bardzo krótki, by zdążyć na przesiadce trzeba biegać od samolotu do samolotu. Czasem nawet bagaże się gubią lub nie dolatują. Nam na szczęście bagaże spóźniły się w drodze powrotnej do Polski. Z góry uprzedzam, że może być różnie. Jednak jeśli zależy Wam na czasie i cenie, to jest to jedna z lepszych opcji.
Bezpośrednie połączenie lotnicze z Polski
W dniu wylotu do Kolombo okazało się, że LOT uruchamia bezpośrednie połączenie Warszawa- Kolombo. Jeśli następnym razem będę podróżować na Sri Lankę to głęboko rozważę to połączenie. Jest to bezpośredni lot, który trwa 9-10h. Oczywiście możecie też wybrać linie lotnicze Emirates czy Quatar, jednak są to zazwyczaj droższe i dużo dłuższe połączenia.
Co trzeba z sobą zabrać na Sri Lankę?
Każdy z nas ma swój sposób na podróżowanie. Jedni wolą spędzać całe dnie na plaży lub nad hotelowym basenem. Inni lubią doświadczać każde nowe miejsce, dlatego biorą plecak pod pachę i podróżują z lokalną społecznością lub śpią w hostelach.
Swój podróżniczy bagaż powinniśmy kompletować tak, by być gotowym na każdą przygodę, którą mamy w planach. W przypadku Sri Lanki są to 2 sety ubraniowe, które trzeba ze sobą zabrać na wakacje gdy macie w planach odwiedzenie kluczowych atrakcji Cejlonu.
Set 1 – ubrania na upały
Bez względu czy będziecie chcieli leżeć i relaksować czy na plaży, czy będziecie zwiedzać Sigiriyę czeka Was upał. Czasami nawet nie do zniesienia. Dlatego koniecznie zabierzcie ze sobą:
- nakrycie głowy
- okulary przeciwsłoneczne
- jakieś przewiewne spodnie zakrywające kolana (wymóg przy wchodzeniu do świątyń)
- wygodne buty sportowe (najlepiej trekingowe z niską cholewką, ale dacie sobie też radę w adidasach dobrze trzymających kostkę; ja na Sirigiję wchodziłam w sandałach – nie popełnijcie tego błędu)
- chustę do nakrycia ramion (wymóg przy wchodzeniu do świątyń)
- filtr przeciwsłoneczny 50+.
Set 2 – na chłodniejsze wieczory
Jeśli marzy Wam się treking po górach na Sri Lance, albo chociaż zobaczenie wzgórz herbacianych, to będziecie musieli się wybrać w góry. Tak jak już pisałam wyżej, w tej górzystej części Cejlonu, w nocy temperatura potrafi spaść w okolice zera. Dlatego też jeśli marzy się Wam wschód słońca na polach herbacianych (co polecam gorąco zrobić) musicie zabrać ze sobą:
- długie spodnie (jeansy lub dresowe),
- ciepła bluza,
- pikowana kurtka.
Ja zamiast pikowanej kurtki miałam softshell i było mi bardzo zimno.
Gdzie wymienić pieniądze na Sri Lance?
W Polce nie kupicie rupi lankijskiej. Możecie ją zakupić już po przylocie na wyspę. Aby to zrobić, musicie mieć ze sobą euro lub dolary. Bez tego ani rusz. Oczywiście nie musicie od razu wymienić wszystkich pieniędzy jakie planujecie, ponieważ w większości hoteli lub dużych sklepach czy restauracjach można płacić kartą kredytową.
Wwóz i wywóz rupii lankijskiej poza Sri Lankę jest zakazany. Pieniądze wymienicie:
- na lotnisku – wyjątkowo kurs jest bardzo korzystny,
- w bankach komercyjnych – tutaj kurs może być mniej korzystny,
- w hotelach – ale podobno im hotel posiada więcej gwiazdek tym kurs będzie mniej korzystny,
- bankomaty – znajdują się tylko w dużych miastach,
- w sklepach z biżuterią.
Podczas wymiany pieniędzy jest wymagane okazanie paszportu.
Czym podróżować po Sri Lance
Planując wakacje na własną rękę często staję przed wyzwaniem: jak przejechać od punktu A do B. Nie raz potrafię przegooglować pół świata by znaleźć odpowiednie strony, poznać rozkłady czy kupić bilety. Dlatego poniżej mam dla Was transportową pigułkę po Sri Lance.
Wynajęcie samochodu z kierowcą
Jest to jedna z droższych opcji. Dogadujecie się z kierowcą na transport z punktu A do B. Koszt zależy od dystansu. Średnio płaci się 60 dolarów za 100 km. Cena zależy też od miejsca w którym wynajmuje się kierowcę. Oczywiście koszt transportu może być wyższy w zależności od miejsca najmu. Choć w hotelach będzie trochę drożej, będziecie mieć też większą pewność, że nikt Was nie oszuka. Samochód z kierowcą możecie wynająć przez hotel lub biuro podróży. Na początku wakacji na Sri Lance polecam Wam gorąco dogadać się z pierwszym hotelem.
