Essaouira – wszystko co musisz wiedzieć

Essaouira - informacje podstawowe

Essaouira, to miasto nad brzegiem Oceanu Atlantyckiego. Większość turystów odwiedza to miejsce tylko na szybki 1 dzień. Ja spędziłam tu aż 9 dni, przetestowałam każdy kąt. Wydaje mi się, że tak poznałam to miejsce, że jestem w stanie przekazać Wam kompendium wiedzy o tym mieście. I kilka ciekawostek 😉 Poniżej znajdziecie wszystko co musicie wiedzieć o Essaouira.

Historia Essaouira

As-Suwajra (zwana też Essauira) to miasto liczące ok 78 tysięcy mieszkańców. Pierwsze zabudowania zostały wybudowane przez Portugalczyków w XVI wieku. Była to forteca z portem o nazwie Castelo Real de Mogador. Samo miasto zostało wybudowane dopiero ok 200 lat później. Mogador stał się jednym z głównych środków handlowych, ponieważ był jedynym takim miejscem na południe od Tangeru.  Dzisiejszy wygląd Essauiry zawdzięczamy wielkiej rozbudowie miasta, która miała  miejsce w XVIII wieku. Pomysłodawcą i fundatorem był sułtan Sidi Mohamed.  

Ciekawostka:w latach 60 i 70 w Essaouira znajdowała się wioska hipisów. Odwiedziło ją wiele znanych artystów, w tym Jimi Hendrix.

Essaouira informacje o mieście
Sklep z lokalnymi dywanami, Essaouira, Maroko

Mieszkańcy

Essaouira była pierwszym miejscem, które odwiedziłam w Maroko. Jednak po kontakcie lokalesami z Marrakeszu od razu zobaczyłam jaka przepaść różniła mieszkańców tych miast.  Mieszkańcy Essouira są mili i przyjaźni. Czasem sami z siebie do Ciebie podejdą by pogadać. Mają przyjemność z tego, że z Tobą porozmawiają. Przechodząc koło straganów, nie zaczepiają. Tylko uśmiechają się mając nadzieję, że do nich zajdziesz. O porannych porach spotkacie dzieci i młodzież spieszące się do szkoły. Tutaj każdy ma zajęcie, nawet niepełnosprawni coś sprzedają czy rozdają ulotki. Młodzież nie biega za turystami by wyciągnąć jakieś pieniądze. Poznałam kilku mieszkańców tego miasta. Studenta, który robi właśnie drugie studia, by móc wyprowadzić się do Australii. Instruktora surfingu, który zwiedza Świat, choć najbardziej kocha Maroko i to tutaj widzi swoje życie. Obsługę hotelu, która przygotowywała dla mnie ziołowe herbaty i gotowany ryż gdy dopadło mnie kilkudniowe zatrucie. Sprzedawca bananów zza rogu. Każdy z nich był zupełnie inną osobą, jednak łączyło ich jedno – pogoda ducha, uśmiech i ciepłe podejście do człowieka.

Co zobaczyć w Essaouira
Bab Sbaa, Essaouira, Maroko

Co i gdzie jeść w Essaouira

Korzyścią Essaouira jest lokalizacja, czyli dostęp do Oceanu Atlantyckiego. A kuchnia marokańska, po dodaniu słonego oceanu, tworzy przepyszną mieszankę świeżych owoców morza, ryb i intensywnych przypraw. Esaaouira zachwyca ilością przepysznych restauracji. Nawet jedząc na ulicznych straganach – nie zawiedziecie się.

Świeżo wyciskane soki

Koniecznie musicie tutaj przetestować sok z trzciny cukrowej, limonki i imbiru podawany na nadmorskim deptaku przez chłopca. Oraz sok pomarańczowy od starego marynarza, który ma stoisko koło biura Supratours. 

Jeżowce i ostrygi

Jeśli chcecie spróbować świeżo zebranych jeżowców i ostryg, to koniecznie musicie wybrać się z rana do portu. Na drewnianych straganach sprzedawane są tutaj i ryby i przygotowywane na bieżąco do jedzenia owoce morza. Skropione oczywiście cytryną.


