Wakacje w Grecji – poradnik jak dojechać, co zobaczyć, najlepsze sposoby na zwiedzanie

Wakacje w Grecji

Zaplanuj podróż do Grecji – poznaj mój mini poradnik dla tych, którzy szukają wakacyjnego wypoczynku na słońcu. W artykule znajdziecie, co warto wiedzieć o podróżowaniu po Grecji – od sposobów na dotarcie na miejsce, po porady dotyczące zwiedzania kraju. Przedstawię nie tylko najważniejsze atrakcje turystyczne, ale również ciekawe i nietypowe miejsca, które warto odwiedzić. Opisuję również grecką kuchnię oraz informacje na temat pogody w Grecji. Nasz artykuł stanowi idealny poradnik dla tych, którzy planują wakacje w Grecji i szukają informacji na temat tego kraju. Cudowne plaże, starożytne ruiny i smak kuchni greckiej – oto co czeka na Ciebie w Grecji

Grecja to kraj bardzo znany wśród Polaków. Co roku znajduje się wśród najczęściej wybieranych kierunków na wakacje. Kusi nas słońcem, wysoką temperaturą i pięknymi plażami. Jednak Grecja to nie tylko relaks nad upalnym morzem, to także kraj pysznych potraw, świeżego wina i wielu zabytków aż z starożytnej Grecji.

Grecja informacje ogólne

Kraj ten leży w południowej części Europy na końcu półwyspu bałkańskiego. Posiada jedną z najdłuższych linii brzegowych na świecie. Z jednej strony spowodowane jest ukształtowaniem terenu (oprócz części kontynentalnej, Grecja posiada aż 2.500 wysp w tym 165 zamieszkałych) oraz graniczenie z kilkoma morzami: Egejskim, Kreteńskim, Jońskim oraz Śródziemnomorskim. 

Planując wyjazd do Grecji należy pamiętać, że aż 81% terenu kraju znajduje się w górach. Niektóre piękne zabytki i miejsca znajdują się dużo wyżej niż gorące plaże, dlatego zabranie na wakacje tylko letnich ubrań nie zawsze sprawdzi się. 

Stolicą Grecji są Ateny. Oczywiście jest to największe miasto w tym kraju liczące ponad 600.000 mieszkańców. Odwiedzając Ateny zobaczycie miasto, które idealnie miesza starożytną Grecję (w tym przypadku Ateny) z nowoczesną architekturą.  

Pozostałe duże miasta w Grecji: 

 • Saloniki 
 • Patras 
 • Heraklion 
 • Larisa 

Aktualną walutą obowiązującą w Grecji jest euro. Jej zmiana nastąpiła w 2002 roku 

Inne podstawowe informacje o Grecji: 

 • Dominująca wiara – Prawosławie 
 • Ustrój – demokracja 
 • Czas miejscowy – +1 do czasu polskiego 
Kuchnia grecka
Photo by James Lee on Unsplash

Kuchnia grecka – najpopularniejsze greckie potrawy

Grecka kuchnia jest bardzo dobrze znana w Polsce. Prawie w każdym większym mieście znajdziecie grecką restaurację, a wszędzie zjecie kebab. Jednak co koniecznie musicie spróbować będąc w Grecji? 

 1. Kozina i baranina – rzadko można ją dostać u nas, a w Grecji łatwo jest dostępna w restauracjach. 
 2. Dolmades, czyli ryż zawinięty w liście winogron. 
 3. Choriatki – ser feta zapieczony w pomidorach z przyprawami. 
 4. Chorta – to zielone części dzikich roślin ugotowane w osolonej wodzie. 

Oczywiście w będąc w Grecji możecie poznać prawdziwy smak popularnych greckich potraw: 

 • Souvlaki 
 • Moussaka 
 • Spanakopita 
 • Sos tzatziki 
 • Gyros 
 • Keftedes 
 • Gemista 

Warunki wjazdu do Grecji

Grecja od 1981 roku znajduje się w Unii Europejskiej. Osoby z Polskim obywatelstwem wjadą do kraju na podstawie dowodu osobistego.  

Pogoda w Grecji

Grecja jest rozległym krajem z wieloma plażami, ale także wysokimi górami, dlatego pogoda może się różnić w zależności od miejsca, które chcecie zwiedzić. Kraj ten jest pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego co oznacza suche i gorące lato, deszczową zimę. W niektórych regionach mogą także pojawić się przymrozki a na szczytach górskich znajdziecie śnieg. 

