Nazare – spot surfingowy dla hardcorów

surfing w Portugalii

Jest jedno miejsce na którego myśl wzdycham. To jedno z niewielu punktów na mapie o których marzę już od dłuższego czasu. Latem wylegują się na nim plażowicze, a zimą nadciągają gigantyczne fale. Nazare, czyli spot surfingowy na którym zobaczycie największe fale w Europie.

Poznaj Nazare

 Na co dzień Nazare jest małym miastem portowym. Bliżej stąd do Lizbony niż do Porto. W lecie oblegany jest turystami i początkującymi (i nie tylko) surferami. Jest najpopularniejszym resortem wypoczynkowym w okolicy ze względu na swoją wielką plażę.  Jednak gdy tylko robi się chłodniej i deszczowo przychodzi jesień/zima, a razem z nią – gigantyczne fale. Niektóre z nich mają wysokość aż do 30 metrów. W tym okresie obowiązuje kompletny zakaz wejścia do wody. Tylko zawodowi surferzy, zaopatrzeni w zespół ratunkowy i gigantyczne ubezpieczenia, otrzymują pozwolenie na pływanie w tych warunkach.  Czasami nawet chodzenie po okolicznej plaży może być zagrożeniem życia. W 2012 kosmiczna fala zabiła dziadka i wnuczkę spacerujących po plaży.

surfing w Nazare

Kto poskromił fale w Nazare

  • W listopadzie 2011 popularny surfer Garrett McNamara ujarzmił 23 metrową falę. Do Nazare powrócił w 2013 roku, aby popłynąć kolejny raz na jeszcze większej fali. 
  • W tym samym roku Carlos Burle popłynął na największej fali na której kiedykolwiek płynął człowiek.
  • Tuż po Carlosie na falę wskoczyła Maya Gabeira, jednak straciła równowagę i spadła z deski tracąc przytomność.

Po tych wydarzeniach Nazare otrzymało miano legendarnego spotu surfingowego. Co roku możecie znaleźć zmagania big-wave surferów. Spot w Nazare od 2016 bierze udział w zawodach Big Wave Tour.


Czytaj dalej: Co zobaczyć w Nazare i okolicy >>


spot surfingowy w Nazare

Skąd tak wielkie fale w Nazare?

Przy samym brzegu klifu w Nazare kończy się podwodny kanion (Nazare Canyon). W najgłębszym punkcie ma on głębokość 5 000 metrów, a w najdłuższym odcinku ma 230 kilometrów. 

Dzięki takiemu ukształtowaniu dna morskiego w Nazare piętrzą się gigantyczne fale. Które nawet potrafią spiętrzyć się w sierpniu, zabijając ludzi na plaży (feralny wypadek z 2012 roku).

Wybrzeże w Nazare
Widok z satelity Google

To w jaki sposób tworzą się fale na tym spocie możecie zobaczyć w filmie poniżej. Niestety jest po portugalsku 😉