Co warto zobaczyć w okolicach Aten – zabytki, plaże, ciekawe miejsca 

Co zobaczyć w okolicach Aten - Muzeum w antycznym Koryncie

Odkryj uroki okolic Aten, od rajskich plaż i historycznego Pireusu po majestatyczny Przesmyk Koryncki, starożytny Korynt i wzgórze Akrokorynt. Te klimatyczne miejsca oferują niezapomniane doświadczenia dla podróżników. Zwiedzanie możesz rozpocząć pociągiem, autobusem lub wynajętym samochodem, zapewniając elastyczność i komfort podróży. Okolice Aten to obszar Grecji, który urzeka swoim pięknem i historią, pozostawiając niezapomniane wspomnienia w sercu każdego odwiedzającego.

Zwiedzanie Aten

Ateny są jednym z najpopularniejszych miast turystycznych Grecji. Nic w tym dziwnego, ponieważ znajduje się tam niezliczona ilość starożytnych budowli o których wiele razy uczono nas na lekcjach historii. W tym samym momencie Ateny to stolica Grecji, zatłoczona metropolia z bardzo wysokimi temperaturami, dużym ruchem samochodowym, pełna turystów i tłoku. Choć warto jest wpaść do tego miasta, to co niektórzy mogą mieć jego dosyć po kilku dniach. Dlatego zawsze polecam mieć jakiś plan zapasowy, by na chwilę wyrwać się od tłocznego miasta.

Wynajmując mieszkanie czy hotel w Atenach warto zaplanować sobie jednodniową wycieczkę poza jego granicami. Grecja kontynentalna jest bogata w plaże, zabytki i ciekawe miejsca, dlatego podczas wakacji nie trzeba się ograniczać do tylko wybranej lokalizacji.


Czytaj więcej: Zwiedzanie Aten – zabytki i atrakcje stolicy Grecji >>


Przesmyk koryncki w Grecji
Przesmyk koryncki w Grecji

Jak zwiedzać okolice Aten

Grecja kontynentalna nie jest bogata w drogi szybkiego ruchu, dlatego długość przejazdu jest bardzo istotnym aspektem w wyborze miejsc do zobaczenia jest czas przejazdu. Wiele razy wydawało mi się, że coś jest blisko, a okazywało się, że dojazd był za długi by sensowne było dowiedzenie wybranej atrakcji.

Zwiedzanie okolic Aten samochodem

Jednym z najlepszych sposobów na zwiedzanie okolic Aten jest wynajęcie samochodu. Może wydawać się, że jest to najdroższe rozwiązanie, jednak niekoniecznie tak może być. Sama wynajęłam samochód tylko na 2 dni, by z jednej strony nie wydać za dużo pieniędzy, ale poczuć wolność zwiedzania (kierunek, czas wyjazdu, ilość przystanków na toaletę).

Wynajęcie samochodu w Atenach może być lekko problematyczne, ponieważ ceny w stolicy Grecji nie należą do najniższych. Jeżeli szukacie bardziej budżetowego rozwiązania, to bardziej atrakcyjne ceny znajdziecie w wypożyczalniach koło lotniska, do którego możecie dojechać metrem/pociągiem.

 • Najniższa cena wynajmu samochodu na 2 dni na lotnisku: 517 zł
 • Najniższa cena wynajmu samochodu w Atenach – 654 zł
Antyczny Korynt w Grecji
Antyczny Korynt w Grecji

Zwiedzanie okolic Aten autobusem

Grecja ma bardzo dobrze rozwiniętą komunikację autobusową. Z jednej strony możecie podróżować po Atenach metrem lub autobusami. Z drugiej znajdziecie wiele połączeń autobusami pomiędzy najpopularniejszymi miastami.

Jeśli wybierzecie autobus jako Wasz środek transportu zajrzyjcie na stronę internetową KTEL Attikis (tutaj >>) lub wybierzcie się na najbliższy dworzec autobusowy.

Jedyną przewagą podróżowania autobusem poza Atenami jest cena, dużo niższa niż wynajem samochodu. Jednak w tym samym czasie jesteście uzależnieni od rozkładu jazdy, możliwych problemów komunikacyjnych z Grekami (niekoniecznie obsługa PKS będzie mówić po angielsku) oraz możliwych opóźnień przyjazdu autobusu.

Zwiedzanie okolic Aten pociągiem

Kolejnym tańszym rozwiązaniem jest podróżowanie po okolicach Aten pociągiem. Jednak dla osób z zagranicy ciężko będzie zakupić bilety przez Internet. Strona internetowa kolei greckich nie posiada rozkładu jazdy oraz zakup online jest możliwy tylko w języku greckim. Dlatego polecam wybrać się na stację kolejową i zweryfikować dostępne trasy oraz ceny. 