Wycieczka pociągiem
Pociągi to jeden z najtańszych sposobów podróżowania po Sri Lance. Znajdziecie tutaj pociągi zwykłe, nocne i ekspresowe. Na większość z nich bilet można kupić przez internet. Miejsce można zarezerwować 6 msc. wcześniej. Tutaj kupicie bilety kolejowe: http://railway.gov.lk/ W 2019 roku gdy byłam na Sri Lance niestety po zakupie biletu, nie przychodził on drogą mailową. Trzeba było jechać do Kolombo by odebrać papierowy bilet. Jednak mieszkańcy Sri Lanki znaleźli rozwiązanie. Można bilet kupić w biurze podróży. Pracownik biura przywiezie Wam go prosto na lotnisko. Jeśli planujecie podróż pociągiem po Sri Lance najpierw powinniście poznać bliżej siatkę linii kolejowych. Nie została ona zaprojektowana jak w Polsce – z każdego większego miasta można dojechać do dowolnego innego dużego miasta. Na Sri Lance sieć kolejowa została położona na wzór gwiazdy co oznacza, że czasem będziecie musieli cofnąć się pociągiem np do Kolombo by pojechać dalej.
Must have każdej podróży na Sri Lankę
Najpopularniejszą trasą kolejową na Sri Lance jest ta w okolicach Nuwara Elija. To ona widnieje na większości zdjęć ze Sri Lanki. Z góry uprzedzam, że miejsca w nim wyprzedają się ekspresowo, a w pociągu jest turbo ścisk. Sama planowałam przejechać tym połączeniem kolejowym trasę Kandy – Haputale. Jednak zrezygnowaliśmy odbycia tej podróży pociągiem, ponieważ trwała ponad 5h w kompletnym upale i ścisku, a jechaliśmy z bagażami, małym dzieckiem i wózkiem.
Podróż autobusem
Po Sri Lance można spokojnie podróżować także autobusem. Na wyspie jeżdżą państwowe i prywatne autobusy. Czerwone są państwowe, kolorowe – prywatne. Nie dam Wam żadnych porad jak podróżować autobusami, ponieważ nie byłam w stanie ich ogarnąć. Staliśmy na przystanku na którym nie było żadnych rozkładów. Nadjeżdżały różne autobusy, bez oznaczeń dokąd jadą. I w końcu pojechaliśmy tuk tukiem. Jeśli udało Wam się przejechać autobusem po Sri Lance, to dajcie znać w komentarzu 🙂
Przejażdżka Tuk Tukiem
Po Sri Lance na krótkich trasach możecie spokojnie podróżować tuk tukami. To małe 3 kołowe samochodo-motorki. Pomieszczą niby do 4 osób z kierowcą – my się ledwo w 2 osoby mieściliśmy z tyłu 🙂
Podobno kierowcy tuk tuka mają zainstalowane taksomentry – ja nie widziałam żadnego. Oczywiście koszt przejazdu zależy od długości trasy. Najlepiej dogadać się z kierowcą odnoście ceny kursu jeszcze przed wyruszeniem w drogę. W taki sposób podróżowaliśmy na spoty surfingowe i do okolicznych miast na zwiedzanie
Gdzie surfować na Sri Lance?
Na Sri Lance można surfować w 2 miejscach: na południu i wschodzie wyspy. Czytałam o tym, że wschód jest mniej turystyczny od południa. Nie zdążyłam tego niestety sprawdzić, gdyż zwiedziłam tylko południe wyspy. Jednak wiem, że jeszcze nie raz wrócę na Sri Lankę.
Spoty surfingowe na południu Sri Lanki
- Balapitiya – reef break
- Inside Reef (Hikkaduwa) – reef break
- Beach Break (Hikkaduwa) – beach break
- Bennys (Hikkaduwa) – reef break
- North Jetty (Hikkaduwa) – point break
- Main Reef (Hikkaduwa) – reef break
- Rivermouth (Hikkaduwa) – river break
- Hikkaduwa (A-Frame) – reef break
- Mirissa – reef break
- Kalutara South – reef break
- Moogurama – reef/sandbar break
- Koggala Beach – beach break
- Beruwela – beach break
- Koggala Lefts – reef break
- Plantations – reef break
- Dewata – beach break
- Dondra – reef break
- Matara – reef break
- The Rock – reef break
- Galle – reef break
- Metigama Right – reef break
- Unawatuna – point break
- Midigama Left – point break
- Weligama – beach i reef break
- Induruwa – beach i reef break
- Midigama Right – reef break
- Wijiya Beach (Dalawella) – reef break
Czytaj dalej: Rodzaje fal – jak wybrać odpowiedni spot surfingowy
Spoty surfingowe na wschodzie Sri Lanki
- Arugam Bay – point break
- Peanut Farm Point – point break
- Whiskey Point – point break
- Elephant Rock – point break
- Pottuvil Point – point break
- Yala – beach break
- Green Room – reef break
- The Cave – point/rivermouth break
- Okanda – point break
- Trincomalee – point break
To już wszystko co musicie wiedzieć przed podróżą na Sri Lankę. Jeśli macie jeszcze jakieś złote rady, podrzućcie je w komentarzach poniżej.
Data podróży: marzec 2019