Zwiedzanie Aten – zabytki i atrakcje stolicy Grecji

Zwiedzanie Aten

Ateny – stolica Grecji i jedno z najstarszych miast świata. To miejsce, które łączy historię, kulturę i piękne krajobrazy. W tym artykule opiszę informacje praktyczne, historię Aten, pogodę, jak dojechać do miasta, czym poruszać się po nim, najpopularniejsze zabytki, ciekawe dzielnice oraz wzgórza ateńskie z których można podziwiać zachód słońca nad Akropolem.

Ateny – informacje ogólne o stolicy Grecji

Ateny to stolica Grecji i jedna z największych aglomeracji miejskich w Europie, leżąca na równinie pomiędzy Zatoką Sarońską Morza Egejskiego a czterema górami: Egaleo, Parnita, Hymet i Pentelejkon. To jedno z najstarszych miast na kontynencie, z bogatą historią i kulturą, która przyciąga turystów z całego świata. Ateny są znane z takich zabytków jak Partenon, Akropol czy Agora Rzymska, które przypominają o dawnej potędze miasta i wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Co zobaczyć w Atenach - Więzienie Sokratesa
Więzienie Sokratesa

Historia Aten

Ateny to miasto o bogatej historii sięgającej neolitu, a pierwsze ślady osadnictwa można odnaleźć na wzgórzach Muz i Pnyks. Zalążkiem miasta stała się starożytna warownia na Akropolu, która wkrótce stała się centrum życia politycznego, religijnego i kulturalnego miasta. 

W okresie starożytnej Grecji Ateny stały się jednym z najważniejszych miast-państw o ustroju demokratycznym, które miało duże znaczenie kulturowe i intelektualne dla całej Hellady. Miasto było silnym ośrodkiem politycznym i militarnym, a jego mieszkańcy prowadzili liczne wojny z innymi miastami greckimi. Wiele szkół filozoficznych działało w Atenach, a najsłynniejszym filozofem, który działał w tamtych czasach był Sokrates. 

W późniejszych latach, Ateny straciły swoją niepodległość na rzecz Macedonii, a potem Rzymu. Podczas panowania Rzymian miasto zaczęło się rozwijać jako ważny ośrodek kultury i sztuki. W czasie rządów cesarza Hadriana miasto przeżyło okres rozkwitu, który przełożył się na wiele monumentalnych budowli takich jak biblioteka Hadriana, łuk Hadriana czy Teatr Dionizosa. 

Podczas swojego odradzania po okresie tureckiej okupacji, w XIX wieku, Ateny stały się siedzibą nowo powstałego państwa greckiego. W 1896 roku miasto było gospodarzem pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich, co przyczyniło się do popularyzacji sportu na całym świecie. 

Dziś Ateny to dynamiczne miasto o bogatej historii i kulturze. Wiele zabytków z przeszłości wciąż przyciąga turystów z całego świata, a miasto rozwija się jako ważny ośrodek biznesowy, kulturalny i turystyczny w Europie. 

Ateny – informacje praktyczne

 • Język – grecki 
 • Waluta – euro
 • Czas lokalny – o godzinę późniejszy niż w Polsce 
 • Wymagania wjazdowe – nie jest potrzebne używanie paszportu 
 • Szczepienia – brak wymaganych 
 • Gniazdka – te same jak w Polsce 


Czytaj dalej: Wakacje w Grecji – poradnik jak dojechać, co zobaczyć, najlepsze sposoby na zwiedzanie >>>


Pogoda w Atenach
Wzgórze Filipappou w Atenach

Pogoda w Atenach

Ateny to miejsce o subtropikalnym klimacie, typie śródziemnomorskim, który charakteryzuje się łagodną zimą oraz długim i ciepłym latem. Dzięki średnim danym miesięcznym, można łatwo zaplanować podróż. W ciągu roku najcieplejszym miesiącem jest sierpień, gdzie temperatura w dzień wynosi około 31 stopni, a nocą około 22 stopni. Natomiast najchłodniejszym miesiącem jest styczeń, gdzie temperatura w ciągu dnia wynosi około 12 stopni, a w nocy 6 stopni. Opady deszczu występują przez cały rok, ale najbardziej deszczowymi miesiącami są listopad i grudzień, gdzie pada średnio przez 7 dni w ciągu miesiąca. Najmniej deszczowymi miesiącami są lipiec i sierpień, gdzie opady są bardzo rzadkie. Jeśli chcecie cieszyć się ciepłem i słońcem, najlepszym miesiącem do odwiedzenia Aten będzie czerwiec lub lipiec, ale jeśli wolicie łagodniejsze temperatury i mniejsze tłumy turystów, wrzesień lub październik będą dla Was idealne. 