Podczas wakacji pogoda w Grecji może być dla nas męcząca. Od maja zaczynają się upały ze średnią temperaturą ok 30 stopni. Ale pamiętajcie, że to temperatura w cieniu. Podczas zwiedzania większość czasu będziecie spędzać na słońcu, gdzie panuje nie lada ukrop. 

Najcięższa pogoda w Grecji jest na Krecie. Tutaj upały są ciężkie i zawsze trzeba mieć ze sobą nakrycie głowy, filtr UV i zapas wody. 

Jeśli nie lubicie wysokich temperatur to lepiej wybrać się do tego kraju w okresie listopad-kwiecień. Pogoda w Grecji jest wtedy lżejsza, choć może padać to i tak nie zmarzniecie mocno. 

Oczywiście temperatura w Grecji różni się w zależności od regionu. Planując wycieczki górskie sprawdźcie czy nie będziecie potrzebować długich spodni i ciepłej kurtki.  

Historia Grecji

Historia Grecji jest bardzo długa i złożona. Ślady pierwszych ludzi datuje się na 18.000 wiek p.n.e. To Grecja jest kolebką jednej z starożytnych cywilizacji, które ukształtowały naszą dzisiejszą kulturę. Jednak kraj ten nie był spokojnym miejscem wolnym od wojen. Z powodu graniczenia z Turcją przez wieki Grecja zacięcie walczyła o swoje granice. Poniżej przedstawię najciekawsze wydarzenia historyczne tego kraju. 

Starożytna Grecja

Dzięki ukształtowaniu terenu i klimatowi w Grecji powstała jedna z pierwszych starożytnych cywilizacji. Lokalizacja także miała na to wpływ – Grecy mogli handlować, wymieniać się towarami i kulturą z innymi kupcami. 

W starożytnej Grecji można wyróżnić następujące etapy rozwoju tej cywilizacji.

Cywilizacja minojska – jedna z pierwszych starożytnych cywilizacji Grecji. Rozwinęła się na Krecie i każdy ją zna z opowieści o Minotaurze. Dzięki wymianie technologii i kultury ze starożytnym Egiptem na wyspie powstały duże metropolie. Głównym miastem było Knososs.

Cywilizacja mykeńska – przez długi czas część kontynentalna kraju była słabo rozwinięta i uboga. Dopiero pierwsza cywilizacja starożytnej Grecji rozwinęła się w okolicach Myken dzięki rozwojowi handlu. Przejęcie władzy nad Kretą jeszcze bardziej przyczyniło się do rozbudowania i wzmocnienia metropolii w Grecji kontynentalnej. Przejęto też władzę nad Morzem Egejskim i wszelkim wodnym transportem.

Wieki ciemne – każda cywilizacja ma swoje okresy słabego wzrostu, podobnie było ze starożytną Grecją. Kraj nawiedziły wojny a cywilizacja mykeńska została wyparta aż na Cypr i wyspy Azji mniejszej.  

Właściwa starożytna Grecja (okres archaiczny) – po wiekach ciemnych zrodziła starożytna Grecja jaką znamy z lekcji historii. Powstały pierwsze polis, ludność czciła Zeusa i innych bogów. W tym czasie powstał pierwszy model demokracji. Poniżej znajdziecie ważne elementy starożytnej Grecji.

 • Sparta – to jedno z bardziej nam znanych polis. Wyróżniało się wśród innych skupieniem się na bardzo mocnym wychowaniu militarnym i zatarciu różnic statusowych pomiędzy obywatelami. Z jednej strony efektem takiego podejścia był kraj z silnym wojskiem, które broniło granic i podbijało sąsiednie obszary. Z drugiej znana nam kultura upadła i nie było miejsca na indywidualizm; 
 • Ateny – to jedno z największych polis w starożytnej Grecji liczącym aż 100 tys. Mieszkańców. Było ono także centrum politycznym i kulturalnym tego okresu. 
 • Wojny perskie – najbardziej znana wojna starożytnej Grecji. Ateny poparły miasteczka w Azji Mniejszej w drodze o niepodległość. Efektem tych działań była wieloletnia wojna pomiędzy Atenami i Persją.  
 • Aleksander Wielki – równolegle z rozwojem starożytnej Grecji, inne sąsiednie Państwo rozwijało się i stawało się potęgą – Macedonia. Królem tego kraju stał się Aleksander Macedoński (znany potem jako Wielki). Wraz ze wzrostem apetytu Aleksandra, także starożytna Grecja była jednym z obszarów na którym prowadził działania wojenne; 

