3 spoty surfingowe, które musicie wypróbować będąc w Algarve

Spot surfingowy Monte Clerigo

To tutaj rozpoczęła się moja przygoda z surfingiem w 2013 roku. I to właśnie te 3 plaże są moimi ulubionymi spotami surfingowymi. Dowiedzcie się o nich więcej.

Spot surfingowy Monte Clerigo
Plaża Monte Clerigo, Algarve, Portugalia

Praia de Monte Clérigo

Plaża znajduje się w kilka minut samochodem od Aljezur i około 30-40 minut od Lagos. Jest to bardzo dobra plaża do nauki surfingu. Głębokość wody nie zmienia się szybko. Plaża jest piaszczysta i nawet niedaleko znajdziecie toaletę! To właśnie tutaj odbyłam swoje pierwsze lekcje surfingu. I właśnie tutaj pierwszy raz w życiu doświadczyłam schodzącej z klifów do oceanu mgły.

Czas na trochę więcej informacji dotyczących warunków do pływania. Według wannasurf.com średnio fale mają wysokość od 1 m do 3 m. A jak w praktyce? Rano są dobre fale dla początkujących. Nie za wysokie i nie uderzają zbyt często. Zazwyczaj przyjeżdżaliśmy tutaj koło 8.30 lub 9.00. Choć niech was nie zmylą moje doświadczenia. Monitorujcie warunki. Są dni gdy nie ma tam warunków do pływania lub wręcz przeciwnie – są tak duże fale, że trzeba przyjechać jeszcze wcześniej. 

Na kursie surfingowym zazwyczaj mieliśmy przerwę lunchową koło 12.00 i wracaliśmy do wody koło 13.00. I w tym momencie warunki zawsze się zmieniały. Fale stawały się większe i uderzały jedna za drugą. 

Jeśli chodzi o dojazd samochodem – mało jest parkingów w okolicy. Często zdarzało nam się parkować na poboczu drogi. W wiosce niedaleko plaży znajdziecie kilka restauracji. Jednak nigdy tam nie jadłam, więc nic nie potrafię wam polecić.


Spot surfingowy Amoreira
Plaża Amoreira, Algarve, Portugalia

Amoreira

Na tą plażę trafiłam w tym roku (2016) pierwszy raz. I powiem wam, że jeśli chodzi o widoki to to miejsce jest wyjątkowe. Plaża powstała w miejscu w którym rzeka Ribeira de Aljezur wpada do oceanu. A po bokach można podziwiać ciekawe klify w kształcie piramid. 

Jeśli chodzi o warunki do pływania, to można powiedzieć, że są całkiem ciekawe. Dosłownie fale uderzają w ciebie z 4 stron świata. Wydaje mi się, że to wynik ukształtowania terenu i wpadającej rzeki. Generalnie dopóki nie przykryła mnie fala idąca od plaży, nie wiedziałam, że może się to zdarzyć 😉

Według wannasurf.com wysokość fal na Amoreira wynosi od 1 m do 2,5 m. Dla mnie warunki były ciężkie i mało przyjemne. W niektórych momentach czułam się jakbym ujeżdżała konia na desce o_O Jakkolwiek to brzmi…

Nie mniej jednak warto tutaj trafić. Dla ciekawych widoków i samego opalania. Tuż przy plaży znajduje się restauracja i nowoczesny parking.


Spot surfingowy Ariffana
Plaża Ariffana, Algarve, Portugalia

Arrifana

Ariffana –  plaża dla odważnych ludzi. To tutaj znajdziecie równe fale na których możecie podszlifować swoje umiejętności. Jest to plaża i dla początkujących, którzy uczą się pływać na białych falach. I dla średnio zaawansowanych, który zaczynają pływać na zielonych falach.

Aby dostać się na plażę trzeba zaparkować samochód u góry klifu i na pieszo zejść na plażę. Tylko uprawnione samochody mogą zjechać na dół – do plaży. 

Przy Ariffanie znajdziecie wiele restauracji. Większość u góry na klifie. Ale też na dole. Przy plaży znajdziecie też darmową toaletę.

A jakie są warunki na Ariffanie? Przez cały czas są warunki na długą piankę. Średnia wysokość fali zaczyna się od 2 m. Najwyższe mogą mieć 4 metry i nawet więcej. Wszystko zależy od warunków.

Plaża jest piaszczysta, z małą ilością kamieni tuż przy klifie. Za każdym razem gdy byłam na niej – w wodzie był tłok. 

A jak u was – mieliście okazję zobaczyć te plaże?