Po ostatnim wyjeździe do Hiszpanii jestem zachwycona Barceloną. Tym razem podrzucam wam pomysł na must have, które musicie zobaczyć. Wystarczy tylko 1 dzień, aby zobaczyć kluczowe budowle modernistyczne.
Spis treści
Modernizm – definicja
Modernizm to styl w architekturze i sztuce popularny w XIX i XX wieku. Charakteryzuje się odejściem od klasycznych stylów dotychczas stosowanych oraz dodatkowego stylizowania elementów. Modernizm przedkłada formę, funkcję i konstrukcję dostępnych materiałów. Budynki miał być proste i funkcjonalne.
Wyróżnia się następujące rodzaje modernizmu:
- secesja (przełom XIX i XX wieku),
- wczesny modernizm (dwudziestolecie międzywojenne),
- dojrzały modernizm (po II wojnie światowej),
- post modernizm (od ok lat 50 XX wieku),
- neomodernizm (od lat 80 XX wieku do dziś),
- DoCoMoMo.
Barcelona – stolica modernizmu
Barcelona słynie z przepięknych secesyjnych kamienic i budynków. To tutaj w młodości przeniósł się Antonio Gaudi, by potem projektować i budować przepiękne budynki.
Budowle autorstwa Gaudiego są bardzo rzeźbiarskie i secesyjne. Architekt wykorzystywał łuki, abstrakcyjne formy i kształty inspirowane przyrodą oraz światem morskim.
Najbardziej popularnymi modernistycznymi budynkami w Barcelonie są:
- Sagrada Familia
- Park Guella
- Casa Batlló
Barcelona – co musisz zobaczyć
Wycieczkę rozpoczęłam od spaceru po alei modernizmu. Tak ją nazywam, ponieważ w jednym rejonie znajdziecie najpopularniejsze kamienice z tego okresu. Ze względu na fakt, że z naszego apartamentu mieliśmy najkrótszą drogę – najpierw wybrałam się na Avinguda Dagional.
Modernistyczne kamienice w Barcelonie
Casa Sayrach i Hotel Casa Fustel
Na pierwszy rzut trafiła się Casa Sayrach wybudowana przez Manuela Sayrach. Projekt budynku został stworzony przez Gabriela Borrell, jednak budowę zrealizował jego syn Manuel. Sama kamienica została wzniesiona w późnym okresie modernizmu, dlatego też widać w jej formie wpływ Gaudiego. W następnej kolejności wybrałam się zobaczyć Hotel Casa Fustel. Jakie było moje zdziwienie gdy zorientowałam się, że budynek jest w remoncie i cały jest otulony w rusztowaniach i siatce (luty 2017). Może wam uda się go zobaczyć w pełnej krasie.
Casa Comalat
Casa Comalat, to budynek piękny z zewnątrz i nie tylko. Gdy uchyliły się drzwi – w ułamku sekundy ujrzałam majestatyczny przedsionek. Był po prostu piękny. Ciemne drzewo i ciepłe światło lamp tylko dodało mu urody.
Casa de les Punxes
Następnym punktem na liście modernistycznych kamienic była Casa de les Punxes. Budynek było widać z daleka.
Casa de les Punxes został zaprojektowany przez popularnego projektanta Josep’a Puig i Cadafalch a jego budowę rozpoczęto w 1905 roku. Jego nazwa nawiązuje do 6 wieżyczek, które zdobią dach. Przyznajcie, że wygląda trochę jak zamek z bajki Disneya.
Inne modernistyczne kamienice w Barcelonie
W dzielnicy Gracia znajdziecie dużo więcej sławnych kamienic. Jak możecie zobaczyć na zdjęciu powyżej pogoda nie rozpieszczała. I po godzinnym spacerze opuściłam aleję modernistyczną i zaszyłam się w ciepłej kawiarni na kawie. Ale jeśli wy będziecie w Barcelonie to zobaczcie za mnie następujące budynki. Podobno są olśniewające!
- Casa Thomas
- Palau Montaner
- La Padrera
- Casa Enric Batllo
- Casa Viuda
- Casa Batllo
- Casa Amtller
- Casa Lleo Morera
- Casas Rocamora
- Casa Pascual i Pons
- Cases Cabot
- Casa Calvet
Według przewodnika na przejście tej trasy wystarczy przeznaczyć 2 godziny. Niestety nie było mi dane sprawdzić tego dla was, ale kawa była pyszna 😉
Gdy tylko się ogrzałam ruszyłam dalej. Tym razem zobaczyć na własne oczy Sagrada Familia.
Czytaj więcej: Sagrada Familia w pigułce – co powinieneś wiedzieć przed wyjazdem >>
Stary szpital – Sant Pau Recinte Modernista
A później przestało padać i wyszło słońce (prawie ;)) i ruszyliśmy wprost do innego miejsca, które nie koniecznie jest odpowiednio wypromowane. Kilka minut spaceru za Sagradą Familią znajdziecie szpital. Stary modernistyczny szpital, który jest otwarty do zwiedzania.
Sant Pau Recinte Modernista do 2009 roku był szpitalem. Po gruntownym remoncie zmienił swoją rolę i od tamtego czasu w swoich murach skupia placówki zajmujące się zdrowiem, edukacją czy ekologią. Przykładem takich placówek są Światowa Organizacja Zdrowia czy Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich.
Czytaj dalej: Jak piknik, to tylko w Parku Guella >>
Budowanie kompleksu zakończyło się w 1930 roku. A według koncepcji autora, Peremu Domenechowi i Rourze, szpital miał formę pawilonów połączonych pomiędzy sobą podziemnymi korytarzami. Cały kompleks został otoczony ogrodami, aby chorzy szybciej dochodzili do zdrowia.
Park Guella
Ostatnim punktem wycieczki był Park Guella. I powiem wam szczerze, że żałuję iż spędziłam tam aż tak mało czasu. Sam spacer po części płatnej i bezpłatnej zajął mi z jakąś godzinę. Ale w słoneczny dzień można by tam siedzieć godzinami, wcinając pyszne bocadillo 😉