Okres po starożytnej Grecji – w tym czasie Grecja należała już do cesarstwa Aleksandra Wielkiego, jednak po jego śmieci sytuacja skomplikowała się i rozpoczęła się walka o władzę na podległych terenach. Lokalne społeczności dążyły do niepodległości. Dodatkowo dowódcy Aleksandra także zaczęli walkę pomiędzy sobą o władzę nad cesarstwem. Oczywiście to nie mogło skończyć się dobrze dla Grecji. Z tego okresu możemy wydzielić 2 najważniejsze elementy: 

 • Świat hellenistyczny – po śmierci Aleksandra Wielkiego rozpoczęły się walki jego generałów nad podległymi obszarami. Efektem walk było połączenie terenów Macedonii i Grecji w jeden kraj.  
 • Ekspansja Rzymu 

Nowożytna Grecja

Mogłoby się wydawać, że nowożytna historia Grecji będzie spokojniejsza niż to co się działo za czasów starożytności. Nic bardziej mylnego. Odkąd upadło cesarstwo Aleksandra Wielkiego, wzmocniły się wpływy Państwa Osmańskiego (czyli Turcji). Grecja została wcielona i formalnie nie istniała. Grecy zachowali swoją odrębność kulturową. Dopiero w XIX wieku sukcesem zakończyło się powstanie antytureckie – Grecja stała się krajem niepodległym. 

Podczas pierwszej wojny światowej z początku Grecja była krajem neutralnym. Choć władający Król popierał niemieckie działania, po zrzuceniu go przez lud z tronu, Grecja stanęła po stronie Francji, Anglii i Rosji. Podobnie było w przypadku II wojny światowej. 

Warto też wspomnieć o wojnie domowej w Grecji. Już od jakiegoś czasu tlił się konflikt pomiędzy grupami popierającymi republikę i monarchię. Oleju do ognia dodała niemiecka okupacja Grecji w latach 40-stych XX wieku. Porty morskie zostały zablokowane, by dostawy żywności nie trafiały do niemieckich okupantów. Jak to zawsze się dzieje – głód dopadł samych Greków i tylko przyspieszył postanie ruchów partyzanckich. Dzięki wsparciu Wielkiej Brytanii i ZSRR wojska niemieckie wycofały się, ale to nie uspokoiło mieszkańców. Skończyło się wojną domową, zabijaniem się Greków nawzajem, ulicznymi egzekucjami za poglądy polityczne, a nawet obozami koncentracyjnymi. W efekcie wojny Polska przyjęła wiele tysięcy uchodźców. 

Jak dojechać na wakacje w Grecji

Grecja znajduje się ponad 2.000 kilometrów od Polski. Jest to bardzo duży dystans. Dla Polaków nie ma niemożliwego i na pewno są śmiałkowie, którzy chętnie pojadą do Grecji samochodem. Nie wiem jak wy, ale ja słyszałam wiele opowieści jak rodziny jechały na wakacje do Grecji maluchem w latach siedemdziesiątych lub osiemdziesiątych. Jednak do Grecji można dojechać także innymi środkami transportu jak: samolot czy autobus. 

Loty do Grecji

Samolot jest najlepszym sposobem na dotarcie do Grecji. Dzięki wzrostowi popularności tego środka lokomocji znajdziemy wiele połączeń z Polski. Linie lotnicze mają loty do Grecji w swojej ofercie z różną intensywnością:  

 • w okresie jesienno-zimowym – raz na tydzień 
 • W okresie wiosenno-letnim – dwa lub 3 razy w tygodniu. 

Tanie loty do Grecji

Osoby, które same planują swój urlop korzystają z tanich lotów do Grecji. Z polski lata Wizzair oraz Ryanair, które głównie korzystają z lotnisk w Warszawie i Krakowie. Przed epidemią tanie loty do Grecji można było kupić także z Wrocławia, innych dużych miast w Polsce i z Berlina. Aktualnie sytuacja lekko się zmieniła, ale nadal możecie lecieć na wakacje do Grecji w niższej cenie. 

Gdzie możecie sprawdzić ceny tanich lotów do Grecji? 

