Braga – co warto zobaczyć w portugalskim Rzymie

co zobaczyć w Bradze

Podróże zaskakują. Tym bardziej jeśli wybierasz się w znane miejsce ale o innej porze roku. Do Portugalii wybrałam się w styczniu nie myśląc o konsekwencjach. Że będzie padać, że będzie zimno. Kto by pomyślał, że w Portugalii ciężko znaleźć ogrzewanie w mieszkaniach. Jednak ta podróż pokazała mi, że nawet w deszczu i chłodzie kocham to  miejsce jak własny kraj. Tym razem mam dla Was mini przewodnik po jednym z północnych miast Portugalii – Bradze. Będzie kamieniście, będzie pochmurno, ale czasem pojawi się słońce. Bo Braga to taki miks wszystkiego – znajdziecie tutaj rzymskie termy, średniowieczne katedry, barokowe pałace i betonowe bloki.

Dlaczego warto pojechać do Bragi

Bragę odkryłam podczas niezapomnianej podróży po…. Google Maps. Są takie podróże podczas których szeroko dostępne przewodniki nie zdają egzaminu. Wszystko dlatego że znajdują się w nich tylko główne atrakcje danego kraju. W takich sytuacjach posiłkuję się internetem. Najczęściej są to różne blogi. Jednak gdy mam mało czasu lub nikt nie jeździ w rejony, które chcę odwiedzić, to posiłkuję się Google Maps.

 „O zobacz, tam nad Porto jest jeszcze kolejne nawet duże miasto. Musimy tam pojechać!” Klikam, klikam, zapisuję miejsca do zobaczenia. I w taki sposób trafiłam do Bragi. Braga to jedno z najstarszych miast w Portugalii. Do tego jest najstarszym miastem chrześcijańskim. Jego historia sięga aż ponad 2000 lat wstecz. I powiem Wam, że widać to po architekturze tego miasta. Wyobraźcie sobie, że pierwsza osada została tutaj założona już za czasów rzymskich. Kosmos. By zwiedzić Bragę wcale nie musicie przyjeżdżać tutaj na kilka dni. Tak na prawdę atrakcji wystarcza na jednodniowy wypad. Z Porto dojedziecie tutaj samochodem w ok 40 minut.

Co zobaczyć w Bradze - Zabytkowy kościół
Szpital i Kościół de São Marcos

Co warto zobaczyć w Bradze?

Jeden dzień na zwiedzenie tego miasta w zupełności starczy. Oczywiście mam dla Was wstępny plan wycieczki. Po co macie robić własny reseach skoro ja już na to poświęciłam wiele czasu 😉 Rozpoczęcie spaceru zaplanowałam tak abyście łatwo znaleźli miejsce parkingowe. 

Rzymskie termy w Bradze

Wycieczkę zaczniemy trochę dalej od centrum. Dlaczego? Ponieważ tutaj łatwiej zaparkujecie. Rzymskie termy znajdują się pomiędzy nowożytnymi osiedlami. A tutaj dużo łatwiej o kawałek parkingu niż w zabytkowym centrum. Rzymskie termy zostały wybudowane pomiędzy I a III wiekiem. Kompleks znajduje się na najwyższym wzniesieniu w Bradze. Termy zostały wykopane w 1977 roku. 

Kompleks jest otwarty do zwiedzania od 9.30-17.30 z godzinną przerwą obiadową pomiędzy 13.00 a 14.00. Oczywiście ja trafiłam na przerwę obiadową i zwiedziłam je tylko wtykając głowę pomiędzy ogrodzenie… Taki to jest mój lajf.

Jardin da Casa dos Bicsainhos

Idąc w dół ulicą dojdziecie do zabytkowego centrum. Nie będzie to długi spacer. Braga jest raczej małym miasteczkiem i wszystkie ciekawe miejsca możecie zwiedzić pieszo. W samym centrum Bragi znajdziecie zabytkowy pałac z jeszcze piękniejszym ogrodem. Sam pałac został wzniesiony w XVII wieku. W XIX wieku był własnością drugich hrabiów Bertiandos. Jego ostatni właściciel przekazał go w 1963 roku we własność miasta. Aktualnie połowa pałacu podupada, a w druga została zaadoptowana na muzeum. Pałac wypełniony jest dużymi pokojami. Jego luksusowe sufity i barokowe ogrody pokazują jak wyglądało życie szlachty w XVIII wieku, a także nawiązują do życia innych mieszkańców tej nieruchomości: służących, niewolników, kapelanów. Ogród, utworzony został około 1750 roku. Uważany jest za jeden z najważniejszych ogrodów historycznych okresu baroku w Portugalii. Zajmuje on około jednego hektara. Dzieli się na:

  •     „terreiro”
  •     „ogród formalny”
  •     „tarasy sadowe i warzywne”
  •     „ogrodzenie ścian”
  •     „trzcina cukrowa”
  •     „szeroki gołębnik”

Cały ogród jest wzbogacony źródłami i rzeźbami barokowymi. Samo Muzeum Biscaínhos rozpoczęło swoją działalność w 1978 roku i obecnie zabiera nas w podróż przez codzienne życie szlacheckiej rodziny w ich pałacu.

Co zobaczyć w Bradze - Zabytkowa brama z witrażami
Arco da Porta Nova, Braga

Arco da Porta Nova – Zabytkowa brama wjazdowa

 Nie wiem czy pamiętacie, ale kiedyś raczej każde średniowieczne miasto miało bramę wjazdową. W Legnicy taką mamy. We Wrocławiu na bank kiedyś jakaś była.Tak samo jest w Bradze. Łuk bramy wjazdowej został zaprojektowany przez André Soaresa pod koniec XVIII wieku. Ta barokowa, neoklasyczna budowla nie zawsze tak wyglądała. W osiemnastym wieku została przebudowana. Jej pierwsza wersja powstała w XIV wieku. Aktualnie do bramy dodano przepiękne witraże, które mienią się milionem kolorów w słoneczny dzień.

Braga City Hall

W samym centrum miasta znajdziecie  Urząd Miasta Braga. Niby to taka oczywista oczywistość, ale jednak. To także zabytkowy i wyjątkowy budynek. Jego projekt został wykonany przez André Soaresa, a budowę ukończono w 1865 roku. Po długim spacerze możecie przysiąść naprzeciwko na fontannie by w spokoju podziwiać jego zielone drzwi. 

Jardin de Santa Barbara

Ogród Santa Barbara otrzymał swoje imię od fontanny, która znajduje się w jego centrum. To właśnie na szczycie tej fontanny znajduje się rzeźba Świętej Barbary, która w przeszłości należała do klasztoru Remédios. Nie jest  to ogród w którym można przysiąść w cieniu i odpocząć. Jest to bardziej skwer wypełniony niskimi kwiatami posadzonymi w taki sposób by tworzyły ciekawe kształty.  Ogród najpiękniej wygląda po zmroku, ponieważ na jego terenie znajdują się zabytkowe łuki, które ostały się jako jedyne po wcześniejszej budowli. W nocy są specjalnie podświetlane i na tle pałacu Episkopatu wygląda przepięknie.

Co zobaczyć w Bradze - Braga Tower

Braga Tower

Tup tup tup. Idziemy dalej i napotykamy kamienną wieżę. Wieża jest tak na prawdę pozostałością średniowiecznego zamku w Bradze, który okalał wraz z murami całe miasto. Jedynymi pozostałościami tej fortyfikacji są bramy i wieże wzdłuż obwodu. Główna wieża strażnicza, znajdująca się w cywilnej parafii São João do Souto, jest jedyną prawdziwą pozostałością średniowiecznego zamku. Stary zamek został zbudowany na planie prostokąta, a jego obwód obejmował jedynie 2000 metrów. Wyburzenie terenu rozpoczęło się w 1858 r. Druga fala wyburzania nastąpiła na początku XX wieku. Niewiele do dziś pozostało średniowiecznych murów. Podobno możecie je napotkać w podwórkach starych kamienic. Ja żadnego nie spotkałam, ale nie zaglądałam też w każdy zaułek i dziurkę tego miasta. 

Convento dos Congregados

Kolejnym punktem wycieczki po Bradze jest Klasztor Zgromadzenia, który jest tak wysoki, że od patrzenia w górę aż szyja boli. Jest to budynek w stylu barokowym wzniesiony pod koniec XVII wieku. Naprzeciw Klasztoru znajduje się duży park, a którym można też usiąść, odpocząć i napić się kawy. Jakiej 100 lat po wybudowaniu, Klasztor został powiększony o nową bazylikę. Budynek został wzniesiony przez Zakon Filipinów, którzy zamieszkiwali go aż do XIX wieku. Klasztor najpierw został przekształcony w bibliotekę publiczną, by następnie stać się różnymi formami szkół począwszy od Liceum po Wydział Muzyki Uniwersytetu Minho.