Plaże w okolicy Aten
Plaże w okolicy Aten

Jakie atrakcje można odwiedzić w okolicach Aten

Spędzając wakacje lub długi weekend w Atenach możecie zwiedzić miejsca tuż przy mieście lub wybrać się na dłuższą całodniową wycieczkę. Czego nie wybierzecie zawsze będzie to choć moment odpoczynku od zgiełku wielkiego i zatłoczonego miasta.

Plaże niedaleko Aten

Odwiedzając Ateny niektórzy myślą, że w mieście znajdują się plaże. Choć wielbiciele wylegiwania się na słońcu nie znajdą zadnej w mieście, jednak kilka z nich znajduje się kilka kilometrów od centrum miasta. Wystarczy tylko spakować swoje rzeczy, wsiąść w odpowiedni autobus i po ok godzinie jazdy znajdziecie się na plaży. Plaże w okolicach Aten:

 • Votsalakia beach
 • Beach Freatida
 • Kalamaki Beach
 • Akti Iliou
 • Glyfada Beach
Co zobaczyć w okolicach Aten - Wzgórze Akrokorynt
Wzgórze Akrokorynt

Pireus

Pireus to miasto portowe nieopodal Aten. Jego historia sięga aż starożytnej Grecji i już w tamtych czasach znajdował się tam ufortyfikowany port morski. Choć w czasach antycznych Aten, Pireus był kamienistą wyspą, to przez setki lat ziemia tak bardzo się ubiła, że aktualnie można powiedzieć, że miasto już należy bezpośrednio do lądu. 

Nowoczesny Pireus jest głównie miastem przemysłowym. To tutaj znajduje się trzeci co do wielkości port na Morzu Śródziemnym. Jednak to nie jedyne co Pireus ma do zaoferowania. Z jednej strony to najbliższe miejsce, gdzie można wybrać się na plażę mieszkając w Atenach. Dodatkowo w Pireusie możecie zobaczyć: 

 • Wiele mniejszych portów turystycznych z małymi łodziami i jachtami, w tym Mikrolimano, 
 • Dworzec morski z którego możecie wypłynąć na wybraną grecką wyspę, 
 • Muzeum Archeologiczne (strona internetowa >>) ,
 • Miejską Galerię Malarstwa,
 • Helleńskie Muzeum Morskie (strona internetowa >>
 • Duża ilość zabytkowych kościołów greckich,
 • Antyczne mury miasta Pireus. 
Co zobaczyć w Grecji - Akrokorynt i świątynia Afrodyty
Akrokorynt i świątynia Afrodyty

Atrakcje do zobaczenia trochę dalej od Aten

Dużo greckich atrakcji mieści się godzinę lub dwie jazdy samochodem od Aten. Jeśli zdecydujecie się na wypożyczenie samochodu na jeden lub dwa dni, to gorąco polecam zobaczyć: 

 • Przesmyk koryncki – to bardzo wąska droga morska stworzona przez ludzi, zbudowana w celu skrócenia żeglugi statków do Aten. Wcześniej by dotrzeć do stolicy, marynarze musieli opłynąć cały Peneloponez. Już w czasach starożytnej Grecji próbowano przekopać ląd, jednak finalnie statki były przeciągane po ziemi na drogą stronę. Od 1983 statki mogą przepływać przez przesmyk koryncki po wodzie, dzięki ukończonemu przekopowi przez ląd. Gorąco polecam zobaczyć to miejsce na własne oczy, ponieważ wykuta w skale przestrzeń jest bardzo głęboka, a dla turystów umożliwione są także skoki na bungie.  
 • Antyczny Korynt – znajduje się głębiej w lądzie niż nowożytne miasto. Jednak warto wybrać się na podróż samochodem by zobaczyć pozostałości po Starożytnym Koryncie udostępnione do zwiedzania w ramach muzeum na otwartym powietrzu. Godziny otwarcia znajdziecie na oficjalnej stronie: corinth-museum.gr 
 • Akrokorynt – nad antycznym Koryntem góruje wzgórze z zachowanymi starożytnymi zabudowaniami. To tutaj znajdował się Akropol miasta Korynt wraz z najpopularniejszą na świecie świątynią Afrodytą. Fortyfikacja jest udostępniona do zwiedzania, a z samego wzgórza rozciąga się przepiękny widok na okolicę.  

Dajcie znać w komentarzach czy są jeszcze inne ciekawe miejsca w okolicy Aten, które warto zobaczyć. Czekam na wasze propozycje!