 • Kayak.pl to porównywarka połączeń lotniczych na całym świecie. Zawsze z niej korzystam, jeśli planuję wakacje, czy weekendowy wypad 
 • Wizzair.com – oficjalnia strona Wizzair 
 • Ryanair.com – oficjalna strona Ryanair 

Loty czarterem do Grecji

Drugim sposobem na dotarcie samolotem do Grecji są loty czarterowe. Czym one są? 

Loty czarterowe najczęściej spotkacie w ofercie biur podróży. Podczas organizowania wakacji all-inclusive agencja turystyczna wynajmuje samolot by przewieść Klientów do danego kraju docelowego. Często jednak ilość chętnych na wakacje nie jest wystarczająco dużo i samolot ma dużo wolnych miejsc. By wypełnić go biura podróży umożliwiają osobny zakup biletu na lot czarterem np. Do Grecji. 

Loty czarterowe do Grecji możecie kupić np.: 

 • Tui.pl – oficjalna strona biura podróży TUI 

W przypadku lotów czarterowych im bliżej daty wyloty tym cena biletu jest niższa. 

Dojazd samochodem do Grecji

Dojazd samochodem do Grecji nie jest niemożliwy, ale na pewno będzie męczący. Bez przystanków trasa pomiędzy Warszawą a Atenami trwa 24h-29h samochodem osobowym. Oprócz zmęczenia, niewyspania i bolącego ciała będziecie też musieli zapłacić za paliwo i płatne autostrady. Przy aktualnych cenach benzyny czy diesla uważam, że wybranie takie sposobu dojazdu do Grecji jest nieopłacalny.  

Dojazd autokarem do Grecji

Gdy jeszcze loty samolotem do Grecji nie były takie popularne, większość biur podróży oferowała autokar jako formę transportu. Nadal niektóre biura mają w ofercie takie wycieczki objazdowe po Grecji. Dojazd autokarem do Grecji może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które obawiają się samolotów lub mają przeciwskazania medyczne do latania.

Jak zwiedzać Grecję

Zwiedzać Grecję można na wiele sposobów. Jeśli macie czas na własne planowanie wyjazdu – wszystko możecie zorganizować sobie sami. Internet dotarł do Grecji i ma się dobrze więc wszystko można samemu zarezerwować.  

Oczywiście znajdzie się dużo możliwości dla osób, które po prostu chcą pojechać na wakacje. Wiele biur turystycznych ma w swojej ofercie wyjazdy do Grecji uwzględniając w cenie samolot lub dojazd autobusem. 

Podróżowanie po Grecji

Grecja do rozległy kraj. Podczas wyjazdów zorganizowanych podróżowanie po Grecji jest dość łatwe – biuro podróży zajmie się tym za Was. Jednak, jeśli podróżujecie na własną rękę i chcecie zwiedzić różne miejsca, najczęściej odległe od siebie przyda Wam się samochód – to najwygodniejszy środek transportu.  

Autobusy

Bardziej budżetowym rozwiązaniem podróżowania po Grecji są autobusy (coś jak nasz PKS). W tym przypadku musicie udać się na najbliższą stację PKS – najpopularniejszą firmą transportową jest KTEL. Niestety nie ma ona jednej strony internetowej obsługującej wszystkie regiony Grecji. Poniżej znajdziecie wszystkie strony, na których możecie kupić bilety. 

Wydaje mi się, że łatwiej po bilet pójść na stację PKS niż skakać po tych wszystkich stronach internetowych. 

Autobusy miejskie i metro

W większych miastach oczywiście znajdziecie autobusy miejskie. W Atenach dodatkowo możecie podróżować metrem – co bardzo polecam, ponieważ w centrum miasta stacje znajdują się tuż przy kluczowych atrakcjach turystycznych. Oczywiście jest możliwość zakupu biletów całodziennych i kilkudniowych. 

Ceny biletów ateńskiej komunikacji miejskiej znajdziecie tutaj >>  

Po Salonikach możecie także podróżować komunikacją miejską. W przypadku tego miasta dostępne są autobusy miejskie. Bilety można kupić w automatach, autobusie i kioskach. Oficjalną stronę internetową z mapą tras znajdziecie tutaj >>  

Podróżowanie pociągiem po Grecji

Oczywiście jak w większości krajów, po Grecji możecie podróżować pociągiem. Jest to bardzo dobre rozwiązanie by podczas wycieczki spokojnie oglądać przyrodę. Krajowe koleje mają dodatkowo w ofercie typowo turystyczne trasy: 

 • Z Diakofto do Kalavryta 
 • Trasa po górach centaurów – góra Pelion  
 • Katakolo-Olympia (do starożytnej Olimpii). 

