Sagrada Familia w pigułce – co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem

Co zobaczyć w Barcelonie - Sagrada Familia

Barcelona, to miasto modernizmu. Myślę, że można ją nazwać też stolicą twórczości Antoniego Gaudiego. A jedną z kluczowych atrakcji jest Sagrada Familia. Poniżej poznacie kilka kluczowych informacji na jej temat, które lepiej wiedzieć przed wyjazdem do Barcelony.

Zacznijmy od początku – kim jest ten Antonii Gaudi. Choć niektórym jego imię może się kojarzyć z bieżącą polityką, było on nikim innym jak architektem- artystom. Dlaczego dodałam słowo „artysta”, bo uważam, że jego budynki są niczym innym jak sztuką. Gaudi w swoich projektach czerpał wiele z neogotyku oraz otaczającej go przyrody. Często też walczył z grawitacją łamiąc standardy projektowania (np. w Park Guell). Wszystkie jego projekty wyróżniają się formą i sztukaterią. 

Atrakcje w Barcelonie - Sagrada Familia

Skoro już wiecie coś więcej o architekcie, który zaprojektował Sagrada Familia wiecie dlaczego kościół ten wygląda tak a nie inaczej. Zacznijmy od tego, że budowa tej katedry trwa już od ponad stulecia i jeszcze długo potrwa. Choć minęło już ponad 80 lat od śmierci głównego architekta. Zwiedzanie Sagrada Familia, to spacer po trwającej budowie. I można nawet zauważyć, które elementy są starsze. Po prostu kamień z którego elementy zostały wykonane ma ciemniejszy kolor. Wyczytałam w przewodniku, że budowa ma się ukończyć dopiero w 2026 roku lub nigdy. Zależy czy typują datę optymiści czy pesymiści 😉 

Sagrada Familia zwiedzanie

Budowę katedry rozpoczęto w 1882 roku. A dwa lata później Antoni Gaudi przejął pieczę nad projektem. Założył on, że wersja ostateczna Sagrady będzie miała 95 metrów długości i 60 m szerokości. Główna wieża miała mieć 170 metrów wysokości,  a 17 pozostałych – 100. Skąd aż tyle wież? 12 wież poświęcono Apostołom, 5 uosabia ewangelistów i Matkę Boską. 

Bilet wstępu do Sagrada Familia

Zwiedzanie

Jeśli chodzi o zwiedzanie, to musicie się nastawić, że Sagrada Familia jest jedną z głównych atrakcji Barcelony. Są tłumy. Mi akurat nie udało się zwiedzić ją tym razem. Ale to tylko argument aby tutaj wrócić. Bilety do katedry możecie kupić przed wejściem lub online. Oczywiście te kupione online są tańsze. Ceny biletów wahają się wtedy pomiędzy 15 a 29 euro. W zależności czy chcecie tylko pozwiedzać podstawowe obszary katedry czy otrzymać dostęp do wieży i przewodnika w wersji audio. Kupując bilety na miejscu dopłacicie kilka euro za sztukę. 

Bilety online możecie kupić tutaj >>