Dowiedz się więcej: Marokańskie wybrzeże – co można zobaczyć w Essaouira >>


Restauracje warte uwagi

Vagues Bleues 

– pysznie, tanio i świeżo. Miałam przyjemność jeść tutaj makaron z sosem z cukinii i migdałów. Nigdy w życiu nie jadłam tak pysznego jedzenia. 
 

Restaurant du Coeur 

– jeśli chcecie zjeść owoce morza to zapraszam tutaj. Byłam wiele razy i nigdy nie trafiłam na nic niesmacznego. 
 

Pasta Baladin 

– czasem człowiek może mieć dość jedzenia wiecznie marokańskiego jedzenia. Lub po sraczce wolicie zjeść coś bezpiecznego dla żołądka. W Pasta Baladin możecie zjeść ręcznie robiony makaron w typowym włoskim stylu 🙂 Swój napolitański wsunęłam aż do końca.
 

Ch’rif 

– lokaleska knajpa. Pomimo braku znajomości języka angielskiego obsługi ani naszej francuskiego (język menu) każdy posiłek, który otrzymaliśmy (nie zamówiliśmy, czasem przynosili co innego niż zamówiliśmy) był bardzo smaczny i dobrze doprawiony. W tym miejscu zjecie w 2 osoby w cenie 1 🙂 Jedliśmy tu z 3 razy 🙂 A w tle lecą seriale z kanału FOX.
 

Taros Cafe Restaurant 

– wpadnijcie tutaj na wieczornego drinka. Można się tutaj napić lokalnego piwa i europejskich koktajli. Jednak jeden drink kosztuje tyle co obiad dla jednej osoby.

Dobre restauracje w Essaouira
Widok z murów obronnych na pobliskie restauracje, Essaouira, Maroko

Wszystko co musicie wiedzieć o Essaouira w pigułce

Poniżej znajdziecie wszystko co musicie wiedzieć o Essaouira w pigułce.

Układ miasta

Składa się z zabytkowej mediny otoczonej murami i części nowoczesnej. Jeśli Wasz hotel znajduje się w medinie, to taksówka do niej nie wjedzie, bo jest za wąsko. 

Taksówki

Kursują po całym miasteczku. Kosztują po kilka dirhamów.

Przyjazd do miasta

Autokary i taksówki wypuszczają turystów koło portu lub przy dużym parkingu. Jeśli mieszkacie na terenie mediny, to Wasze bagaże zostaną wsadzone do niebieskiego wózka i Pan zawiezie je pod hotel. Za przewiezienie bagażu trzeba dać napiwek. Mieszkańcy Essaouira są dużo milsi niż Marokańczycy z innych części kraju. Myślę, że odpowiednia kwota napiwku to 30 dh. Pamiętajcie, że 1 czy 2 euro nie da się wymienić w kantorze, więc z takim napiwkiem nikt nic nie zrobi.

Wymiana walut

Pieniądze możecie wymienić w kantorach i bankach. Najlepszy kurs oferuje bank. Ja wymieniałam pieniądze w Societe Generale, bo znajdował się najbliżej naszego hotelu. Ważne: przy wymianie pieniędzy musicie mieć przy sobie paszport.

Spot surfingowy i kitesurfingowy w Maroko

Essaouira jest świetnym spotem surfingowym i kitesurfingowym. Jako, że turyści jeszcze tego nie odkryli, to miejscówka wcale nie jest zatłoczona. Puściej jest tylko w północnej Hiszpanii.


Dowiedz się więcej: Ananas Kitesurfing – recenzja szkółki kite i surfingowej w Maroko >>


Ten wpis w planach miał dotyczyć zupełnie innych rzeczy. Opisywać zabytki i tak dalej. Jednak podczas tworzenia miałam dla Was tyle ciekawostek i rad, że aż żal było ich tutaj nie umieścić. 

 Mam nadzieję, że udało mi się przekazać fajny klimat Essaouira i zachęcić Was do dłuższej wycieczki tutaj 🙂 A na pewno zawarłam w nim wszystko co musicie wiedzieć o Essaouira.