Jak dojechać do Aten
Widok na Ateny ze wzgórza

Jak dojechać do Aten z Polski

Aby dostać się z Polski do Aten, można wybrać różne środki transportu, w zależności od preferencji podróżującego. Jeśli chodzi o samochód, trasa prowadzi przez wiele krajów europejskich, w tym przez Słowację, Węgry, Serbię i Macedonię. Przejazd samochodem może zająć około 24 godzin w zależności od trasy i liczby postojów. 

Jeśli chcecie skorzystać z autobusu, wiele biur podróży oferuje wycieczki do Aten, które obejmują przejazd autokarem. To wygodne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie, ponieważ wycieczka zwykle obejmuje noclegi oraz bilety wstępu do atrakcji turystycznych. 

Alternatywnie, najprostszym i najszybszym sposobem na dotarcie do Aten z Polski jest podróż samolotem. W wielu polskich miastach, takich jak Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań, Warszawa-Modlin i Wrocław, znajdują się lotniska, z których można polecieć bezpośrednio do Aten. Lot trwa zwykle około 2-3 godzin, w zależności od trasy i przewoźnika. 

Lotnisko w Atenach

Międzynarodowe lotnisko w Atenach jest największym lotniskiem w Grecji i znajduje się 25 km od centrum Aten. Lotnisko zostało otwarte w 2001 roku i obecnie obsługuje wiele międzynarodowych i krajowych połączeń lotniczych. Z Polski można na nie dolecieć z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy-Modlin oraz Wrocławia. 

Jeśli chodzi o transport z lotniska do Aten, istnieje kilka opcji. Można skorzystać z autostrady, wsiąść do pociągu (kolej podmiejska Proastiakos), metra (linia 3) lub autobusu (linie X93, X95, X96, x97). Najpopularniejszą formą transportu jest metro, które łączy lotnisko z centrum Aten w ciągu około 40 minut. Autobusy również oferują dogodne połączenia z centrum miasta, natomiast pociągi są szybsze, ale droższe niż autobusy i metra. 

Dlatego też, jeśli planujecie podróż do Aten i lądujecie na międzynarodowym lotnisku, macie kilka opcji transportu, aby dostać się do centrum miasta. Zależnie od Waszych preferencji i budżetu, możesz wybrać pomiędzy metrem, autobusem lub pociągiem. 

Co zobaczyć w Atenach - Agora Ateńska
Agora Ateńska

Zwiedzanie Aten – jak podróżować po stolicy Grecji

Zwiedzanie Ateny może być fascynującym doświadczeniem, ponieważ miasto to pełne jest zabytków, muzeów i malowniczych krajobrazów. Jeśli chcesz w pełni cieszyć się urokami tego miasta, warto zastanowić się nad różnymi sposobami przemieszczania się. Jedną z opcji jest piesze zwiedzanie – dzięki temu będziesz miał okazję zobaczyć wiele uroczych zaułków i zabytków, których nie zobaczysz, podróżując innymi środkami transportu. Alternatywnie, możesz skorzystać z metra, tramwajów lub autobusów miejskich, które połączą Cię z różnymi częściami miasta w łatwy sposób. Jeśli chcesz zrobić coś aktywnego i połączyć zwiedzanie z ćwiczeniami, możesz także wynająć miejski rower i poruszać się nim po miasteczku, w swoim tempie.  

Więcej szczegółów o rowerach miejskich znajdziecie tutaj: athens.easybike.gr 

Atrakcje w Atenach

Metro w Atenach

Metro w Atenach to jeden z najlepszych sposobów przemieszczania się po mieście. Wszystkie środki transportu miejskiego w Atenach są obsługiwane przez tę samą firmę, co oznacza, że na wszystkie obowiązują takie same bilety. Najczęściej wybieranym biletem jest 90-minutowy, który kosztuje jedynie 1,20 euro. Jest to idealna opcja dla osób, które chcą szybko przemieszczać się po mieście. Alternatywnie, można kupić bilety całodniowe, 5-dniowe lub 3-dniowe, w zależności od potrzeb. Bilet 5-dniowy jest szczególnie atrakcyjny, ponieważ za 8,20 euro pozwala na nieograniczony dostęp do transportu miejskiego przez pięć dni. Bilet 3-dniowy (turystyczny), kosztujący 20 euro, obejmuje również przejazd z lotniska do Aten i z Aten na lotnisko. 