Raio Palace

To miejsce jest idealne do robienia sobie zdjęć. Pałać Raio pokryty jest niebiesko-białymi kafelkami. Najpiękniejsze są niebieskie drzwi. Choć pałac ciężko znaleźć, koniecznie musi znaleźć się na waszej liście must see. Pałac Raio został wybudowany w XVII wieku przez bogatego portugalskiego kupca, który także był rycerzem (?!?) Zakonu Chrystusa. Budynek został zaprojektowany i wzniesiony w stylu barokowym. W latach 90 odbył się generalny remont pałacu.

Co zobaczyć w Bradze - zabytkowy pałac w kafelkach azulejos
Raio Palace, Braga, Portugalia

Holy Cross Church

Po wielogodzinnej sesji na tle niebieskich drzwi czas iść dalej do następnego punktu wycieczki.

Kościół Santa Cruz został wybudowany w XVII wieku i tak jak pozostałe w stylu barokowym. Jednak jest w nim coś, co wyróżnia go od pozostałych tutaj w Bradze. Chodzi o wnętrze. Wyobraźcie sobie, że jest złocone. Rzeźby, łuki, ołtarz.

Bogactwo jakiego nie widzi się na co dzień.

Braga Cathedral

Katedra w Bradze swoim wyglądem trochę nie zachęca. To zwyczajny stary budynek z kamienia, bez kolorowych wstawek, bez witraży. Jednak często tak jest, że pod fasadą nieciekawości, kryje się nieoszlifowany diament. Tak jest w przypadku Katedry w Bradze.

Wyobraźcie sobie, że została ona wybudowana w 1070 roku, czyli liczy sobie prawie 1000 lat (no dokładnie 950;)). To na prawdę kawał historii.

Przez te wszystkie lata była przebudowywana. Dodano do niej elementy gotyckie, renesansowe i barokowe. Jednak w dalszym ciągu bije od Katedry prostota i to doświadczenie życiowe. Co ona widziała przez te wszystkie lata. Tylko ona sama wie 😉

I na tym zakończy się nasza wycieczka po Bradze pieszo. Do następnych 2 miejsc trzeba dojechać samochodem.

Co zobaczyć w okolicach Bragi - sanktuarium Sameiro
Santuário do Sameiro

Co warto zobaczyć w okolicach Bragi

Niedaleko od Bragi znajdziecie 2 ciekawe miejsca. Jedno z nich na pewno znacie ze zdjęć internetowych. Znajdziecie je kilka minut drogi samochodem za Bragą i mówię tu o:

Santuario do Sameiro

Sanktuarium Maryjne wzniesiono na najwyższym wzniesieniu w okolicy Bragi. Widok z samej góry jest wspaniały, ale przeokropnie tam wieje w zimie. Zdążyłam zrobić z 2 zdjęcia i już dłonie mi odmarzły.

Sanktuarium nie jest takie stare w porównaniu do pozostałych zabytków okolicy – zostało wybudowane w XIX wieku.I wyobraźcie sobie, że liczy aż 566 m2.

Bom Jesus do Monte

Jest to kolejne Sanktuarium w okolicach Bragi. Jego charakterystycznym elementem są 116 metrowe barokowe schody.

Aktualne Sanktuarium wybudowano w XVIII wieku i poświęcone zostało męce Chrystusa. Teren wokół kościoła został wywłaszczony i zrobiono z niego park. Do tego w XIX wieku dobudowano kolejkę, która łączy Sanktuarium z Bragą. Ułatwiła dostęp pielgrzymom do kościoła.

Co zobaczyć w okolicach Bragi
Bom Jesus do Monte autor: Angela Compagnone, źródło: Unsplash.com

Dajcie znać czy byliście w Bradze. A jeśli tak, to jak się Wam podobała 🙂 
To już koniec wycieczki po Bradze. Mam nadzieję, że się Wam podobało i że będziecie mieli ochotę sami zobaczyć Bragę i okolicę 🙂