Marrakesz – wszystko co musisz wiedzieć przed podróżą

Co zwiedzić w Marrakeszu

Jest tutaj gorąco, słońce wypala zatłoczone ulice. Czuć w powietrzu zapach pieczonych warzyw, a tle nawoływania z minaretu. Tym razem przedstawię Wam takie kompendium wiedzy, które musicie znać przed przyjazdem do Marrakeszu. Nie będę Wam opowiadać o atrakcjach, zabytkach, tylko o tym na co musicie się nastawić przed podróżą w tą część kraju.

Marrakesh, to chyba najbardziej znana miejscowość w Maroku. Wydaje mi się, że nawet bardziej niż sama stolica tego kraju – Rabat. 

Możecie sobie nie zdawać z tego sprawy, że to właśnie niektóre miejsca sfilmowane w Marrakeszu stworzyły Wasze wyobrażenie krajów arabskich. To tutaj nagrano wiele scen filmu „Seks w wielkim mieście”. Pamiętacie jak bohaterki wybrały się w podróż na Bliski Wschód? Na prawdę sceny kręcono właśnie tu.

Marakesz często pojawia się w filmach „Mumia”. A w „Mission Imposible: Rouge Nation” udawał Casablankę.

Historia Marakeszu

Pierwsza osada powstała w tym miejscu w XI wieku z rozkazu sułtana Abu Bakra ibn Omara. Głównym powodem budowy było kontrolowanie 3 przełęczy będących szlakami handlowymi z Sahary. 

Najpierw stanęła tutaj 1 kasba i meczet. Potem w XII wieku osadę otoczono murami. Część z nich zachowała się do dzisiaj – około 10 kilometrów. Do miasta prowadziło 10 bram. Codziennie po zachodzie słońca były one zamykane. Jeśli ktoś się spóźnił i jakimś cudem dostał się do miasta – był zabijany na głównym placu. 

Co jakiś czas Marrakesz podupadał, by ponownie rozkwitnąć. Wszystko zależało od polityki, rządzącego Sułtana – raz stawało się stolicą, by zostać zburzone w celu pozyskania cegieł do budowy innego miasta. Dopiero 1959 roku, po odzyskaniu przez Maroko niepodległości, Marrakesz stał się centrum kulturalnym i turystycznym. W 1989 roku miasto zostało wpisane na listę zabytków UNESCO.

Co zobaczyć w Marrakeszu - Medina
Widok na dachy mediny w Marrakeszu, Maroko

Gdzie warto zarezerwować nocleg w Marrakeszu

Marakesz jest dużym miastem. Nawet sobie tego nie wyobrażacie. Dlatego ważne jest odpowiednie wybranie noclegu. Już Wam tłumaczę dlaczego.

Większość nowoczesnych hoteli z basenami znajdują się na obrzeżach Marrakeszu. Niestety atmosfera na ulicach nie jest taka jak w polskich miastach. Dla turysty spacer poza centrum może być nieprzyjemnym doznaniem. Nas lokalni mieszkańcy śledzili wzrokiem nawet w centrum. 

Mieszkając poza centrum koszt taksówki może wynieść nawet około 600 dh w jedną stronę. Przykładowo za 500 dh można pójść na rytuał hammam w 2 osoby, zjeść 6 obiadów lub kupić jakieś skórzane torby czy buty. 

Wybierając  hotele typu riad mieszczące się zabytkowym centrum, skorzystacie podwójnie. Z jednej strony zyskacie pobyt w klimatycznym hoteliku z miłą obsługą. Z drugiej strony będziecie mieli blisko do większości atrakcji turystycznych. No może nie doświadczycie chlupotania w wielkim basenie, ale za to będziecie mogli poczytać książki przy klatkach z ptakami, a pomiędzy nogami będą Wam spacerować malutkie żółwie.

Rezerwacja taksówki

Zamawiasz taksówkę do Marrakeszu, lepiej zamów transport do konkretnego hotelu.

Zamawiając taksówkę do Marrakeszu, samochód najprawdopodobniej zatrzyma się przy samym placu Jama el-Fna, czyli w samym zabytkowym centrum. Do Waszych bagaży rzucą się tragarze. A jeśli nie skorzystacie z ich usług (płatnych oczywiście), to będziecie targać torby za sobą w upale i tłumie ludzi.

