Relaks na łonie natury – Agroturystyka Pustelnik

Agroturystyka na Dolnym Śląsku

Po całym tygodniu pracy, spotkań i realizacji deadlinów, człowiek po prostu musi odpocząć. Czasem jest to wyjście ze znajomymi do pubu. Czasem jest to trening. Dla mnie najlepszym relaksem jest wyjazd za miasto. Tym razem pokażę Wam świetne miejsce, które koniecznie musicie kiedyś odwiedzić. Jest naturalnie, swojsko i zielono 🙂 Zapraszam Was do Agro-Pustelnik.

Na początku 2019 roku postanowiłam sobie (nie to nie jest postanowienie noworoczne), że wypracuję swój własny sposób na stres. Żadne ćwiczenia, oglądanie seriali czy spacery mi nie pomagały. Niby nie myślałam o pracy, a jednak nie potrafiłam odpocząć. Weekend kończył się za szybko. Nadal byłam zmęczona. Nawet długie urlopy nic mi nie pomagały.  Było tak dopóki nie trafiłam na zajęcia jogi w siłowni koło mojego domu. Odkryłam, że są to pierwsze zajęcia podczas których myśli nie biegają mi po głowie. To był strzał w dziesiątkę. Właśnie wtedy zainteresowałam się weekendowymi wyjazdami jogowymi. Najpierw trafiłam na obóz w Kotlinie Kłodzkiej. Potem wiosną na facebooku pokazał mi się kolejny wypad weekendowy w okolicach Rudawskiego Parku Narodowego. To właśnie dzięki wyjazdowemu „Joga & detox” organizowanego przez Martę Koszarowską [dowiedz się więcej] trafiłam do Agroturystyki Pustelnik.

Zielony ogród w Agrosturystyce Pustelnik
Jedno z jezior w Agroturystyce Pustelnik

Zielone otoczenie dolnośląskiej agroturystyki

Same gospodarstwo, to odrestaurowane poniemieckie budynki pełne klimatu i spokoju. Otoczone jest wielkim zielonym terenem z 2 stawami wypełnionymi przesłodkimi żabami. Wielkie pałacie trawy kuszą by rozłożyć na nich koc i wyciągnąć nogi na słońcu. Kilka kroków dalej 

Agro-Pustelnik znajduje się na Dolnym Śląsku w okolicach Wałbrzycha. Aby do niego dojechać trzeba zjechać z autostrady A4 na zjeździe Kostomłoty. Tuż przy jednym ze stawów znajdziecie miejsce na ognisko bądź grill. Przyznać się – kiedy ostatnio byliście na ognisku? Ja bardzo dawno temu… 

Jeśli jesteście fanami sauny, to także znajdzie się coś dla Was. W osobnym budynku znajduje się wielka sauna opalana wielkim piecem od środka. Nigdy nie byłam w tak wielkiej saunie. Dla chętnych znajdą się nawet wiązki brzozy do biczowania się 😀 Agro-Pustelnik oferuje swoim gościom 9 pokoi, które pomieszczą od 25 do 35 osób. Niektóre z nich są dwupoziomowe. Każdy pokój posiada własną, czystą i odremontowaną łazienkę (mucha nie siada ;)).

jazda konna w Agroturystyce Pustelnik
Na miejscu możecie pojeździć nawet konno

Skrót historii Agroturystyki Pustelnik

Agro-Pustelnik, to ciche miejsce pełne klimatu. Po domu szwenda się przemiły kot. Sam budynek pamięta zamierzchłe czasy. O dziwno nie pachnie w nim kurzem i starością, jak w domach tego typu, tylko świeżością i pysznym jedzeniem. Nowym otwarciem dla gospodarstwa był 1984 rok. To właśnie wtedy zyskał on nowych właścicieli. Rozpoczął się jeden wielki remont, który trwał wiele lat. Początki były ciężkie. W gospodarstwie nie było wody. Właściciele musieli sprowadzać ją beczkowozem. Wizja była taka – zostać rolnikiem i wieść spokojne życie blisko natury. Jednak już na początku lat 90-tych okazało się, że rolnictwo to nie jedyne powołanie właścicieli ośrodka. Budynki zaczęły zapełniać się zabytkowymi meblami, które czekały na renowację.  Dopiero w 2011 gospodarstwo stało się agroturystyką i przybrało aktualną formę 🙂 

Jeśli chcecie zobaczyć jak Agro-Pustelnik wyglądał w przeszłości, możecie to zrobić na ich stronie tutaj >>

Agroturystyka na Dolnym Śląsku z własnym jeziorem
Jezioro znajdujące się na terenie ośrodka

Co można robić podczas pobytu w Pustelniku?

Relaks na łonie natury

Agroturystyka jest idealnym miejscem na odpoczynek, relaks i wyciszenie się. Jest cicho, spokojnie. Naokoło jest zieleń i masa przyjemnych żab kumkających przy jeziorze. Można rozłożyć rozłożyć koc i wygrzewać się na słońcu, czytać książki lub po prostu nic nie robić.

Joga

Agro-Pustelnik posiada bardzo dużą salę w której można spokojnie ćwiczyć jogę. Na sali znajdziecie maty, koce i inne akcesoria do jogi. 

To idealne miejsce na grupowe wyjazdy jogowe <3

Spacery po lesie

Kilka kroków za gospodarstwem rozpościera się las w wieloma ścieżkami na poobiednie spacery. Można nawąchać się lasu, iglaków i posłuchać śpiewu ptaków. 

Jazda konna

Na terenie gospodarstwa znajdziecie kozy, krowy i konie. Dla tych którzy potrafią dobrze jeździć konno, agroturystyka udostępnia swoje konie na przejażdżki.

Zwiedzanie okolicy

Pustelnik znajduje się w okolicy Sudetów. Oprócz spędzania czasu na miejscu, możecie wybrać się na wycieczki po okolicy. 

W bliskiej okolicy, gdzie możecie dojść pieszo, możecie zobaczyć następujące miejsca:

Kościół Rzymskokatolicki pw. Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Domanowie

Ruiny kościoła w Pastewniku

A jeśli macie ochotę przejechać się gdzieś samochodem, to w okolicy znajdziecie:

  • kolorowe jeziorka w Rudawskim Parku Narodowym
  • Zamek Książ
  • Wąwóz Myśliborski

Jestem tego pewna, że to nie ostatni raz gdy byłam w Pustelniku. Mam nadzieję, że i Wy kiedyś tu wpadniecie 🙂