Oficjalną stronę kolei greckich znajdziecie tutaj >> 

Co zwiedzić w Grecji

W Grecji znajdziecie wiele zabytków prosto z okresu starożytności. Choć większość nie jest zachowana w 100%, to niektóre posiadają całkiem duże pozostałości budynków. Zanim wybierzecie się do danej atrakcji turystycznej, polecam najpierw zobaczyć jej zdjęcia w Google, ponieważ może się okazać, że na miejscu zastaniecie tylko kopce kamieni. 

Ateny

Stolicą Grecji są Ateny. To tutaj znajdziecie najwięcej starożytnych budynków w jednym miejscu, dlatego jeśli waszym celem jest zwiedzanie, a nie relaks na plaży, to koniecznie powinniście tutaj wpaść. Co koniecznie musicie zobaczyć w Atenach? 

 1. Ateński Akropol i Partenon – to wycieczka na kilka godzin w pełnym słońcu. Pamiętajcie, aby zabrać ze sobą nakrycie głowy i dużą butelkę wody. 
 2. Ogród Narodowy – to super przystanek pomiędzy zwiedzaniem innych atrakcji. Możecie odpocząć w cieniu drzew a w pobliżu znajduje się Panathenic Stadium i Świątynia Zeusa.  
 3. Wzgórza naokoło Akropolu – Filopappou i Lycabettus – jest z nich piękny widok na Akropol o zachodzie słońca 

Czytaj więcej: Zwiedzanie Aten – zabytki i atrakcje stolicy Grecji >>


Malownicze wyspy

Grecja słynie ze swoich pięknych wysp na Morzu Śródziemnym. Wiele najpiękniejszych zdjęć z tego kraju pochodzi z Santorini czy innej wyspy. Planując wyjazd do Grecji warto rozważyć następujące miejsca: 

 • Rodos 
 • Zakintos 
 • Santorini 
 • Korfu 
 • Mykonos 
 • Kos 

Są to najczęściej wybierane greckie wyspy, dzięki czemu wiele wyjazdów zorganizowanych ma w swojej ofercie te kierunki razem w bezpośrednim lotem. Dodatkowo niektóre tanie linie także mają je w swoim portfolio. 

Jeśli nie jeśli wolicie spokojniejsze miejsca na wakacje, to powinniście omijać wyspy wymienione powyżej.

Kite surfing w Grecji

Wyspy greckie to także dobry kierunek wakacyjny dla fanów sportów ekstremalnych. Wiele z nich ma świetne warunki do kite surfingu, dzięki silnemu wiatrowi. Najpopularniejsze kierunki do kite surfingu są wyspy: Kos, Rodos i Paros. 

Kreta

Choć Kreta jest jedną z greckich wysp, to przez jej wielkość traktuję ją jako osobne miejsce do zwiedzenia. To z niej pochodzi mit o Minotaurze i możecie tutaj zwiedzić ruiny Knossoss. Na Krecie znajdują się dwa duże miasta (Heraklion i Chania), niedaleko których znajdują się lotniska. By zwiedzić tę wyspę wcale nie musicie płynąć statkiem.  

Na Krecie znajdziecie wiele małych i zarazem urokliwych nadmorskich miasteczek. Gorąco polecam Wam wpaść do Matali – to bajeczna wioska z jaskiniami w których mieszkali hipisi w latach 70-dziesiątych. 


Czytaj dalej: Matala – grecka wioska hipisów >>


Ciekawe miejsca w Grecji

Planując wakacje w Grecji nie zawsze musicie podążać najpopularniejszymi atrakcjami tego kraju. Są one zatłoczone a wiemy, że często ciężko zwiedza się miejsca idąc w tłumie. Znalazłam za to wiele ciekawych, ale niepopularnych miejsc w Grecji. 

 1. Okolice Sparty – choć sama Sparta to kupa gruzu, polecam Wam zobaczyć pobliskie zabytkowe kościoły i kaplice. Znajdziecie je w okolicach miasta Mistra. 
 2. Jaskinia Kastria – to piękna jaskinia wypełniona jeziorami. Znajduje się w okolicach miasta Kastria. 
 3. Nafpaktos – w tym małym mieście możecie zwiedzić wenecki zamek, który góruje nad miastem.