Dlatego najlepiej gdy przybywacie do Marrakeszu taksówką najlepiej od razu umówić się na transport do hotelu podając konkretny adres. Całą wycenę prowadzoną z szefem mieć zapisaną na poczcie lub w WhatsApp. My niestety najpierw pisaliśmy, że chcemy dojechać do Marrakeszu do hotelu, dopiero potem napisaliśmy nazwę hotelu, jednak gdzieś komunikacja zawiodła i taryfiarz żądał od nas więcej pieniędzy niż było umówione.

Co zobaczyć w Marrakeszu - marokańskie ogrody
Parc Lalla Hasna, Marrakesz, Maroko

Uwaga na naciągaczy w Marrakeszu

Będąc jeszcze w Essaouira lokalni mieszkańcy przestrzegali nas przed mieszkańcami Marrakeszu. I to nie była tylko jedna osoba, a każda która dowiadywała się gdzie potem jedziemy. Pojawiły się nawet głosy, że sami Marokańczycy nie lubią swoich pobratymców z Marrakeszu. A nawet, że się za nich wstydzą i już z góry za nich przepraszają. Szczerze mówiąc byłam zdziwiona taką reakcją.

Czytałam w przewodnikach, na blogach, że w tym mieście często turystów zaczepiają Marokańczycy i za pieniądze oprowadzają po mieście. Gdy tylko podjechałam pod hotel pierwszy oprowadzacz już mnie dopadł. I nie było to miłe.

Innego dnia znowu, spacerując po mieście z Google Maps, jakiś inny Marokańczyk zbulwersowany okrzyczał mnie z irytacją, że ja turysta korzystam z GPS. Nie może zarobić.

Najciekawsze chyba było to, że wystarczyło abym się zatrzymała zapiąć buta, czy zrobić zdjęcie a już kilka osób oferowało mi swoje usługi. Nauczyłam się robić zdjęcia w biegu 😉

Jak się ubrać na wycieczkę po Marrakeszu

Nie zapominając, że wybieracie się do muzułmańskiego kraju, lepiej nie przesadzać z odkrywaniem ciała na oczach wszystkich. Choć Marrakesz jest codziennie zalewany gigantyczną falą turystów, którzy ubierają się różnie, lepiej postawić na skromność i dłuższe rzeczy. 

Szczegółowy opis garderoby jaką powinniście zabrać ze sobą do Marrakeszu znajdziecie w moim osobnym wpisie tutaj [klik >>]

co zobaczyć w Marrakeszu

Co zwiedzić w Marrakeszu

To gigantyczne miasto wypełnione przepięknymi zabytkami. Na każdym kroku znajdziecie coś co jest warte zdjęcia lub zatrzymania się na chwilę dłużej. Marokańska architektura jest dla nas Europejczyków niepowtarzalna – każdego zachwyci. 

 
W Marrakeszu jest tak dużo do zobaczenia, więcej tutaj:

Jedzenie w Marrakeszu

Nie ma co się oszukiwać, że Marrakesz jest dużym turystycznym miastem, a ceny i jakość jedzenia to potwierdzają. Jest drogo i często mało smacznie jeśli wcześniej nie wyszukacie polecanych restauracji. Dzięki swojemu położeniu w centrum kraju, w bardzo nielicznych restauracjach będziecie mogli zjeść ryby czy owoce morza. Generalnie potrawy są tutaj dużo droższe niż na wybrzeżu. Jednak dzięki dużej ilości turystów w Marrakeszu znajdziecie dużo nowoczesnych miejscówek na szamkę. Także tych wege.
 
Sama nie stworzę dla Was przewodnika po restauracjach. Byłam zbyt krótko w tym mieście, a w moim hotelu tak pysznie gotowali, że jadłam prawie tylko tam i restauracji Nomad.
 
Za to podrzucam Wam ciekawy blog (w języku angielskim), który dla mnie jest kompendium jedzeniowym w Maroko. Dzięki niemu zjadłam pyszną kolację w restauracji Nomad.
 
Polecam MarocMama do poczytania tutaj >>
 

Czy warto wybrać się do Marrakeszu?

Oczywiście, że warto. Pomimo upału, męczących ludzi, śledzących Was wzrokiem. Bo architektura w tym mieście jest tak wyjątkowa, że musicie to zobaczyć 🙂