Czytaj więcej: Co warto zobaczyć w okolicach Aten >>


Metro jest świetnym sposobem na przemieszczanie się po mieście, ponieważ przystanki metra znajdują się najczęściej tuż przy najważniejszych zabytkach i atrakcjach turystycznych Aten. To oznacza, że można łatwo dotrzeć do miejsc takich jak Akropol, Plaka czy Muzeum Narodowe Archeologiczne. Dzięki metro w Atenach, podróżowanie po mieście jest łatwe i wygodne, co czyni z niego świetny wybór dla turystów i mieszkańców miasta. 

Więcej szczegółów o cenach biletów i trasach znajdziecie na oficjalnej stronie komunikacji miejskiej w Atenach: https://www.oasa.gr/en 

Co zobaczyć w Atenach -Stadion olimpijski
Stadion olimpijski w Atenach

Najpopularniejsze zabytki w Atenach

Ateny są pełne starożytnych i nie tylko zabytków, dlatego są idealnym kierunkiem wakacyjnym lub na city break. Miasto kryje wiele skarbów i atrakcji, a zwiedzenie wszystkich z nich zajęłoby wiele dni. Jednak, jeśli jesteś w poszukiwaniu niezwykłych zabytków i urokliwych krajobrazów, warto zacząć od kilku najważniejszych miejsc. Odwiedź Akropol Ateński, który wraz z okolicznymi ruinami stanowi jedno z najważniejszych miejsc historycznych na świecie. Odkryj tajemnice Ogród Narodowego, w którym znajdziesz piękne fontanny, zielone tereny piknikowe i różne gatunki roślin. Zobacz Świątynię Zeusa, imponujący budynek, który kryje w sobie wiele legend i historii. Odkryj Stadion Panathenaic, który jest jednym z najważniejszych zabytków związanych z Igrzyskami Olimpijskimi. Nie zapomnij odwiedzić Keramejkos, miejsca, w którym możesz odkryć wiele pięknych rzeźb i pozostałości z czasów starożytnych. Ostatnim, ale zdecydowanie nie najmniej ważnym miejscem są Wzgórza Ateńskie, w tym Lafos, Wzgórze Filipappou i Wzgórze Areopag, które oferują wspaniałe widoki na miasto i są idealnym miejscem na relaksujący spacer. 

Co zobaczyć w Atenach - Akropol
Akropol w Atenach

Akropol Ateński wraz z okolicznymi ruinami

Leży on w samym centrum miasta. Został wzniesiony na wysokim, kamiennym wzgórzu. Akropol był w użytku aż od neolitu, a w czasie starożytnej Grecji był miejscem kultu Ateny. 

Choć zabudowania na wzgórzu zostały zniszczone podczas wojen perskich, to zostały później odbudowane. Po odtworzeniu znajdował się tutaj kompleks świątyń: 

 • Partenon 
 • Erechtejton 
 • Apteros
 • Sanktualrium Artemoidy
 • Propyleje. 

Większość z nich nadal jest możliwe do zwiedzania. Dodatkowo na terenie przeznaczonym do zwiedzania znajdziecie: Odeon Heroda Attyka (starożytny teatr), Teatr Dionizosa i muzeum. 

Wzgórze ateńskie jest udostępnione do zwiedzania. Jest to rozległy teren i bez źródeł cienia, dlatego planując zwiedzanie tej atrakcji należy pamiętać o: 

 • wygodnym, swobodnym ubraniu, 
 • butach, które mają twardą podeszwę, aby uniknąć poślizgu na nierównym terenie i śliskich powierzchniach, 
 • zabraniu ze sobą krem z filtrem, kurtki lub kapelusza i zapasu wody, ponieważ na Akropolu nie ma cienia od słońca. 

Więcej informacji o biletach i trasach znajdziecie na oficjalnej stronie Akropolu: https://www.acropolis-tickets.com/ 

Ogród Narodowy w Atenach
Ogród Narodowy w Atenach

Ogród Narodowy

Choć ogród narodowy nie jest za bardzo zabytkiem, to uważam, że jest bardzo dobrym miejscem na odpoczynek podczas zwiedzania. Większość ateńskich zabytków znajduje się na otwartym słońcu, więc w pewnym momencie będzie potrzebować schronić się w cieniu.  

Ogród jest pełen lokalnych i egzotycznych roślin, ścieżek spacerowych a nawet trawników do urządzenia sobie pikniku. Oprócz tego na terenie znajdziecie publiczną toaletę a nawet małe zoo. Podczas spaceru możecie też usiąść przy brzegu stawu.

