Zamek Konopiszte – czeski pomysł na piknik

Zamek Konopiszte

Są takie miejsca, które po prostu są piękne. W których można zaszyć się na cały dzień. Zapomnieć o świecie. Takie właśnie jest zamek Konopiszte w Czechach, niedaleko od Pragi. Znajdziecie tutaj coś dla fanów muzeum, parków czy zwierząt. Poznajcie szczegóły.

Zamek Konopiszte – historia

Zacznijmy od kawałka historii. Zamek Konopiszte wybudowano w XIII wieku. Przez całą jego historię zawsze był najnowocześniejszy. Najpierw został wzniesiony na wzór francuskich zamków. A to na czeskim terenie było uznawane za innowacyjne rozwiązanie. Następnie w XVII wieku przeszedł renowacje, dzięki któremu otrzymał barokowy styl. Kolejna renowacja przebiegała w XIX wieku, a po niej zamek otrzymał instalację elektryczną, windę do 3 piętra, ciepłą i zimną wodę. Wszystko w starym zamku 😉 Sam zamek znajduje się niedaleko Pragi i jest najlepszym kierunkiem jeśli chcecie wypocząć od zgiełku miasta. Spokojnie możecie spędzić tutaj cały dzień i nie będziecie się nudzić.

Jak zwiedzać zamek

Zamek jest otwarty na zwiedzanie, ale nie wejdziecie do środka z pieskami. Toaleta jest bezpłatna. Na terenie znajduje się jedna restauracja, kawiarnia i lodziarnia. Nie zobaczycie tutaj żadnych tandetnych banerów reklamowych. A do lodów dodają zmielone, mrożone owoce 🙂 No i czasem przy wejściu można sobie zrobić zdjęcie z małpą. Żywą. Cały budynek jest otoczony tarasem spacerowym, na którym można brać śluby! A do tego po drzewach latają pawie, a koło tylnej bramie jest wybieg dla niedźwiedzi. Oprócz tarasów poniżej znajdziecie ogrody spacerowe.

Jezioro przy zamku Konopiszte
Jezioro przy zamku Konopiszte

Okolice zamku Konopiszte

Oprócz parków wokoło zamku znajdziecie duże jezioro, które jest idealne na popołudniowe spacery z psem. Dodatkowo są też wokoło niego trasa rowerowa 🙂 I to nie wszystko! Jest też las, muzeum motoryzacji i dużo przestrzeni na pikniki.  Więc jeśli jeszcze was tam nie było, to jest na prawdę dobre miejsce na całodniowy relaks. Podczas urlopu lub nawet weekendu. Przecież już niedługo będziemy mieć autostrady aż do czeskiej granicy 🙂

A i nie zapomnijcie o zakupie winietek na autostrady. Bo jeśli jej nie będziecie mieli, a policja was złapie, to otrzymacie wysoki mandat. Przecież Czesi z tego słyną.Winietki możecie kupić na stacjach benzynowych, nawet w Polsce przy samej granicy czeskiej 🙂

Park przy zamku Konopiszte
Park przy zamku Konopiszte