3 sposoby na zwiedzanie Marrakeszu

co zobaczyć w Marrakeszu

Marrakesz – miasto które każdy turysta ma na swojej liście do odwiedzenia gdy tylko wybiera się do Maroko. Tajemnicza atmosfera tego miejsca przyciąga niczym magnes Europejczyków spragnionych doświadczenia orientu. Tańczące węże, egzotyczne owoce, lejący się żar z nieba. To wszystko nadaje mu niepowtarzalny klimat, którego nie doświadczycie nigdzie indziej. Marrakesz ma też wiele twarzy. Nie można mu zarzucić, że zatrzymał się w czasie i nie rusza do przodu. Dlatego każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.  

Skrót historii Marrakeszu

Jednak zacznijmy od początku. Marrakesz znajduje się na równinie, która kiedyś na pewno była jednym wielkim pustkowiem. Z oddali widać góry Atlas. Jednak to złudzenie optyczne, bo wcale nie są aż tak blisko.
Pierwsza osada powstała w tym miejscu XI wieku na rozkaz sułtana. Lokalizacja „po środku niczego” miała przypominać władcom o ich saharyjsko-koczowniczym korzeniach. Powiem Wam, że pomimo tego iż tyle czasu minęło od wybudowania pierwszej osady, to dalej ma się poczucie jakby Marrakesz był wielkim, lecz murowanym obozowiskiem. Lokalizacja miasta miała w przeszłości też drugi cel – kontrolowanie głównych szlaków handlowych pomiędzy Marokiem a Saharą. Pierwszy Marrakesz posiadał tylko meczet i 1 kasbę (inaczej dom). Wokoło posadzono palmy daktylowe, które miały przypominać mieszkańcom błękitne oazy. Niestety daktylowce nie było szczęśliwe w nowym „domu” i nie dawały owoców. W XII wieku Marrakesz otoczono glinianymi murami, które możecie spotkać po dziś dzień. Mają ponad 10 km długości. Przez te wszystkie lata Marrakesz przeżył wiele. Od wielkich rzezi ludności podczas wewnętrznych wojen, francuską władzę, po bycie inspiracją samego Yves Saint Laurent. Dlatego też każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. W zależności od tego co lubicie i ile macie czasu mogę Wam polecić kilka sposobów na to co zobaczyć w Marrakeszu. Szczegóły poniżej 🙂


Czytaj dalej: Marrakesz – wszystko co musisz wiedzieć przed podróżą >>>


Co zobaczyć w Marrakeszu - zabytkowy pałac

Sposób 1: Zabytkowy Marrakesz

Jeśli lubicie zwiedzać zabytki, to musicie wybrać się do Marrakeszu. Jest on pełen wąskich uliczek, targów oraz pałaców. Jakie zabytki zobaczyć w Marrakeszu?

Medyna

W centrum każdego nowożytnego arabskiego miasta znajduje się medyna. A medyny to nic innego jak zabytkowe miasto otoczone murami. Wraz z rozwojem miasta, gdy nie było już gdzie budować, budynki zaczęły powstawać poza granicami murów. Medyny charakteryzują się wąskimi uliczkami, bazarami i wysokimi lecz bardzo starymi budynkami. To właśnie na terenie medyn znajdziecie hotele z typowymi lufcikami świetnymi na dachu. 

Pałace i meczety

W zabytkowej części Marrakeszu znajdziecie główne zabytki tego miasta. To właśnie tutaj znajdują się z pałace, katakumby i meczety. Główną i najbardziej znaną atrakcją jest plac Jama’a el-Fana, którego życie najbardziej rozbrzmiewa nocą.

Wielkie arabskie targi – suki

Jeśli jesteście fanami zakupów, to na terenie medyny znajdziecie jeden z największych suk jakie widziała. Tutaj nawet z Google Maps można się zgubić. 

Jako, że medyna Marrakeszu jest punktem każdej wycieczki, musicie się przygotować na tłok. Gigantyczny tłok.

Aby przejść wszystkie zabytki w medynie musicie zarezerwować sobie 1 dzień. Tym bardziej, że w sezonie tutaj jest niemiłosiernie gorąco, dlatego polecam zaczynać zwiedzanie o samym świcie, by w upale skryć się w hotelu, restauracji bądź parku.

Co zobaczyć w Marrakeszu - zabytkowy meczet
Meczet Kutubijja, Marrakesz

Sposób 2: Zielone ogrody Marrakeszu

Drugim sposobem na zwiedzanie Marrakeszu jest podążanie śladem zieleni i cienia. Pomimo bardzo wysokiej temperatury znajdziecie tutaj kilka miejsc gdzie będziecie mogli przysiąść na ławce w cieniu. Będzie Was też otaczać świeża i zielona przyroda. 

Podczas swojej podróży do Maroka odwiedziłam 4 ogrody: 

  • ten koło meczetu Kutubijja, 
  • sekretny ogród ukryty w wąskich uliczkach Marrakeszu
  • zielone przestrzenie przy aktualnie zamieszkałym przez Króla Pałacu 
  • ogród Majorelle

Każdy z nich jest inny. Każdy z nich znajduje się w innej części miasta. Z każdego z nich można skorzystać w trochę inny sposób.

Nowoczesny Marrakesz

Sposób 3: Modny Marrakesz

Oprócz swoich starych korzeni Marrakesz to także centrum mody. Każdy kto lubi zakupy musi wybrać się w okolice centrum handlowego Carre Eden. Oprócz takich sklepów jak Zara, Adidas, Stradivarius czy Lacoste znajdziecie lokalne duże marki odzieżowe. Na mnie największe wrażenie zrobiły sklepy z bielizną Yamamay oraz odzieżowa Marwa.

To są moje sposoby na zwiedzanie Marrakeszu. Jeśli macie jakieś pomysły pod jakim innym kątem można by było zwiedzać to miasto, to dajcie znać w komentarzach 🙂