Stadion Panathenaic

Choć może wydawać się, że stadion to budowla z naszych czasów, to nie do końca tak jest. W tym miejscu pierwszy stadion powstał w czasach starożytnych. Stadion Panateński, bo taka jest jego druga nazwa, został zbudowany w IV w p.n.e. na wielkie Igrzyska Panateńskie. Stąd też wzięła jego druga nazwa. W II w n.e. został on przebudowany do formy w jakiej można go aktualnie oglądać. Oczywiście stadion aktualnie udostępniony do zwiedzania nie przerywał prawie 2 tysięcy lat. Podczas wykopalisk w XIX wieku odkryto jego ruiny, a następnie został w pełni odbudowany by odbyły się na nim pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. 

Stadion Panateński może pomieścić 80.000 widzów i w dzisiejszych czasach jest dalej wykorzystywany do ważnych wydarzeń kulturalnych. To tutaj miała miejsce ceremonia przekazania ognia olimpijskiego w 2012 roku brytyjskiej sztafecie. 

Oficjalna strona internetowa stadionu aktualnie jest niedostępna, jednak bilety wstępu możecie kupić w budce tuż przy obiekcie. 

Świątynia Zeusa w Atenach

Świątynia Zeusa

Choć może wydawać się, że stadion to budowla z naszych czasów, to nie do końca tak jest. W tym miejscu pierwszy stadion powstał w czasach starożytnych. Stadion Panateński, bo taka jest jego druga nazwa, został zbudowany w IV w p.n.e. na wielkie Igrzyska Panateńskie. Stąd też wzięła jego druga nazwa. W II w n.e. został on przebudowany do formy w jakiej można go aktualnie oglądać. Oczywiście stadion aktualnie udostępniony do zwiedzania nie przerywał prawie 2 tysięcy lat. Podczas wykopalisk w XIX wieku odkryto jego ruiny, a następnie został w pełni odbudowany by odbyły się na nim pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. 

Stadion Panateński może pomieścić 80.000 widzów i w dzisiejszych czasach jest dalej wykorzystywany do ważnych wydarzeń kulturalnych. To tutaj miała miejsce ceremonia przekazania ognia olimpijskiego w 2012 roku brytyjskiej sztafecie. 

Oficjalna strona internetowa stadionu aktualnie jest niedostępna, jednak bilety wstępu możecie kupić w budce tuż przy obiekcie. 

Keramejkos

Karamejkos w Atenach to starożytna część miasta której mieszkańcy w przeszłości zajmowali się wyrabianiem ceramiki. Było to możliwe dzięki lokalnej rzece płynącej przez osadę. Karamejkos to także jedna z najstarszych zachowanych nekropolii na świecie.  W tej dzielnicy Aten chowano wielu istotnych mieszkańców miasta.  

Teren Karamejkos jest bardzo duży – wykopaliska są prowadzone na 3,5 hektarach. Nekropolia udostępniona jest do zwiedzania, a tuż obok znajduje się muzeum, gdzie możecie obejrzeć wykopane znaleziska.  

Jak trafić do Karamejkos? Bardzo łatwo. Znajduje się ono tuż obok stacji metra o tej samej nazwie, a teren nekropolii przylega do stacji.  

Forum Rzymskie w Atenach
Forum Rzymskie w Atenach

Forum rzymskie

Rzymska Agora, inaczej Forum Rzymskie, to jedna z atrakcji do zwiedzania w Atenach. Znajduje się w samym centrum miasta. To starożytny rynek wybudowany za czasów panowania Rzymian w Grecji.  

Cześć Forum Rzymskiego jest udostępnione do zwiedzania. Możecie zobaczyć zrekonstruowany prostokątny plac wypełniony pozostałościami po rzymskich kolumnadach. Choć wydaje się dość pustawy to myślę, że jednak warto go odwiedzić, ponieważ wchodzi on w skład pakietu biletów atrakcji Aten.  

Na terenie Forum Rzymskiego możecie spotkać spacerujące wielkie żółwie. 

Panteon w Atenach
Panteon w Atenach

Ateńskie wzgórza

Ateny leżą pomiędzy wieloma wzgórzami. Niektóre z nich są zabudowane nowoczesnymi budynkami. Jednak inne pełne są drzew i ciekawych zabytków prosto z czasów starożytnej Grecji. Z wielu z nich możecie obserwować też piękny widok na Panteon o zachodzie słońca. Dlatego polecam wybrać się chociaż na jedno z nich, by w pełni doświadczyć atmosfery Aten. 

