Jak piknik, to tylko w Parku Guella

Park Guella Barcelona

Jest takie miejsce w Barcelonie gdzie można siedzieć godzinami i przebywać wśród przyrody. Z drugiej strony to jedno z najbardziej obleganych punktów na turystycznej mapie miasta. A po wejściu do środka poczujecie się jakbyście weszli do świata Disneya.

Okej już wiecie, że Park Guella to wizytówka Barcelony. Gdy wpiszecie miasto w przeglądarkę, większość grafik będzie pokazywać ten park i Sagrada Familia. Ale skąd ten pomysł, aby zbudować na końcu miasta dziwaczny park? Właściciel gruntu na którym mieści się park był jednocześnie mecenasem Gaudiego. I w pewnym momencie swojego życia zapragnął zbudować miasto-ogród, który będzie zawierał ok 60 domów dla zamożnych mieszkańców Barcelony. Oczywiście ze swoim pomysłem podzielił się z Gaudim, który już w 1900 rozpoczął prace nad parkiem. Przez 14 lat budował zabudowania. Jednak zdążył wybudować jedynie 2 domy, zanim zainteresowanie nieruchomością minęło. 

Widok na Barcelonę z Parku Guella
Widok na Barcelonę z Parku Guella

Budynki przy bramie miały pełnić rolę schronienia dla strażników dbających o park. A do tego miały służyć jako pokoje gościnne dla gości mieszkańców parku. Aktualnie w jednym z budynków jest sklepik z pamiątkami, a w drugim znajdziecie ekspozycję ze zdjęciami Barcelony. Wędrując do góry po schodach rozpoczynających się przy strażnicy dojdziecie do piaszczystego placu z widokiem na Barcelonę. To tutaj znajdują się znane ławki wykonane z potłuczonych, szkliwionych kafelek wiją się jak wąż okalając cały plac. Koniecznie musicie sobie tutaj zrobić zdjęcie 🙂 

Naturalne kolumny w Parku Guella
Naturalne kolumny w Parku Guella

Spacer po Parku Guella jest jak chodzenie po świecie fantazji. Każda kolumna czy klomb jest dopracowany pod każdym względem. Gaudi nie trzymał się klasycznych zasad budowania kolumn. Każda z nich jest wykrzywiona i dzięki temu wspaniała. 

Dom Gaudiego w Barcelonie
Dom Gaudiego

W głębi parku znajdziecie dom-muzeum Gaudiego, w którym aż do śmierci pomieszkiwał artysta. Aktualnie można go zwiedzać w ramach dodatkowego biletu.   

Park Guella w Barcelonie
Park Guella

Sam Park Guella jest podzielony na 2 części. Dolna część wraz z strażnicami, kolumnadą i słynnym punktem widokowym są odpłatne. Bilet normalny kosztuje 8 euro (luty 2017). Wejście odbywa się co pół godziny a ilość biletów na konkretną godzinę jest ograniczona.Górna część jest już bezpłatna i można chodzić po niej bez ograniczeń.  Planując spacer po Parku Guella poświęćcie na niego kilka godzin. Wtedy na spokojnie zobaczycie każdy zakamarek marku. Możecie też przysiąść na kamieniu lub ławce i po prostu cieszyć się widokiem na Barcelonę. A jak się wam uda może zobaczycie też morze.