Kantabria – niedoceniony skarb Hiszpanii

Co zobaczyć w Kantabrii

Większość osób, którzy planują podróż do Hiszpanii myśli głównie, aby wybrać się na południe. Jednak nikt nie myśli po jej północnej części. A Kantabria to różnorodna kraina. Możecie tutaj znaleźć gorące plaże, błękitny ocean, parki narodowe i góry. Tak na prawdę dla każdego coś się znajdzie 😉

Spis treści

Kantabria - informacje ogólne

Stolicą Kantabrii jest Santander – ciche miasto posiadające własne lotnisko. Pomimo tego, że mój pobyt rozpoczął się pod koniec września, nie doświadczyłam zatłoczonych plaż, czy ulic. W Kantabrii jest cicho, spokojnie. Usłyszycie tutaj tylko język hiszpański. Bo Kantabrię odwiedzają tylko sami Hiszpanie. Jednak nie musicie się martwić, bo większość obsługi zna język angielski. Ale jeśli jedziecie w kilka osób, to dostaniecie jedno angielskie menu na cały stolik.
 
Północ Hiszpanii słynie z cydru, więc w Kantabrii możecie się go napić w każdej restauracji. Na każdym rogu znajdziecie też cydrerie, czyli „puby”, w których głównie podają cydr. Jeśli będziecie głodni, możecie zamówić kanapkę (z serem, szynką, kaszanką itd) lub trójkąciki sera. 
 
W Kantabrii jest cicho. Nie spotkacie tutaj głośnych „typowych” Hiszpanów. Mówią, że Ci głośni, to głównie mieszkańcy południa. Tutaj na Północy ludzie są spokojniejsi, mniej żywiołowi. A na każdym kroku możecie spotkać pasące się krowy. Jakby wypas tych krów był zajęciem 90% mieszkańców okolicy.

Jedzenie w Kantabrii

Jeśli planujecie zaoszczędzić, to lepiej wynająć apartament z kuchnią, tak aby móc samemu gotować. Takie rozwiązanie będzie też odpowiednie dla osób, które są na diecie. Hiszpańska kuchnia jest ciężka i zawiera zbyt mało błonnika i warzyw.
Na co dzień możecie robić zakupy:
  • w sklepikach typu Dia. Takie sklepy znajdują się głównie w małych miejscowościach, są otwarte nawet w weekend, ale mają ograniczony asortyment. Znajdziecie tutaj jeden rodzaj chleba, kilka owoców i w porywie pomidory. Za to macie duży wybór alkoholu i chrupeczków.
  • w dyskontach i supermarketach (Mercadona, Carrefour, Lidl). Znajdziecie je w średnich i dużych miejscowościach. Otwarte są od poniedziałku do soboty. Pamiętajcie, że w niedziele większe sklepy i supermarkety są zamknięte 🙂 W tych sklepach macie duży wybór owoców, warzyw, mięsa i wędlin. Znajdziecie też tutaj stoiska ze świeżymi owocami morza.
Jeśli chodzi o restauracje, to może was to zdziwić, ale kucha jest zamykana około 13.00 i później otwiera się dopiero o 20.00. Ja o tym nie wiedziałam i o mało co nie umarłam z głodu. W większości miejsc możecie skorzystać z menu dnia, czyli 3-daniowego obiadu za ok 16 euro. Plus napoje (woda, wino). Uwierzcie, tego nie da się przejeść!
 
Okey wiadomo co jeść, ale co zwiedzić? Tego dowiecie się poniżej 🙂

Kantabria - co zwiedzić

Plaża w Santander, Kantabria, Hiszpania
Plaża w Santander, Kantabria, Hiszpania

Santander

Jest miastem liczącym ok. 170 tys. mieszkańców. Wiadomo, że osada istniała już w czasach rzymskich. Teraz jest to średniej wielkości metropolia słynąca z szerokich plaż, latarni morskiej i pałaców. To z tego miejsca pochodzi sam Santander Bank, czyli ten, który powoli przejmuje nasz Bank Zachodni WBK.
 
Do Santander warto wpaść na 1 dzień dzień, lub dwa. W okolicy znajdziecie wiele plaż, parków, klifów.
santillana del mar kantabria hiszpania
Santillana del Mar, Kantabria, Hiszpania

Santillana del Mar

To miasto, w którym zatrzymał się czas. A do tego w średniowieczu. Gdy chodzi się po uliczkach ma się wrażenie jakby zaraz miał przejechać obok rycerz na koniu. To tutaj miałam swoją bazę wypadową. Choć miejsce wybrane przypadkiem, jest bardzo klimatyczne. Polecam na zaręczyny!
Do Santillana del Mar codziennie przyjeżdżają turyści. Są ich całe autobusy, ale wieczorami możecie się cieszyć pustymi uliczkami.
comillas kantabria hiszpania
Comillas, Kantabria, Hiszpania

Comillas

Za każdym razem jak gdzieś jadę, to trafiam do miejscowości tak pięknej i autentycznej, że jeden dzień na zwiedzanie, to za mało. W Portugalii była to Sintra. W Hiszpanii trafiłam do Comillas. Jadąc tutaj chciałam zobaczyć mały pałac wybudowany przez Gaudiego. Gdy wysiadłam z samochodu zobaczyłam, że dookoła otaczają mnie ciekawe zabytki. Znajdziecie tutaj: El Capricho, gigantyczny klasztor, zabytkowy cmentarz wzniesiony w ruinach kościoła i domek czarownicy 😉

plaże w kantabrii - Hiszpania
Plaża Los Locos, Kantabria, Hiszpania

Plaże

Kantabria z jednej strony otoczona jest przez Ocean a z drugiej przez góry. Nic więc dziwnego, że na każdym kroku można spotkać plaże. Jednak przed wybraniem się na nie musicie wiedzieć kilka ważnych rzeczy. W wysokim sezonie (do końca września) na plażę nie można wejść z psem. Namioty i parawany są niemile widziane. Nie można też grać w piłkę czy paletki.
 
Poniżej kilka plaż, na których byłam. A w okolicy jest ich wiele więcej!
  • Playa de Meron 
  • Playa de Oyambre 
  • Playa de Comillas 
  • Playa de Tagle 
  • Playa de Los Locos
Park Krajobrazowy Dunas de Liencres, Hiszpania
Park Krajobrazowy Dunas de Liencres, Hiszpania

Parki Narodowe

Kantabria, to po pierwsze natura. I jeśli kochacie ją tak jak ja, to ten region Hiszpanii przypadnie wam do gustu. Ba będziecie nawet zachwyceni. Znajdziecie tutaj Parque Natural de las Dunas de Liencres,czyli park chroniący deltę rzeki Pas. 
Drugim, ciekawym parkiem Parque Natural Oyambre. Chroni on roślinność i zwierzęta zamieszkujące mokradła wokoło rzeki Oyambre. 
W okolicy znajdziecie też Parque Natural de Cabárceno i wiele innych.
 
Jeśli dzięki temu wpisowy wybierzecie się do Kantabrii – dajcie mi znać!