Wzgórze Lycabettus

Kolejnym wzgórzem w Atenach jest Lycabettus. To najwyższe wzniesienie w mieście, pokryte parkiem, z którego możecie podziwiać Akropol podczas zachodu słońca. Na jego szczycie znajdziecie nowoczesny teatr oraz punkt widokowy z restauracją. 

Wzgórze Lycabettus wzięło swoją nazwę od wilków, które w starożytnych czasach żyły w tej okolicy. Istnieje także opowieść o powstaniu wzniesienia. Atena budowała własnymi rękami Akropol. Po drodze upuściła jeden z kamieni, gdy wrona przyniosła jej złe wieści. 

Na Lycabettus możecie dostać się pieszo lub za pomocą elektrycznej kolejki. 

Wzgórze Filipappou w Atenach
Pomnik na wzgórzu Filipappou w Atenach

Filipappou

Wzgórze Filipappou znajduje się niedaleko dzielnicy Plaka. Jest to świetne miejsce na popołudniowy spacer, podczas którego możecie zobaczyć zabytki a także podziwiać Akropol o zachodzie słońca.  

Wzniesienie Filipappou nie jest wysokie. Na jego szczycie znajduje się zabytkowy ponik prosto ze czasów starożytnej Grecji. Jednak zanim wejdziecie na samą górę, po drodze znajdziecie dużo więcej ciekawych atrakcji: 

 • Więzienie Sokratesa 
 • Grobowiec Kimona wykuty w skale 
 • Jaskinia głuchego człowieka – także wykuta w skale 
 • I wiele antycznych ruin rozrzuconych po całym wzgórzu. 

Wejście na wzgórze Filipappou jest darmowe.

Wzgórze Areopag

Wzgórze Areopag znajduje się w obszarze Agory Ateńskiej, czyli starożytnego miasta Ateny. To w tym miejscu zbierała się najwyższa rada zajmująca się najważniejszymi sprawami miasta. Nazwa wzgórza pochodzi od boga wojny – Aresa. 

Tak naprawdę Areopag to gigantyczna skała, na którą można się wspiąć za pomocą schodów i podziwiać widoki na okolicę.  

Plaża w Atenach
Ateny

Czy w Atenach jest plaża?

W samym centrum Aten nie znajdziemy plaży, jednak nieopodal miasta znajduje się aż 7 plaż, na których można odpocząć od miejskiego zgiełku. Część z nich jest łatwo dostępna za pomocą metra lub komunikacji miejskiej. Plaże te oferują idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, wypoczynku i relaksu na słonecznym piasku. Dlatego, jeśli chcesz zrelaksować się nad wodą podczas pobytu w Atenach, nie musisz jechać daleko poza miasto – wystarczy kilkadziesiąt minut jazdy.

Inne atrakcje w Atenach

Ateny to miasto pełne fascynujących atrakcji, a oprócz popularnych zabytków, jak Akropol, istnieje wiele innych miejsc wartych odwiedzenia. Można zacząć od codziennej zmiany warty o pełnej godzinie pod grobem nieznanego żołnierza, która przyciąga uwagę turystów ze względu na swoją uroczystą oprawę. Jeśli chcesz zobaczyć Ateny z innej perspektywy, warto odwiedzić obserwatorium, z którego rozpościera się wspaniały widok na miasto i jego okolice. Pláka i Anafiótika to kolejne ciekawe miejsca, w których można poczuć klimat starej, malowniczej dzielnicy Aten. Monastiráki to idealne miejsce dla miłośników zakupów, znajdziesz tam liczne targowiska i sklepy z pamiątkami. Dla miłośników nocnego życia zalecamy Gázi lub Psyri, gdzie znajdują się kluby i bary, które działają do późnych godzin nocnych. Pireus to z kolei dzielnica portowa, która ma do zaoferowania wiele restauracji i kawiarni z pyszną lokalną kuchnią oraz pięknymi widokami na morze. Jeśli interesujesz się historią i sztuką, koniecznie odwiedź Narodowe Muzeum Archeologiczne, Muzeum Akropolu, Muzeum Bizantyńskie oraz Muzeum Benakisa, które wzbogacą Twoją wiedzę o historii i kulturze Grecji. 

Ateny to miasto, które trzeba odwiedzić, aby poznać grecką historię, kulturę i piękno. Dzięki dobrze rozwiniętej sieci transportowej i bogatej ofercie turystycznej, każdy znajdzie tam coś dla siebie.